41

Re: Bazin in formare !!

ms mult...O s aincerc s afac ceva de genul pt acvariul cel mic al meu:D La cel mare sunt ft multumita de ce am;)

I reject your reality and substitute it for my own !

42 Editat de Stef (2009-06-23 02:00)

Re: Bazin in formare !!

plecostonis_extra A scris:

Pai nu e mare filozofie !! Ei mai multe tuburi de spuma , dai pe o suprafata dreapta, eu unu am dat pe niste placi de extrudat ca sa il pot dezlipi. Iti poti face ce forme vrei tu ! Pesteri,munti si alte alea....
Dupa cum am zis...dai cu spuma, astepti sa prinda o pojghita cat sa nu te murdaresti pe mana ( ai grija sa nu ai contact cu spuma neuscata pt ca o sa ai mari nelpaceri! NU se mai ia de pe mana decat foarte greu !), o modelezi cum vrei tu iar ca sa se usuce dai cu apa rece !  IL vopsesti cu vopsea de rasina, o gasesti la orce magazin de constructii !! Sanatate!

Am si eu 2 intrebari.. : 1. Spuma e spuma poliuretanica?
                                  2. Placa de exudat e din polistiren?
Nu dauneaza pestilor nici una din astea?

Re: Bazin in formare !!

1 ) Spuma este poliuretanica, aceea de se da la geamurile termopan. Este toxica numai atunci cand nu este uscata .

2) Placa este din extrudat din polistiren. Dar il poti face si pe un ziar, ca dupa aceea sa inmoi ziarul in apa si sa ei hartia! Eu nu am vrut sa fac asa pt ca aveam niste placi ramase de la capacul acvariului !

                                            Toate acestea nu dauneaza pestilor! La mine inca traiesc pestii si au o saptamana de cand se zbenghuie prin acvariu !!

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

pai continua detalierea : ce pesti ai bagat? ce plante ai pus? ce mai vrei sa bagi?

Re: Bazin in formare !!

vad in poza ca fundalul are mai multe culori. Rosu si albastru.  E cumva de la lumina efectul sau ai folosit mai multe culori?

46

Re: Bazin in formare !!

ink o kestie...ca am mai vazut pe cineva care foloseste polistiren extrudat... Eu am pus asa ceva sub acvariu.o placa de 5 cm....e buna? sau ar fi indicat sa o inlocuiesc cu una de polistiren normal?cand o s afie posibil...:D k are 200 litri si kiar daca schimb juma de apa nu l pot urni de acolo:D

I reject your reality and substitute it for my own !

Re: Bazin in formare !!

Pentru inceput cam asa arata acvariul meu cu plante !

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

1

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

so nice

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

Partea la care mai trebuie lucrat !!

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

incepe sa prinda culoare

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Bazin in formare !!

Mai trebuie lucrat mult la el....:P

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

pietrele le-ai cumparat? arata foarte bine.

54

Re: Bazin in formare !!

Man, arata f dragut. Mie personal, pietrele nu prea imi plac pt ca sunt diferite ca si colorit unele de altele..mi-ar fi placut mai mult daca erau de aceeasi culoare. Succes in continuare si sa ne tii la curent cu evolutia.

Re: Bazin in formare !!

Ce ziceti, merg puse in acvariu ?:P

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

inca una

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

Re: Bazin in formare !!

2:P

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

58

Re: Bazin in formare !!

Am avut si eu dar am renuntat la ea inainte sa o pun in acvariu, trebuie sa o decojesti foarte bine apoi fiarta, eu am fiert'o 5-6 ore si nu mi-a placut cum arata... poate ai tu mai multa bafta!!

Re: Bazin in formare !!

Adica cum arata? Lasa galbeneala in apa? S-a stricat ?...Vreau mai multe detalii...

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

60

Re: Bazin in formare !!

La fierbere apa a devenit rosiatica iar ea  devenise un galbui urat si mucoasa asa.