221

Re: Buna ziua tuturor

Corect, greseala mea: Paracheirodon innesi 20°C - 25°C, Paracheirodon axelrodi 24°C - 28°C. Deci se pot tine in acelasi acvariu la 25 grade ambele specii.

222

Re: Buna ziua tuturor

Allexia,problema cu erio ar fi ca s-au oprit un pic din evolutie sau au un ritm prea lent de dezvoltare,astfel alga adera si se dezvolta.Ar mai fi o problema,stau langa Blixe iar astea sunt nesatule ,consuma mult din resurse formeaza chelatori si isi face rezerve de Fe2,astfel plantele cu un ritm mai incet,sau in care conditiile nu sunt prea  pe gustul lor,si mai ales nu sunt in stare sa isi formeze "rezerve"de Fe2,in mediu in care exista alte plante mai "rapace" au probleme reale de fotosinteza,evolutia fiind lenta si carentele pe masura.Aici se ajunge la o discutie mai vechi cum ca nu toate plantele merg in orice mediu si in orice combinatie.
Altfel arata bine acvariul!

223

Re: Buna ziua tuturor

ma gandeam eu ca de la co2 li se trage sad s-ar putea sa ii pierd in fata algelor altfel sad
am sa le pun niste bilue 7 balls la radacina, poate ii mai ajuta.   
cat timp aveam bomba au crescut mult, mi-au facut si pui, se simteau bine, acum insa se simte. desi ma mira ca au supravietuit pana acum fara co2 la cat de pretentiosi sunt.
daca elimin blyxa presupun ca oricum nu as ajuta cu multe, cred ca orice schimbare in sistem nu le-ar fi pe plac.

eu tot voiam sa refac cam tot, sa fac un setup doar cu erio, graminifolia, staurogyne si moss, acestea placandu-mi foarte mult si dorind sa evidentiez frumusetea lor, fara sa fie aglomerate de altele
dar mi-e frica sa ma incument mai ales ca primele 2 plang dupa co2 sad

am vreo sansa sa o scot la capat sau doar sa investesc intr-un sistem co2?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

224 Editat de narcis.b (2011-02-17 13:53)

Re: Buna ziua tuturor

Utricularia G. vrea si mai mult CO2. Eu zic sa intri iar pe Co2 sub oriceforma. Chiar si bomba,asigura un mod de viata mai bun plantelor tale,sigur ca te alearga un pic,dar altfel posibilitatile se limiteaza mult.Totul e sa bagi CO2 putin spre limita  si cat de cat constant.Mai toate plantele de care ai zis nu vor merge fara CO2,sau nu,nici macar satisfacator.Daca poti ar fi minunat,chiar si un second hand de pe net,o butelie de 2 Kg si un reductor,chiar si unul industrial,numai sa aibe robinet de reglaj fin si totul e ok! AI sa vezi altfel de mers la tine in acvarii!

225

Re: Buna ziua tuturor

asa e sad tocmai de aia ziceam ca nu ma bag ala asa setup ca mi-ar manca zilele fara co2

as avea de unde sa iau reductor industrial, mai trebuie sa gasesc o butelie si un robinet de reglaj fin. bomba nu as mai baga, m-am umplut de alge din cauza ei.

un reductor industrial nu are cum sa fie reglat si fara robinetul de reglaj fin? ma gandesc ca o data reglat asa ar ramane, nu as mai umbla la el.. sau e imposibil de reglat el singur?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

226

Re: Buna ziua tuturor

Cam greu,e posibil ca reglajul cel mai mic pe care il faci sa fie totusi prea mare la volumul tau...Dar majoritatea reductoarelor "industriale" au pe ele si reglaj fin.

227

Re: Buna ziua tuturor

narcis  asta cum ti se pare? cu sau fara robinet de reglaj fin? lol sa stiu ce cheltuieli preconizez tongue

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/5990/reductor-co2/

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....