1

Subiect: filtru extern----nu stiu

in primul rand salutare la toti...sper ca am nimerit bine unde sa mi pun intrebare tongue
azi am facut rost de un filtru extern tetratec..l am luat...l am reparat...si acu merge bine...problema e ca n are decat bureti...ce material filtrant sa cumpar pt el???sau ce sa bag in el in afara de bureti...intr un acvariu cu ciclide malawi....

va multumesc

0749.650.678

2

Re: filtru extern----nu stiu

Mediile filtrante special concepute pentru filtrele externe Tetratec asigura o filtrare optima a apei din acvariu:

    * Inelele ceramice Tetratec CR Ceramic Filter Rings asigura filtrarea mecanica extragand particulele mari din apa; acestea pot fi reutilizate de mai multe ori
    * Spuma biologica Tetratec BF Biological Filter Foam asigura o filtrare biologica extrem de activa si retine particulele de dimensiune medie
    * Bilele biologice Tetratec Bio Filter Balls intervin de asemenea in filtrarea biologica actionand ca si suport cu o suprafata foarte mare pentru bacteriile benefice acvarilului
    * Mediul de carbon Tetratec CF Carbon Filter Medium retine deseurile organice, mirosul si pigmentul galben al apei asigurand o apa cristalina
    * Tetratec FF Filter Floss Pad retine particulele mici; se inlocuieste cu usurinta

3 Editat de lucian (2011-02-09 02:11)

Re: filtru extern----nu stiu

ms de ajutor...o sa caut sa cumpar...sa vad unde gasesc ce mi ai recomandat....stiti vreun magazin unde as putea gasii???sau daca are cineva de vanzare.....


aaa...si da...pe langa buretii respectivi....mai are un sertar in care sunt niste bile (din plastic cred negre)...nu stiu ce fac...dar vreau sa le schimb avand in vedere ca n a fost nimic schimbat la el ..

0749.650.678

4

Re: filtru extern----nu stiu

o idee...http://www.pepika.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/210--materiale-filtrante/pagina1/filtru-1%5E25%5E25

5

Re: filtru extern----nu stiu

bilele de care ziceam ca sunt inauntru sunt astea Bile filtrante Tetra Tetratec...le am recunoscut:)....o sa mai adaug Tetratec CF Carbon Filter Medium si Tetratec Bio Filter Balls...sa vad unde gasesc...

0749.650.678

6

Re: filtru extern----nu stiu

pentru acvariul tau de ciclide eu as pune in el siporax la greu  :sok

Multi vad, putini cunosc !

7 Editat de Ancistrus (2011-02-09 13:22)

Re: filtru extern----nu stiu

lucian A scris:

bilele de care ziceam ca sunt inauntru sunt astea Bile filtrante Tetra Tetratec...le am recunoscut:)....o sa mai adaug Tetratec CF Carbon Filter Medium si Tetratec Bio Filter Balls...sa vad unde gasesc...

Bilele de care spui sunt pentru filtrare biologica "Ofera o filtrare biologica ultra activa, cu o mare suprafata bacteriana.", deci sunt bune dar mai bun este materialul filtrant Sera Siporax pe care ti la recomandat colegul @sTTTk. Carbunele activ in general se foloseste pentru a scoate anumiti compusi chimici din apa, clorul sau anumite medicamente in urma unui tratament, devine inactiv in scurt timp, si de aceea nu se recomanda folosirea lui timp indelungat, mai ales ca scoate si fertilizantii lichizi din apa. Eu as pune Sera Siporax in 2 sertare din filtru iar al treilea l-as lasa cu buretele lui.

PS: Intrebarea este ce acvariu ai tu? Nu de alta dar Tetratec Ex 700 este filtru pentru acvarii 100-250 litri, deci cam mic pentru cichlidae de malawi, in cazul tau este bun doar daca il tii impreuna cu alte filtre.

8

Re: filtru extern----nu stiu

"Eu as pune Sera Siporax in 2 sertare din filtru iar al treilea l-as lasa cu buretele lui."

asa o sa fac....multumesc pt sfaturi...pe langa filtru extern mai am o perdea mare de aer plus un filtru intern tetratec....

0749.650.678

Re: filtru extern----nu stiu

lucian A scris:

pe langa filtru extern mai am o perdea mare de aer plus un filtru intern tetratec....

Perdeaua de aer strica imaginea unui acvariu, dar este doar parerea mea, tu stii mai bine ce anume iti incanta ochii mai bine.

10

Re: filtru extern----nu stiu

sTTTk A scris:

pentru acvariul tau de ciclide eu as pune in el siporax la greu  :sok

Subscriu :sok

Ciclare usoara si rapida!

11

Re: filtru extern----nu stiu

Ancistrus A scris:
lucian A scris:

pe langa filtru extern mai am o perdea mare de aer plus un filtru intern tetratec....

Perdeaua de aer strica imaginea unui acvariu, dar este doar parerea mea, tu stii mai bine ce anume iti incanta ochii mai bine.

da...nici mie nu mi place perdeaua de aer...dar o s o las vreo saptamana in functiune..sa n am surprize ...ca ti am zis ca am "improvizat" ca sa mearga filtru...si daca intr o sapt e ok o sa l scot...

0749.650.678