1

Subiect: 130x50x55

Buna seara si bine v-am gasit.
In curand (3 zile) voi intra in posesia unui "bazin" de 357 litri si as dori sa-l populez cu cativa neoni, corydoras si scalari. Rugamintea mea este, pentru cine stie si se indura, sa ma ajute cu cateva sfaturi despre tot ce imi trebuie pentru echiparea corespunzatoare a micutei piscine si cum si ce trebuie facut inainte de a pune "coloratii" in el.

2 Editat de Ancistrus (2011-02-11 01:09)

Re: 130x50x55

Salut, eu cred ca o sa primesti mai multe sfaturi, personal as incepe cu filtrul, cumpara-ti filtru extern, face toti banii, si ca recomandare ar fi JBL e1500. Mai vedem ce spun si colegii. Sunt curios si de unde esti, poate iti recomand un magazin cu pret mai bun wink. Succes!

Deci cel mai ieftin filtru JBL e1500 este la Hornbach, la pretul de 580 Ron. Pentru alte produse, ca vad ca tot astia sunt cei mai ieftini, citeste-le oferta

Sistemul de iluminat: 3 tuburi neon Osram T5 865 54W, pentru un acvariu plantat decent.

3 Editat de Ancistrus (2011-02-11 01:10)

Re: 130x50x55

Cu scuzele de rigoare, se poate sterge.

4 Editat de Ancistrus (2011-02-11 01:10)

Re: 130x50x55

Cu scuzele de rigoare, se poate sterge.

Re: 130x50x55

BadFish A scris:

Buna seara si bine v-am gasit.
In curand (3 zile) voi intra in posesia unui "bazin" de 357 litri si as dori sa-l populez cu cativa neoni, corydoras si scalari. Rugamintea mea este, pentru cine stie si se indura, sa ma ajute cu cateva sfaturi despre tot ce imi trebuie pentru echiparea corespunzatoare a micutei piscine si cum si ce trebuie facut inainte de a pune "coloratii" in el.

Salut si bun venit. N-ai mentionat daca esti un acvarist cu ceva experienta sau nu, asa ca in cazul in care esti la primul tau acvariu, iti recomand sa citesti cat poti de mult despre acvaristica in general, ciclarea acvariului, filtrare, etc.
Iti urez numai bine si abia asteptam poze cu noul tau setup.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

6

Re: 130x50x55

Buna seara.
Va multumesc pentru indrumari si sfaturi si mai accept si altele. Vreau sa stiu si sa invat tot ce se poate.
Sunt la inceput de drum. Am citit destul de multe si am inteles teoretic de ce am nevoie si cum trebuie facut. Ceea ce am nevoie este sa stiu ce produse fizic imi recomandati voi (cei care aveti ceva vechime si experienta in acvaristica  :sok ) si cand spun "produse" ma refer la TOT cu ce am nevoie sa echipez "piscina" pentru a fi DE VIS.

7

Re: 130x50x55

Deacord cu tine,te ajutam,dar nu ne-ai zis daca vrei sa cresti si plante in acvariu? Desi banuiesc ca nu vrei un steril,atunci ar trebui sa te indrepti spre o linie de fertilizare,e dificil sa recomanzi,pentru ca sunt destule substraturi fertilizante bune,cand zic bune se refera si la raportul calitate pret,daca vrei ieftin recomand JBL,eu personal, JBL Florapol cu cele doua fertilizarri lichide din linie,respectiv Florapollol saptamanal,si Ferro24Drops zilnic.Peste acest substrat ,montezi inca un strat de 4 cm grosime format din nisip granulatie 2-3mm.Exista si variante mult mai scumpe de linii de fertilizare...Apoi ar trebui sa discutam de lumina,intrucat filtrarea recomandata de @ Ancistrus este foarte buna.Deci lumina....asemeni avem dileme ,ieftin sau scump smile  ieftin ,Osram T5 865W ,randament bun,culoare naturala, un pic evidentiaza coloritul pestilor,plantele se dezvolta bine.Ca si putere de iluminare ar trebui sa iei in calcul un 0,6-0,7W/l pentru un acvariu nefertilizat cu CO2,si incazul in care vrei si poti sa-ti achizitionezi butelie si reductor macar,si sunt sigur ca tot forumul subscrie la acest lucru :sok  ,0,7-1,2W/l  ,depinde de ceea ce iti doresti sa cresti in acvariu.
Deci e destul de simplu  wink

8

Re: 130x50x55

Buna seara.
Multumesc narcis.b, Paul Hencz, Ancistrus pentru sfaturile de pana acum si mai accept si altele smile.