1 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-12 23:04)

Subiect: Upgrade de la 20 litri la 150

Intr-un final am achizitionat un acvariu de 150 (80x50x35 litri firma mp (daca asta o fi firma :omfg ) Am la el 2 filtre interne Eheim Aquaball 2210 si Tetra 400l/h (este recomandat la acvarii de 60 litri) prob in viitor filtru extern
Incalzitor Jager 100w, Hranitor Automat Eheim 3581 (habar am cum merge),  2 neoane
Sylvania Standard F18/54-765 T8 Daylight de 59cm (sunt bune de ceva ?)

Acum ce pesti sa bag in el? o combinatie de pestii care sa nu se incaiere tongue
Orice parere si sugestie este bine venita :noroc

Satul de Romania !!!

2

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Nu stiu daca o sa faci mare lucru cu neoanele alea T8. Mai bine treci pe T5, sunt mult mai bune si din cate am inteles au si durata de viata mai mare.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Care e diferenta intre T5 si T8 ? oricum in prima faza le voi tine pe astea ca sunt zero cu banii, si mai am de luat pietris, plante, pesti

Satul de Romania !!!

4 Editat de Paul Hencz (2011-02-12 23:33)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Edisonjohn86 A scris:

Care e diferenta intre T5 si T8 ? oricum in prima faza le voi tine pe astea ca sunt zero cu banii, si mai am de luat pietris, plante, pesti

Tx (unde x e 4 sau 5 sau 8 sau 12) reprezinta cate optimi  de inchi reprezinta diametrul tubului de neon. Adica T8 inseamna diametru de 8 * 1/8 inch = 1 inch.( 25,4 mm) si  T5, are 5/8 dintr-un inch, adica 15,875mm.
Diferente:
- Lungime: La aceiasi puterea  T5 sunt mult mai scurte decât T8 (T5 24W de exemplu, sunt 54cm lungime, în timp ce T8 la 25W sunt 75cm).
- Diametru: T5 sunt mult mai subtiri (aprox.16mm diametru), în timp ce T8 au un diametru de aprox. 26mm
- Putere: Folosirea balasturilor electronice la Tx ( cu cat x este mai mic  cu atat economisirea energiei este mai mare) la aceiasi putere.
- Lumina: T5, cu aceeaşi putere au o intensitate mai mare de lumină (fara o diferenţă semnificativă).
Categoric nu poti folosi tuburi T5 la o soclu pentru T8. Distanta dintre piciorute difera mult.
  Sper sa nu fi gresit la calcule

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ms mult Paul, dar neoanele curente nus cine stie ce nu? Sa iau pe viitor ceva mai bun?

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Depinde ce vrei sa ti in acvariu, dar ca idee normal ca ce e mai bun e .... mai bun, vorba aia...

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

7

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Si nici nu te costa mult sa treci pe T5. De exemplu eu am cumparat un T5, 85 cm lungime 39W DayLight de la Osram cu 20 lei.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Pai nici eu nu stiu ce pesti sa pun in acvariu, sunt in dilema mare, in acvariu de 20 litri am guppy

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Acvariu de 20 litri  :-

Satul de Romania !!!

10

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Nu nu avem de unde sa stim gusturile tale, uita-te la compatibilitatile pestilor, si iti alegi singur viitorii locatari. Singurul sfat care pot sa ti-l dau, este sa o iei usor, substrat, cateva plante la inceput si da-i drumu la ciclare. Eu am patit-o pentru ca n-am ciclat acvariul, de aceea te sfatuiesc sa-l lasi la ciclat.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Stiu povestea ta cu ciclidele....imi pare rau, te-ai grabit nitel, eu o sa las acvariu la ciclat, apropo cati litri are acvariul tau de ciclide ?

Satul de Romania !!!

12

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

170 brut.

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

O sa bag in acvariu Guppy, Neoni , tetrazona, zebre si xifo
Ce parere aveti ?

Satul de Romania !!!

14

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Tetrazonele s`ar putea sa le cam dea panica celorlalti pesti.

Etiamsi omnes, sed non ego.

15 Editat de Edisonjohn86 (2011-02-13 15:55)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Atunci renuntam la ele  :apl In locul lor ce as mai putea baga ?

Satul de Romania !!!

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ba o sa il vand  smile  Dar o trebuiasca sa transfer plantele si pestii in acvariul cel mare, probabil in 2 saptamani pana se cicleaza acvariul mare

Satul de Romania !!!

17 Editat de narcis.b (2011-02-13 20:28)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Tuburi 765? da ce ai vitrina frigorifica si vrei sa arate carnea de la vanzare mai "roz"?Apuca-te si schimba cu altceva ,ai o sumedenie de tuburi si ieftine si scumpe la indemana.Cel mai ieftin si cu un randament bun sunt 865-urile,osram de ex.
La pesti e greu de recomandat.Eu asi pune ...sa zicem 25 de RumyNouse si 6-8Calistusi,rosul de pe ei se va vedea placul,paote si ceva algaeeater...Asta mi-a venit acum in minte. :sok

aha ok dar imi spui un pret fara filtru si incalzitor numa acvariu si capacu

Pentru asta exista PM si/sau rubrici destinate vanzarilor...

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Ce sunt aia RumyNouse? ca nu gasesc pe google si despre neoane Neon Hagen Sun Glo 20 W T8 59 cm » cum ti se pare ?

Satul de Romania !!!

19

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Hemigramus Rodosthomus sau porecliti Rummy Nose  wink  SunGlo de la hagen e un neon bun cu calitati reale pentru plante,asemanator oarecum 830-ului...singura problema este de estetica,culoarea ce o da in acvariu este oarecum galbena,daca iti place ideea,e ok.

20 Editat de orly (2011-02-14 00:54)

Re: Upgrade de la 20 litri la 150

Hemigramus Rodosthomus ( Tetra cu nas rosu ) sunt o varianta a speciei de Hemigrammus bleheri , sau mai bine spus o "copie " pentru cei care cunosc specia  :-

rabdare si tutun :smoke    0722.731.565 "Cosmote"