1 Editat de xulescu (2009-06-06 02:22)

Subiect: Echipamentele acvariilor marine

Salut. Florin (acvariidevis) as avea si eu o intrebare/rugaminte la tine. Uite de ceva vreme tot citesc despre acvaristica marina, si vreau sa imi fac si eu un acvariu. Am citit deja tot ce se putea legat de acvaristica si de pe siteul tau.

Am o intrebare/rugaminte pentru tine. Am vazut ca ai in acvariile facute unul de 200 si unul de 250 litrii. Cam asa vreau sa imi fac si eu unul. Ce vreau eu sa te rog : poti sa imi spui te rog (aici sau in privat) ce dimensiuni ai pentru acvarii, ce dimensiuni au sumpurile lor, ce sticla ai folosit, ce echipamente si cat au costat ? (daca nu poti sa imi spui pretul nu e problema, spune-mi denumirea echipamentelor si le caut eu pe Google daca e).

Pentru ca vreau sa imi fac o idee clara asupra pretului unui astfel de acvariu, sa vad daca imi permit sa il fac la dimensiunea asta sau nu.

Si 2 la mana, poti sa imi spui niste preturi la pestii/nevertebratele cele mai usor de crescut pentru un incepator intr-ale acvaristicii ? M-am uitat pe site si nu am gasit o sectiune cu preturi (in caz ca nu am vazut eu bine, da-mi un link ceva).

Astept cu nerabdare raspunsul tau.

Cu stima,
Razvan

Re: Echipamentele acvariilor marine

Salutare si bine ai venit printre noi.
In primul rand este foarte important un aspect si anume ce iti doresti tu de la un acvariu de apa sarata.
Nu am vazut in mesajul tau nimic legat de corali, iti doresti un acvariu in care sa pui decat pesti si nevertebrate?
Ce specii de corali sau anemone doresti sa introduci in acvariul tau?
Apoi importante sunt dimensiunile la care iti doresti sa faci acvariul.
Daca doresti un acvariu mai inalt atunci costurile tale vor creste considerabil.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: Echipamentele acvariilor marine

Salut Florin. Da, imi pare rau ca nu am specificat aceste lucruri, se vede ca sunt incepator big_smile

In acvariu vreau sa tin si pesti si corali si nevertebrate. Pesti nu vreau cine stie ce specii sofisticate, speci de incepatori, clovni, domnisoare etc. si la corali la fel daca e (la fel ca si la acvariul de apa dulce, nu m-am pretat la guppy, dar nici nu m-am aruncat la discusi, am preferat mai pe la mijloc asa).

Acum, cand vine vorba de corali (moi/tari) si anemone, sincer m-ai prins cam in offiside. Am tot citit pe forumurile romanesti despre ei, dar parca nu prea am inteles nimic. Am vazut ca unii au schelet altii nu, si ca anemonele trebuie bagate mai dupa 5-6 luni de la inceputul acvariului, ca sa fie bine format ciclul apei si reciful cat de cat stabil.

Ce vreau eu insa sa stiu, este cum sta treaba cu aceasta alegere cand vine vorba de echipament ? 1. Se pot tine toate 3 combinate ?
2. Coralii moi sunt mai usor de tinut decat cei tari, sau invers ?
3. Anemonele sunt greu de tinut ?
4. La specii nu ma intreba, ca sunt target deocamdata. Prima oara vreau sa clarific cu aceste chestii generale.

Cele spuse mai sus (in legatura cu ce corali pot tine in acvariu) au mare legatura cu dimensiunile lui din cate stiu eu si mi-ai zis si tu. Stiu ca daca e mai inalt, trebuie lumina mai puternica ca sa bata pana jos, si lumina puternica costa smile Ce alte dezavantaje ar mai avea un acvariu inalt ?

DIMENSIUNEA : nici la asta nu m-am gandit pana acum. Cam ce dimensiuni imi recomanzi pentru un acvariul de 200L si pentru unul de 250L ? Da-mi cateva variante. Ma gandesc sa fie ceva marimi standard, pentru care pot sa gasesc un capac adecvat (in cazul in care nu sunt in stare sa mi-l fac singur, sa am o solutie de backup).

Astept cu nerabdare raspunsurile tale.
Razvan

PS: eu te intrebasem initial de acvariile tale, nu ce vreau eu sa imi fac. Ma gandesc ca daca imi vei spune ce acavrii de 200L / 250L ai/ai facut tu, imi pot face o parere (sau incep sa imi fac) despre bani/specii de corali/anemone care merg impreuna, pesti care merg impreuna, dimensiuni acvariu/dimensiuni sump , echipamente folosite si costurile lor etc.

Re: Echipamentele acvariilor marine

Imi cer scuze pt intarzierea cu care iti raspund insa am timpul foarte limitat.
Iti raspund pt inceput la cele 4 intrebari.
1 se pot tine cele 3 grupe fara nici o problema.
2 mai usor de crescut sunt corali moi
3 anemonele au un mod mai deosebit de intretinere si nu iti recomand sa pui in acvariu la inceput, deoarece daca iti va muri una iti termina tot acvariul.
4 daca avem un acvariu mai inalt atunci trebuie sa suplimentam lumia, deci cresc costurile, avand o lumina mai puternica se va incalzi mai mult apa si trebuie un racitor mai mare si iar cresc costurile.
concluzie acvariul marin nu este indicat sa depaseasca 40-45 cm.
Ir costul unui acvariu de 200 litri asa cum iti doresti tu ajunge in jurul sumei de 1.800-2.500 euro acum conteaza cam cate si ce vietuitoare iti doresti, dar din cate am observat pretentiile tale sunt mari.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: Echipamentele acvariilor marine

Salut Florin. Sarumana pt raspunsuri ! Am verificat threadul asta de cateva ori pe zi in ultimile 2 zile, cand vad ca ai raspuns parca vad aur ! big_smile Asa de mult imi doresc sa invat si sa imi fac acvariu, dar sa il fac cu cap pentru a nu cheltuii prea mult sau prea prost si/sau sa imi moara pestii/coralii, sa apara alge etc.

Alte noi intrebari pentru tine clasificate pe puncte :

1. Exista diferente mari privind clasele de corali moi, corali duri si anemone ? Daca da, care ar fi acestea ?

2. "deoarece daca iti va muri una iti termina tot acvariul." - adica ? Te rog sa explici exact ce inseamna acest lucru. (ce se intampla)

3. Ok, deci pentru inaltimea de 45 sa zicem, ce dimensiuni imi recomanzi pentru un acvariu de 200 L ? Dar pentru unul de 250  L ? Sunt ceva dimensiuni "stas" (pentru inaltimea asta si litrii astia) pentru care exista "capace" stas ?

4. Ce imi recomanzi, capac cu neoanele aferente la acvariu, sau lampi dealea suspendate, care poti sa le pui mai jos sau mai sus sa te joci cu lumina ? Ma gandesc ca daca e deaia suspendata si o duci mai sus, atunci e nevoie de lampi mai puternice ca sa bata pana jos, asa ca iar ajungem la lumina puternica->evaporare puternica->bani mai multi.

5. Ce cantitate de sare este necesara pentru 1 L de apa ? Sau cum se calculeaza ?

6. Ca background am vazut ca merge albastru deschis sau negru. Are vreo legatura culoarea asupra pestilor/coralilor, sau fiecare alege pur si simplu ce ii place, fara alte "complicatii" ?

7. Nu mi-am raspuns inca, sper sa imi raspunzi acum, sa imi dai niste exemple de setupuri facute de tine de 200 si/sau 250 L, incluzand toate echipamentele folosite (si preturi daca se poate, daca nu o sa caut eu online si vad ce si cum)

Multumesc frumos pentru timpul acordat !

6

Re: Echipamentele acvariilor marine

Florin imi mai raspunzi si mie sau big_smile ?

7

Re: Echipamentele acvariilor marine

Se pare ca nu sad

Re: Echipamentele acvariilor marine

scuze stau destul de rau cu timpul, asta nu inseamna ca este rea intentie, am vazut mesajele tale insa nu am avut timp sa iti raspund.
1. sunt diferente chiar foarte mari intre cele 3 grupe, cel mai usor de crescut fiind coralii moi.
2. in cazul in care o anemona moare iti va imputi tot acvariul, nitratii si nitriti vor creste la valori imense.
3 nu exista dimensiuni stas, depinde ce iti doresti de la acest acvariu, depinde de ce spatiu dispui, etc. Cat despre capac nu iti recomand la acvariile de apa sarata.
4. am raspuns la punctul 3
5. trebuie sa iti cumperi un aparat special pt masurat salinitatea la 1.020-1.024, in mare parte se pun cam 3kg/100litri.
6. nu are nici o legatura cu pestii, este vb numai de dising.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

9

Re: Echipamentele acvariilor marine

Okey dokey. Mersii frumos. Daca o sa mai am intrebari o sa revin !