Subiect: Ajutor construire bomba CO2

Salutari tuturor! Vreau si eu sa fac o bomba CO2 si reteta am vazut deja aici pe forum dar in schimb as vrea sa ma ajutati sa construiesc "sistemul". Am vazut la un prieten avea un pet de 2L cu furtun in capac , apoi robinetul si o valva antiretur si piatra de aer. E ok asa sau se poate face ceva mai bun?

2

Re: Ajutor construire bomba CO2

alnolny19 - daca esti din buc - te pot ajuta eu cu una DIY gata facuta

daca te hotaresti 0742 410 326

catalos

3 Editat de Ancistrus (2011-02-05 04:40)

Re: Ajutor construire bomba CO2

emilian A scris:

salut alnolny te rugam sati treci locatia si deci vrei sa faci co2
reteta costa-n
ia o sticla de pepsi 2.5l asa folosesc yo pune jumatate de kg de zahar un pliculet de drojde uscata pui apa jumatate de sticla apoi pui dopu amesteci bine pana se dizolva zaharu si apoi pui apa pana sus la ethiceta si te duci la farmazie si cumperi un perjuzor acel furtun cu perfuzi si infigi acul de la perfuzie in dop si un partea calanta tai si pui piatra fina fina

emilian A scris:

iti urez supces si sper sa fi inteles oricum nu cred ca tiam expilicat destul de bine dar sa speram ca ai prins idea

Eu cred ca si daca se chinuie si tot nu intelege ce ai spus acolo.

4 Editat de pasi_une (2011-02-05 05:00)

Re: Ajutor construire bomba CO2

alnolny19 A scris:

Salutari tuturor! Vreau si eu sa fac o bomba CO2 si reteta am vazut deja aici pe forum dar in schimb as vrea sa ma ajutati sa construiesc "sistemul". Am vazut la un prieten avea un pet de 2L cu furtun in capac , apoi robinetul si o valva antiretur si piatra de aer. E ok asa sau se poate face ceva mai bun?

valva o poti prinde in capac, de robinet si numarator(de bule) nu ai nevoie pentru ca
indiferent de compozitie nu vei avea constant 1 bula pe secunda
pentru reteta ai putea specifica ce capacitate are acvariul, cita lumina ai la el si cit de plantat e acvariul tau. poti incerca cu o poza

Re: Ajutor construire bomba CO2

Bai omule te rog sa inveti sa vorbesti romaneste ... :stupid  :stupid  :stupid  :stupid  :stupid  mad  mad si fiul meu scrie mai bine decat tine ... trezeste-te !!!!!1 :sok

6

Re: Ajutor construire bomba CO2

Let's Go DIY:
1. sticla - sfatul meu este sa mergi la un centru de sifoane, ei au acolo sticle din plastic mai gros, dar poti folosi si una de cocacola.
2. capacul cea mai sigura metoda mi s-a parut a fi cea cu cap de sifon, cumperi un cap de sifon, detasezi furtunul de intra in sticla, detasezi parghia de actionare, atasezi un surub in partea superioara ca sa poti regla presiunea............., restul se vede din poze.
3. numaratorul de bule il gasesti la farmacie, ceri un perfuzor.
4. supapa de sens foarte importanta pentru siguranta.
4. reactorul eu am facut reactorul dintr-un tub de sticla in care vine de la filtru un jet de apa si bula de CO2 de la bomba

http://img806.imageshack.us/img806/9766/dsc00134r.jpg
http://img593.imageshack.us/img593/585/dsc00136c.jpg
http://img201.imageshack.us/img201/4130/dsc00137ij.jpg
http://img23.imageshack.us/img23/7147/70729409.jpg
http://a.imageshack.us/img594/6894/dsc00134gr.jpg

Re: Ajutor construire bomba CO2

@wapavo
Fa-ma si pe mine sa inteleg o treaba.....tu bagi in acelasi timp si co2 si bule de aer de la filtru?
Daca nu ma insel bulele alea grabesc schimbul de gaze intre apa si aer si asta ar cam insemna ca CO2-ul tau se elimina o parte in aer.

Re: Ajutor construire bomba CO2

ady vladutz A scris:

@wapavo
Fa-ma si pe mine sa inteleg o treaba.....tu bagi in acelasi timp si co2 si bule de aer de la filtru?
Daca nu ma insel bulele alea grabesc schimbul de gaze intre apa si aer si asta ar cam insemna ca CO2-ul tau se elimina o parte in aer.

Bine punctat :sok 
Ceea ce faci tu acolo este risipa de CO2, pentru ca, el se elimina prin aditia bulelor de aer.

9 Editat de wapavo (2011-02-05 14:36)

Re: Ajutor construire bomba CO2

nu, gresit, filtrul are 2 iesiri, una cu furtunul de oxigen, aer, iar a doua doar apa, pt co2 doar jet de apa bag pt a sparge bulele, in reactor de la filtru nu intra decat jetul de apa.

Re: Ajutor construire bomba CO2

Bun, acum eu te intreb pe tine ...
Ce se intampla in momentul cand bagi in acvariu aer (indiferent de sursa)? :fconf
Ce vrei sa obtii in urma aditiei de CO2? :fconf

11 Editat de wapavo (2011-02-05 14:58)

Re: Ajutor construire bomba CO2

da, aerare + agitare suprafata apa = pierdere de co2
acum aerul poate fi oprit, dar nu indici asa ceva fara a avea un ph metru, risti mult sa iti vezi pesti cu burta in sus.

eu nu o sa opresc niciodata aerul pt. ca nu am un phmetru sau ph controller, e o simpla aditie, daia e si pe bomba si nu pe butelie, valva, etc...

12

Re: Ajutor construire bomba CO2

Va multumesc tuturor pt sugestii. Am completat si locatia de profil si pun o poza cu acvariul aproximativ cum arata in momentul de fata deoarece i-am pus de curand un background negru. Are 54l brut si nu e foarte plantat dupa cum se observa insa maine cantitatea de plante va creste considerabil de aceea ma gandesc la CO2. Ca lumina am 2 neoane T8 de 15W unul DAYLIGHT sera si un noname pe care il voi schimba cu un aqua-glo.

Re: Ajutor construire bomba CO2

Si atunci nu te poti numi acvarist, daca nu ai ochiul format pentru asa ceva ...
La o supraveghere mai atenta a acvariului poti sa iti dai seama de lucrul spus de tine ... Pestii incep sa miste mai repede din branhii si atunci iti dai seama ca este prea mult CO2 in acvariu

14

Re: Ajutor construire bomba CO2

Am uitat sa-mi cer scuze de calitatea pozei ca e facuta cu tel. Dupa ce il voi termina de aranjat voi gasi un aparat foto sa fac ceva poze clare.

Re: Ajutor construire bomba CO2

Emilian draga te rog frumos sa vorbești mai pe înțelesul nostru.In primul rind nu teai exprimat corect.
Va rog frumos pe toți noi veniți pe acest forum sa studiați foarte bine acest forum.
Reteta pentru co 2 http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … bomba-co2/

16

Re: Ajutor construire bomba CO2

emilian A scris:

ba Ancistrus daca nuti convine nu ma comenta yo am spus cu cuvintele mele asaca maicar apreciaza gestu ca am avut buna intetie de a ajuta aceasta persoana

incearca sa fi mai atent atunci cind apesti pe tastatura sau sa editezi macar ce ai scris incit sa fi sigur ca cel pe care il "ajuti" intelege ce vrei sa spui

17 Editat de Ancistrus (2011-02-05 15:33)

Re: Ajutor construire bomba CO2

emilian A scris:

ba Ancistrus daca nuti convine nu ma comenta yo am spus cu cuvintele mele asaca maicar apreciaza gestu ca am avut buna intetie de a ajuta aceasta persoana

Cu apelativele astea o sa ajungi departe rau... mai ales trimis de cineva  hmm
PS: Apropo de ajutor: "Domnule judecator de ce imi dati inchisoare pe viata, ca eu am dorit doar sa-l ajut pe acest om... isi dorea asa de mult sa ajunga in Rai..."
Scuze colegului @alnolny19 pentru off-topic.

18

Re: Ajutor construire bomba CO2

Reteta pe care o voi folosi e cea din link-ul postat de cosmin, am vazut-o ieri pe forum si ca sistem voi folosi o sticla de 2,5L , furtun, valva antiretur si o piatra de aer, fara robinet si numarator cum a spus si colegul pasi_une si am vazut si pe youtube prezentat la fel.
Va multumesc!

Re: Ajutor construire bomba CO2

Daca nu ai numarator, si face spuma prea multa, si ajunge spuma in acvariu, ce se intampla?
Pentru un pet de 250ml si 20cm furtun in plus cat ai nevoie pentru un numarator(folosit totodata si ca recipient decantor) de ce sa iti risti sa omori pestii?

20

Re: Ajutor construire bomba CO2

Am construit azi sistemul co2 DIY la fel cum am scris mai sus doar ca in loc de piatra de aer ca difuzor am folosit filtru de tigara.