1

Subiect: xipho

As vrea sa stiu cum se inmultesc xipho, am o perche de xipho si vreau sa ii inmultesc.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

2

Re: xipho

Xiphophorus Helleri sunt pesti ovovivipari, ceea ce inseamna ca fecundarea se produce in interiorul corpului femelelor, care nu depun icre ci "nasc" pui vii, dupa 6 saptamani de la fecundare. Ca orice peste vivipar insa, femelele, dar si ceilalti xipho din acvariu, au tendinta de a manca puii de indata ce se nasc, asadar este necesar ca acvaristul sa ia cateva masuri speciale cand asteapta pui de la o femela xipho. Femela care urmeaza sa nasca se instaleaza asadar intr-un acvariu special amenajat, avand in partea superioara un bazinet prevazut cu orificii in partea inferioara, suficient de mari pentru a permite trecerea puilor catre nivelul inferior, unde se afla in siguranta. In momentul expulziei puii sunt "ghemuiti", avand aspectul unor mici sfere, si sunt mai grei decat apa, cazand imediat catre fundul acvariului prin orificiile bazinetului; ajunsi la fundul apei isi pierd aspectul sferoid, se "intind" si incep imediat sa inoate si sa caute hrana. In acvariile plantate, in cazul in care plantele sunt dese, naturale si ocupa o suprafata suficienta si daca acvaristul nu intentioneaza sa salveze toti puii, nou-nascutii au sanse de supravietuire si fara aceste masuri speciale, pentru ca se pot ascunde intre plante, unde pestii adulti nu pot ajunge, si se hranesc cu praful fin rezultat din granulele de mancare cu care sunt in mod normal hraniti adultii, precum si cu algele microscopice care cresc pe plante. Puii de xipho nou-nascuti sunt mici dar vizibili cu ochiul liber (6-9 mm), au corpul si coada translucide, capul este vizibil mai mare decat corpul si se poate observa imediat datorita prezentei ochilor punctiformi de culoare inchisa.

3

Re: xipho

oki, ms, dar de unde stiu eu cand e gravida , ceva simtome infara k se ingrasa?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

4

Re: xipho

Rodamin A scris:

oki, ms, dar de unde stiu eu cand e gravida , ceva simtome infara k se ingrasa?

Din cate stiu eu femelele se albesc pe burta din ce in ce mai mult....pana la momentul cel mare!
Nasc din 4 in 4 saptamani cu aproximatie iar prima data fac putini puisori.

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!