61 Editat de pasi_une (2011-01-18 16:07)

Re: incerc si eu ce au facut altii

WOW  mad  mad  mad
  Eu am fost 3 zile plecat din bucuresti si nici pe id-ul de mess nu am mai reusit sa intru de3/4 zile, vad ca cel care presupun ca are ceva de impartit cu mine a reusit sa ma faca de ris pina la urma
  Sfaturile n-au fost date de mine ci de un vecin/coleg care ma are tare bine la suflet neutral
care din cind in cind mai intra si activeaza pe forum fara acordul meu, pina acum nu am dat atentie datorita postarilor acceptabile, dar cu asta sa intrecut masura
  Cer banarea contului incat cel care imi foloseste contul pe acest forum sa nu mai poata activa pe spatele meu

62

Re: incerc si eu ce au facut altii

pasi_une A scris:

WOW  mad  mad  mad
  Eu am fost 3 zile plecat din bucuresti si nici pe id-ul de mess nu am mai reusit sa intru de3/4 zile, vad ca cel care presupun ca are ceva de impartit cu mine a reusit sa ma faca de ris pina la urma
  Sfaturile n-au fost date de mine ci de un vecin/coleg care ma are tare bine la suflet neutral
care din cind in cind mai intra si activeaza pe forum fara acordul meu, pina acum nu am dat atentie datorita postarilor acceptabile, dar cu asta sa intrecut masura
  Cer banarea contului incat cel care imi foloseste contul pe acest forum sa nu mai poata activa pe spatele meu

   Daca este asa, nu cred ca te retine nimeni si nimic sa ne spui cum se numeste si sa-i faci public nr. de tel. pentru a primi "felicitarile noastre"! Sa nu-mi spui ca simti nevoia sa fii discret, respectivul merita toata "stima noastra".

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

63 Editat de pasi_une (2011-01-18 19:50)

Re: incerc si eu ce au facut altii

Inca nu pot sa banui pe cineva anume, sunt multi "suspecti" inclusiv doi pe acest forum, parola de la mess este identica cu cea de dupa forum
  Prostia vine de la faptul ca m-am si logat de la citeva persoane incit sa vad ce se mai vinde/schimba/cumpara pe forum in urma careia presupun ca am ramas logat si cel care a avut ceva cu mine a prins momentul, a salvat logarea sau pur si simplu a spart id-ul

64 Editat de sleo (2011-01-19 18:52)

Re: incerc si eu ce au facut altii

salutari la toata lumea!
doamnelor si domnilor azi am trait clipe din copilariea si din adolescenta pe care nu credeam ca le voi mai trai.
din om in om am tot intrebat si pina la urma l-am gasit: DOMNUL BOLONI TRAIESTEeste bine mersi,locuieste la aceeasi adresa de multi uitata si mai mult decit atit se ocupa in continuare de acvaristica.
azi am fost acolo si nu mi-a venit sa cred odata ca locatia este neschimbata,acelasi iz de acvarii care mi-au incintat tineretea,poate putin mai batrine pentru un ochi critic,dar sigur pentru cei care au fost si au vazut sigur o incintare.
toti pesti sunt reprodusi de dumnealui,plante fara numar,iar preturile sunt cel putin la jumatate din ce am vazut la petshop-uri !

65

Re: incerc si eu ce au facut altii

Elodia!! TRAIESTE lol  lol glumesc. Foarte bine ca traieste, dar ai achizitionat ceva?

Etiamsi omnes, sed non ego.

66

Re: incerc si eu ce au facut altii

pasi_une A scris:

Inca nu pot sa banui pe cineva anume, sunt multi "suspecti" inclusiv doi pe acest forum, parola de la mess este identica cu cea de dupa forum
  Prostia vine de la faptul ca m-am si logat de la citeva persoane incit sa vad ce se mai vinde/schimba/cumpara pe forum in urma careia presupun ca am ramas logat si cel care a avut ceva cu mine a prins momentul, a salvat logarea sau pur si simplu a spart id-ul

   Mihai, opreste-te aici, in loc sa-ti refaci imaginea, o narui complet!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

67

Re: incerc si eu ce au facut altii

sleo A scris:

salutari la toata lumea!
doamnelor si domnilor azi am trait clipe din copilariea si din adolescenta pe care nu credeam ca le voi mai trai.
din om in om am tot intrebat si pina la urma l-am gasit: DOMNUL BOBLONI TRAIESTEeste bine mersi,locuieste la aceeasi adresa de multi uitata si mai mult decit atit se ocupa in continuare de acvaristica.
azi am fost acolo si nu mi-a venit sa cred odata ca locatia este neschimbata,acelasi iz de acvarii care mi-au incintat tineretea,poate putin mai batrine pentru un ochi critic,dar sigur pentru cei care au fost si au vazut sigur o incintare.
toti pesti sunt reprodusi de dumnealui,plante fara numar,iar preturile sunt cel putin la jumatate din ce am vazut la petshop-uri !

Poti da mai multe detalii?
Sau sa faci un topic nou?
cred ca multi ar fi curiosi sa afle mai multe.

Legat de pasi_une eu ma gandesc ca probabil a vrut sa spuna nu de o filtrare prea mare ci poate de un curent prea puternic in acvariu, care daca acvariul este nou, si plantele nu au inca radacinile formate, le poate deranja, astfel incat sa nu poate sa se adapteze la conditiile oferite de acvariu. Si cum atunci cand plantele au probleme, de obicei prospera algele.
Repet, cred ca asta o fi vrut sa spuna.

68 Editat de sleo (2011-01-19 18:41)

Re: incerc si eu ce au facut altii

da astazi am luat niste mincare uscata mai precis niste pureci uscati (denumirea stiintifica nu o cunosc dar nici nu ma oparesc sa o aflu!),si 3 plante la fel si cu plantele mi-au placut iar dl.boloni mi le-a recomandat pentru a mai inbogati acvariul,va pun imediat si niste poze cu ele.
toata treaba m-a costat 15 lei,si chiar mi-a spus ca preturile de la d-lui sunt la jumatate si chiar mai mici decit piata.

69 Editat de sleo (2011-01-19 18:48)

Re: incerc si eu ce au facut altii

si a treia
stati ca am uitat deci detalii tel:0212227724 adresa este str.Costache Marinescu nr.43,prima strada dupa statia de metrou Basarab 2 pe partea dreapta venind de la Gara de Nord catre podul Grand(nu exista nici o "firma" la poarta scrie doar in dreptul soneriei Boloni Stefan)
cred ca este de ajuns de detaliat

70

Re: incerc si eu ce au facut altii

sleo A scris:

da astazi am luat niste mincare uscata mai precis niste pureci uscati (denumirea stiintifica nu o cunosc dar nici nu ma oparesc sa o aflu!),si 3 plante la fel si cu plantele mi-au placut iar dl.boloni mi le-a recomandat pentru a mai inbogati acvariul,va pun imediat si niste poze cu ele.
toata treaba m-a costat 15 lei,si chiar mi-a spus ca preturile de la d-lui sunt la jumatate si chiar mai mici decit piata.

   Cred totusi ca ar trebui sa inveti numele plantelor pe care le ai in acvariu (eventual si al pestilor), vor fi situatii in care iti va prinde bine (exemplu: cind vrei sa aflii care le sunt cerintele). Sigur ca poti trai si fara asta, problemele apar cind vine vorba despre evolutia ta ca acvarist...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

71

Re: incerc si eu ce au facut altii

pasi_une vine cu o teorie evolutionista in acvaristica, asa cum facut Darwin legat de evolutia omului smile)

72

Re: incerc si eu ce au facut altii

air A scris:

pasi_une vine cu o teorie evolutionista in acvaristica, asa cum facut Darwin legat de evolutia omului smile)

   Credeam ca am depasit momentul "pasiune", din respect pentru titularul topicului. Oricum, saracul Darwin s-ar rasuci in mormint, sa auda ca este comparat cu un user de pe acvariidevis!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

73

Re: incerc si eu ce au facut altii

salut la toata lumea !
binenteles ca acum daca am pestisori au aparut si probleme ;mai precis una cu algele care se depun pe plante,ca un puf din care din cite vad eu maninca si d-lor.
intrebare :de la ce se formeaza?lumina putina sau alt motiv?!
am un corp de neon cu doua tuburi fluorescente de 18W lumina normala de zi ce ziceti?

74

Re: incerc si eu ce au facut altii

sleo A scris:

salut la toata lumea !
binenteles ca acum daca am pestisori au aparut si probleme ;mai precis una cu algele care se depun pe plante,ca un puf din care din cite vad eu maninca si d-lor.
intrebare :de la ce se formeaza?lumina putina sau alt motiv?!
am un corp de neon cu doua tuburi fluorescente de 18W lumina normala de zi ce ziceti?

   Exista la sectiunea "alge", un articol intitulat "probleme cu algele?".

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

75

Re: incerc si eu ce au facut altii

sleo A scris:

au aparut si probleme ;mai precis una cu algele care se depun pe plante,ca un puf din care din cite vad eu maninca si d-lor.
intrebare :de la ce se formeaza?lumina putina sau alt motiv?!

Salut @sleo, ee cu problema asta cu algele unii si-au batut capul ani buni, adica daca pana acum s-a discutat un pic mai la cald... deja discutia cu algele poate deveni una fierbinte smile. Per general este vorba de un echilibru biologic al acvariului, pe care trebuie sa-l atingi prin: fertilizarea plantelor, numarul lor si iluminarea acvariului. Nu este usor, si in general multi renunta in cautarea acestui echilibru, dar in timp te vei perfectiona si vei sti ce sa faci. Deocamdata trebuie sa te interesezi de calitatea luminii care o ai in acvariu, evident nefiind singurul aspect care te va ajuta in profilaxia impotriva algelor dupa cum ti-am scris si cateva randuri mai sus. Succes!
PS: Si eu ma bucur sa aud ca dl Boloni este in viata, cu toate ca gurile rele pe vremea mea spuneau ca "sterilizeaza pestii ca sa nu-i poti reproduce"... ei de fapt nestiind sa ofere conditii pestilor sa se poata reproduce lol

76

Re: incerc si eu ce au facut altii

" echilibru biologic al acvariului, pe care trebuie sa-l atingi prin: fertilizarea plantelor, numarul lor si iluminarea acvariului", la care se adauga filtrare, schimburi de apa, numar de pesti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

77

Re: incerc si eu ce au facut altii

Evident, eu am incercat simplificat sa-i explic esentialul, restul tinand si de igiena acvariului.

78

Re: incerc si eu ce au facut altii

inchid aici topic-ul,cu ultima poza inainte de a cumpara un filtru