1

Subiect: Cu ce sa tin scalarii?

Am 2 scalari pe care i-am primit de la un prieten, de aceea e acvariul mic pentru ei, ca nu stiam ca voi avea scalari.
Ce pestisori as putea sa tin cu scalarii? As prefera ceva de banc si mai colorati sa inveselasca acvariul putin big_smile
Astept ori ce sugestie! :frogp

2 Editat de Ancistrus (2011-02-21 01:40)

Re: Cu ce sa tin scalarii?

Salut Laur, un grup de 10 indivizi Hyphessobrycon flammeus.

3

Re: Cu ce sa tin scalarii?

Mersi mult!  :noroc
Acum sa vad daca gasesc sa cumpar big_smile

Re: Cu ce sa tin scalarii?

daca deja acvariul este prea mic de ce mai cumperi pesti? vrei sa faci o ciorba?

laur98 A scris:

Am 2 scalari pe care i-am primit de la un prieten, de aceea e acvariul mic pentru ei, ca nu stiam ca voi avea scalari.
Ce pestisori as putea sa tin cu scalarii? As prefera ceva de banc si mai colorati sa inveselasca acvariul putin big_smile
Astept ori ce sugestie! :frogp

5 Editat de Ancistrus (2011-02-21 12:24)

Re: Cu ce sa tin scalarii?

paulteroristu A scris:

daca deja acvariul este prea mic de ce mai cumperi pesti? vrei sa faci o ciorba?

Daca citeai ce a mai spus @laur98 ai fi stiut ca:

laur98 A scris:

Recunosc ca acvariul este cam mic. Stiu ca pentru un scalar trebuie 40l, si deeacea vreau sa imi iau:
AQUAPRO 80
-acvariu 126l

laur98 A scris:

M-am gandit ca in martie sa imi iau Aquapro 80 si nu prea sstiu caum sa il aranjez. Puteti sa imi dati niste sfaturi?

PS: @paulteroristu "Ciorba" inseamna amestecul mai multor pesti incompatibili.

6

Re: Cu ce sa tin scalarii?

Cred ca mi s-a stricat calculatorul, nu vad unde spune colegul ca intentioneaza sa-si cumpere un acvariu mai mare. sad

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Cu ce sa tin scalarii?

Citeste ce am zis aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … vam-gasit/

8

Re: Cu ce sa tin scalarii?

laur98 A scris:

Citeste ce am zis aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … vam-gasit/

   Dragul meu, cind citesc un post, nu sint obligat sa cunosc intreaga istorie a titularului. Daca postai la 5-6 rubrici, trebuia sa fac un conspect general?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9 Editat de Ancistrus (2011-02-21 14:01)

Re: Cu ce sa tin scalarii?

Eu i-am raspuns lui @paulteroristu cunoscand postul la care faceam referire, deci nu consider ca am gresit. Exista un termen "daca" in formularea mea, deci nu o trimitere catre "lectura".
PS: Este drept ca si @laur98 ar fi trebuit sa dea detalii aici despre ce are de gand sa faca, dar asta deja nu mai tine de mine.

Re: Cu ce sa tin scalarii?

imi cer scuze data viitoare o sa caut si pe alte site-uri pentru a ma asigura ca autorul postului nu a mai adaugat si alte detalii pe care le-am scapat eu....

ok si atunci daca nu pot sa numesc acvariul ciorba....pot sa il numesc....autobuz? bineinteles asta in cazul in care speciile sunt compatibile.....
deci.... stai jos ai nota 4

Ancistrus A scris:

Eu i-am raspuns lui @paulteroristu cunoscand postul la care faceam referire, deci nu consider ca am gresit. Exista un termen "daca" in formularea mea, deci nu o trimitere catre "lectura".
PS: Este drept ca si @laur98 ar fi trebuit sa dea detalii aici despre ce are de gand sa faca, dar asta deja nu mai tine de mine.

11 Editat de Ancistrus (2011-02-21 17:39)

Re: Cu ce sa tin scalarii?

paulteroristu A scris:

imi cer scuze data viitoare o sa caut si pe alte site-uri pentru a ma asigura ca autorul postului nu a mai adaugat si alte detalii pe care le-am scapat eu....

ok si atunci daca nu pot sa numesc acvariul ciorba....pot sa il numesc....autobuz? bineinteles asta in cazul in care speciile sunt compatibile.....
deci.... stai jos ai nota 4

Paul iti multumesc pentru nota smile (imi dau seama cat te-a urmarit ideea sa poti sa dai si tu nota asta cuiva), totodata imi mai pot da seama si de ce-ti place nick @paulteroristu... iar in ceea ce priveste acvariul tau, ii poti spune cum vrei (ex: supica, tramvai, samd smile)

12

Re: Cu ce sa tin scalarii?

Ancistrus A scris:

Eu i-am raspuns lui @paulteroristu cunoscand postul la care faceam referire, deci nu consider ca am gresit. Exista un termen "daca" in formularea mea, deci nu o trimitere catre "lectura".
PS: Este drept ca si @laur98 ar fi trebuit sa dea detalii aici despre ce are de gand sa faca, dar asta deja nu mai tine de mine.

   Eu nu ti-am adresat niciun  repros, interventia mea este pentru titularul subiectului. Facem ce facem si... batem apa in piua!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Cu ce sa tin scalarii?

Pentru laur98:
   Dupa ce te vei acomoda cu atmosfera de pe acest forum, vei realiza ca interventiile "off", de multe ori au un rol benefic pentru titularul unui subiect.
   In cazul tau, ai invatat (sper) sa nu faci trimiteri la alte subiecte personale, atunci cind ceri sfatul intr-o anumita problema.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de laur98 (2011-02-22 20:37)

Re: Cu ce sa tin scalarii?

Pai ai dreptate. Data viitoare nu mai voi da nici o trimitre la alte subiecte.

Re: Cu ce sa tin scalarii?

Fara gluma, daca iti doresti sa tii acesti scalari, doar pe ei, ii poti asocia cu o pereche doua de guppy mai mari, si cu multi puieti de neon.
Scalarii tai vor fi fericiti, deoarece in natura, neonii sunt hrana naturala a acestora.Iar puietul de la guppy vor fi un supliment de hrana , sanatoasa.
Scalarii sunt niste pesti carora nu le plac miscarile bruste in mediul in care traiesc, de aceea puietul devine o tinta , un mod natural de hranire.
Ai putea pune si xipho, care sunt mai rai, mai agili deci mai greu de prins.
Stiu ca voi fi injurat, dar in acvariul meu, am 6 scalari,pe care acum doresc sa-i schimb cu neoni ( dupa mine, acestia sunt cei mai frumosi pesti).Scalarii au rezistat in acvariu deoarece ii plac sotiei, cu care, dupa discutii intregi, am reusit sa convenim ca la un calcul minor de 50 l apa/scalar X 6 bucati, este mai rentabil sa ii dau decat sa cumpar un acvariu mai mare.
Viviparii sunt mai usor de crescut.
Sper sa nu fiu injurat.
Ape limpezi

laur98 A scris:

Am 2 scalari pe care i-am primit de la un prieten, de aceea e acvariul mic pentru ei, ca nu stiam ca voi avea scalari.
Ce pestisori as putea sa tin cu scalarii? As prefera ceva de banc si mai colorati sa inveselasca acvariul putin big_smile
Astept ori ce sugestie! :frogp

16 Editat de laur98 (2011-04-21 13:24)

Re: Cu ce sa tin scalarii?

Si eu am 6 scalari, eu stiam ca trebuie 30l/scalar. Nu stiu daca voi putea pune neoni, scalarii sunt deja destul de mari (2 din ei) si s-ar putea sa ii manance.
De injurat nu te injura nimeni, fiecare cu preferintele lui.
Guppy la cat timp vor face pui? Stiu ca nu vor depune icre, ii nasc vi.
As putea sa tin mai multe perechi de guppy si nu ar mai trebuii sa le dau de mancare la scalrari lol