1

Subiect: incepator ciclide africane

acvariu home made 160l,2 filtre interne 1 aqua 3 si unu no name,2 neoane 18 w philips 765,1 neon philips blue si unu 15 w 765,pietre de la marea noastra,pesti:nu le retin numele,in total cam 30,cam multi cred....si vreau pareri cum sa il fac sa fie mai frumos,plus o recomandare in leg cu neoanele cu lumina adecvata ciclidelor ,dar nu din cele speciale ca is scumpe...si acum poze

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

2

Re: incepator ciclide africane

mai multe poze.ultimele 5 poze sunt facute cu toate neoanele aprinse.

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

3

Re: incepator ciclide africane

si asa arata acum cam 1 luna.

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

4

Re: incepator ciclide africane

astept sugestii ptr imbunatatirea acvariului meu de ciclide...mersi. :acv

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

5

Re: incepator ciclide africane

Salut ai pesti frumosi si aranjamentul la sol este frumos si util ai multe ascunzisuri. Dar ai perfecta dreptate cam multi pesti si(dupa parerea mea acvariuldaca are numai 160  L era mai bine mai bine daca inaltimea era mai mica si mlungimea mai mare. Luminile sunt suficiente pt pesti. Daca vrei alge pe pietre mai poti baga un tub de 18W
Succes

6 Editat de Ancistrus (2011-02-22 05:19)

Re: incepator ciclide africane

sile A scris:

pesti:nu le retin numele,in total cam 30,cam multi cred...

Foarte mic acvariul pentru africani, foarte multi pesti... faptul ca nu le cunosti numele nu inseamna decat ca tu de fapt vrei o veioza, nicidecum acvariu cu africani (sau orice alti pesti)... parerea mea.

7

Re: incepator ciclide africane

Comentariile colegilor fiind un pic cam dure, incerc eu sa indulcesc atmosfera.
   Pina cind iti vei permite un acvariu mai mare, poti tine maxim 15-18 ciclide africane, tinind cont ca familiile trebuie sa cuprinda 1 mascul la 2-4 femele.
   Sper ca toti pestii sunt ciclide Malawi, necunoscindu-le denumirea, deci necesitatile, poti face multe greseli.
   Documenteaza-te despre necesitatile acestor pesti si incearca sa le oferi conditiile de care au nevoie (Ph si duritate).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: incepator ciclide africane

Acvariul arata bine, pestii arata sanatosi numai ca acvariul e cam aglomerat si nu prea ai plante. Daca zici ca esti incepator mai bine nu iti bagi planete ca poate nu le plantezi bine.
Pentru un incepator chiar arata bine acvariul!  :sok :acv
Daca ai vedea primul meu acvariu cred ca ti sar face rau! mad

9

Re: incepator ciclide africane

am multi pesti ptr ca vreau sa aleg doar ce imi place .deja am dat la schimb pe hrana din ei.in momentul in care cresc o sa opresc mai putini.am un kingsei care trebe sa il dau ca e f teritorial,si niste nigro care is ciclide americane,vanzatorul a profitat de nestiinta mea si mi-a servit 12,din care mai am 4,ptr ca am mai dat din ei.si am 3 veioze:o aplica,una facuta din cochilii de stridii,si una din sare,deci nu mai imi trebe... big_smile invat din mers.nu cunosc decat o singura pers care mai creste ciclide deci....apropos,aceea pers are pui de cea...muri? delfinasi le mai zice.blue dolphin.ffff. frumosi ce stiti de ei ca vreau sa iau,si mai am pseudotropheus elongata.s-ar intelege?imi plac pestii astia albastri.multumesc.astept raspunsuri la aceste intrebari.

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

10

Re: incepator ciclide africane

Sile si eu am mai multi pesti decit este optim dar ai mei, majoritatea, sunt inca f mici. dar cind deja am sa pot deosebi sexul am sa elimin ceace este in plus . Daca asculti de sfatul colegului moderator 4 masculi si femelele lor cred ca s-ar simtii bine daca au ascunzisuri suficiente. succes in continuare

11

Re: incepator ciclide africane

Eu sugerez sa renunt la acel fundal, care strica toata privelistea. Cei mentionati, blue dolphin, daca ai fi avut curiozitatea sa dai un search pe google, evident cu o precizare de "fish", gaseai imediat pestele de care zici. Se numeste Cyrtocara moorii, dar este printre ciclidele africane de dimensiuni cam marisoare, asa ca mai bine limiteaza`te la cele pe care le ai. In rest, daca mai renunti la cele americane si le aduci la un numar decent pe cele ramase e ok. Numai bine.

Etiamsi omnes, sed non ego.

12

Re: incepator ciclide africane

laur98 A scris:

Acvariul arata bine, pestii arata sanatosi numai ca acvariul e cam aglomerat si nu prea ai plante. Daca zici ca esti incepator mai bine nu iti bagi planete ca poate nu le plantezi bine.
Pentru un incepator chiar arata bine acvariul!  :sok :acv
Daca ai vedea primul meu acvariu cred ca ti sar face rau! mad

   De ce oare nu are plante intr-un acvariu cu ciclide africane?
   Ca sa corectezi aceasta "eroare", recomanda-i colegului niste plante pentru acest acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: incepator ciclide africane

stiu ca arata ciudat acel decor.o sa pun ceva negru simplu si sa gasesc pe cineva care stie cum se fac acele background-uri din ciment si poliester sa imi fac si eu unul...

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

14

Re: incepator ciclide africane

Ai grija cu Auratusii aia in 160 de litrii. Sunt FOARTE agresivi.

15

Re: incepator ciclide africane

o sa ii dau la schimb eventual,insa trebe sa aflu compatibilitatea intre specii.sa stiu ce pot tine si ce nu si cati pesti ca numar.incet incet.cel mai rau stau la capitolul timp dar ma straduiesc.pomi,te referi la cei cu dungi galben-negru pe orizontala?spunemi te rog in afara de auratus celelelte specii sun alese ok?exceptie ciclasoma negru cu care am fost pacalit.mai am 2 negri si 2 albinosi sa scap si de aia.nu sunt ciclide africane.astazi ii bun autocolant negru pe spate.e ok?pana fac decor din ciment si zapada artificiala

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

16

Re: incepator ciclide africane

Ramai doar cu Caeruleus, Elongatus si eventual Red Zebra, 4-5 pesti din fiecare cu doar 1 mascul pe specie.

17

Re: incepator ciclide africane

mersi pomi. :noroc

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

18

Re: incepator ciclide africane

Astept sa deschizi un jurnal despre un bazin  cu africani, de peste 500 litri.

Cu 160 mai mult iti faci  sange rau smile

19

Re: incepator ciclide africane

stiu,si as vrea din toata inima dar nu imi permite spatiul,trebe sa ramana loc si ptr copil.am doar o garsoniera....pomi spune-mi te rog la  lumina trebe sa mai adaug sau sa scot ceva? am 2 neoane philips 18 w 765 1 neon blue philips si 1 neon de 14 w 765

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...

20

Re: incepator ciclide africane

astept sugestii ptr lumina si modificare aspect al acvariului,si stiu ca sunt pesti multi .o sa dau din ei.

O sa mor tanar.Dar peste foarte,foarte,mult timp...