Subiect: apa tulbure

Buna.  Am un acvariu de 35litri cu vreo 20 de pestisori si am tot timpul apa tulbure. am pus apa in prima zii, o fost limpede si am pus ceva picaturi: de la tetra: aquasefe, easybalance si cristalwater si pe a doua zii nu s-a mai vazut prin ea.

am un filtru nou, incalzitor si nu am nici o planta vie si am si pietris pe fund. pesti care ii am sunt: xipho, guppy, neon, leri si sanitari.
Nu stiu cum sa mai fac. Ar trebui sa schimb picaturile? sau chiar si toata apa?

Re: apa tulbure

te rog sa ne spui cati pesti ai din fiecare specie, ce filtru folosesti si poate ne arati cateva poze.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: apa tulbure

pesti am: neon 4; leeri 4; guppy 8; sanitari 2 negri si 2 albi; xipho rosu 2; si tetratoza am luat 6 ca am vazut pe forumuri ca nu ii bine sa fie mai putini de 6 ca se leaga de restul pestilor, nu stiu daca este adevarat sau nu. si filtru am fanfilter mini plus (30-60l si circula 260l/h), care si filtreaza si baga aer. sper ca ii ok. ms mult ( poza nu stiu cum sa adaug)

Re: apa tulbure

in primul rand tu ai foarte multi pesti intr-o cantitate de apa foarte mica, asa ca trebuie sa iei masuri, ori un acvariu mai mare ori mai putini pesti.
ca sa adaugi poza, in partea de jos a pagini ai butonul rasfoire, dai clik acolo apoi cauti poza in calculator o selectezi, apoi dai open si apesi butonul trimite.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: apa tulbure

am reusit poza. primele zile nu am avut deloc pesti in acvariu si tot tulbure o fost.. sa fii fost din cauza apei de la robinet??

6

Re: apa tulbure

alyssmoon A scris:

.. sa fii fost din cauza apei de la robinet??

Intr-un acvariu nu trebuie sa folosesti apa de la robinet, fie ca este de apa sarata, fie ca este de apa dulce. Ori pui apa de la robinet in sticle (vase) si o lasi 24 ore, ori iti cumperi osmoza...plus ca trebuie sa  lasi apa dupa ce o pui in acvariu cam 2 saptamani dupa care pui pesti si ce vietati mai vrei tu. In felul acesta scapi de apa tulbure. De cat timp a acvariul?

Re: apa tulbure

Eu unul nu cred ca este de la apa de robinet. Acasa folosesc si la schimburile periodice, apa direct de la robinet. Odata ciclat acvariul, nu este nici o problema daca pui 10-20% apa direct de la robinet. Ideea este sa fie putin mai calda decat cea din acvariu. La cantitati mici poti sa pui intr-un bidon apa sa stea o zi sau doua. In mod normal cam in 12 ore iese clorul din ea daca sta intr-un vas. Daca vrei sa fi sigur poti sa folosesti solutie pentru declorare. Aquasafe de exemplu. In cazul asta poti sa pui imediat apa in acvariu.

Intrebarea mea este: Nisipul l-ai spalat bine inainte sa-l pui in acvariu? L-ai lasat cateva zile in apa?

8 Editat de Oranda (2009-07-14 15:44)

Re: apa tulbure

cu asa ceva m-am confruntat si eu cu anii in urma,  tot un acvariu de 30l  eu am inlocuit filtru intern cu un burete bolborositor si a dat rezultate!!! filtru intern numai imi agita apa,nici pestii si plantele nu se simteau bine era un curent prea puternic pentru 30l ,si nu in ultimul rand ai grija cu mancarea!!!! succes!!!

Re: apa tulbure

pai acvariul il am de saptamana trecuta..mai exact de joi..si pestii abia de sambata. si da.. pietrisul l-am spalat bine. l-am clatit si apoi inainte sa bag pesti am mai schimbat o data apa..si am clatit si pietrisul. o sa mai schimb vreo..20% din apa sa vad ce rezultate obtin. ms!

10

Re: apa tulbure

alyssmoon A scris:

pai acvariul il am de saptamana trecuta..mai exact de joi..si pestii abia de sambata. si da.. pietrisul l-am spalat bine. l-am clatit si apoi inainte sa bag pesti am mai schimbat o data apa..si am clatit si pietrisul. o sa mai schimb vreo..20% din apa sa vad ce rezultate obtin. ms!

Trebuia sa lasi acvariul gol cam 1 luna, cu plante, si apa, dupa care sa pui pesti. nu vei scapa de apa tulbure prea usor....Incearca sa fierbi apa pe care o vei pune in acvariu atunci cand o vei schimba, si pe langa chestia asta, pune si ceva sticle cu apa, cu capacul intre-deschis si lasa-le 3 saptamani(nu mai pune apa direct de la robinet), si incearca sa schimbi cam 10-15% din apa saptamanal.
Bafta si spor la treaba...

Re: apa tulbure

retoric A scris:
alyssmoon A scris:

pai acvariul il am de saptamana trecuta..mai exact de joi..si pestii abia de sambata. si da.. pietrisul l-am spalat bine. l-am clatit si apoi inainte sa bag pesti am mai schimbat o data apa..si am clatit si pietrisul. o sa mai schimb vreo..20% din apa sa vad ce rezultate obtin. ms!

Trebuia sa lasi acvariul gol cam 1 luna, cu plante, si apa, dupa care sa pui pesti. nu vei scapa de apa tulbure prea usor....Incearca sa fierbi apa pe care o vei pune in acvariu atunci cand o vei schimba, si pe langa chestia asta, pune si ceva sticle cu apa, cu capacul intre-deschis si lasa-le 3 saptamani(nu mai pune apa direct de la robinet), si incearca sa schimbi cam 10-15% din apa saptamanal.
Bafta si spor la treaba...

Apa de la robinet contine foarte mult clor, acesta este adaugat cu scopul de a omora diferitii agenti patogeni care o populeaza, si chiar daca pe noi nu ne afecteaza, pentru pestii din acvariu si pentru bacteriile denitrifiante din acvariu poate fi fatal. De aceea inainte de a pune apa in acvariu se recomanda declorinarea acesteia. Declorinarea apei se poate face pe loc, printr-un proces chimic(se adauga substante care se gasesc in comert) sau se poate declorina prin depozitarea ei in vase descoperite cu gura larga (galeti de exemplu) timp de cel putin 24 de ore. Daca nu se poate astepta nici atat apa se mai poate declorina si in 12 ore printr-o aerare puternica. Astfel clorul se evapora si apa este buna de pus la pesti in acvariu. APA NU SE FIERBE - exista teoria gresita ca apa care se pune la pesti trebuie fiarta, intr-adevar prin fierbere se elimina clorul dar odata cu el si sarurile de care au nevoie pestii de acvariu si plantele acvatice.

Pietrisul ar trebui sa stea in apa cateva zile. Trebuie clatit de cel putin doua ori pe zi in apa curata.

Am inteles ca acvariu tau este deja facut. In acest caz ai doua variante.

Ori incepi de la zero si reamenajezi totul, respectand indicatile, ori il lasi asa si schimbi in fiecare saptamana cate 20 - 30% din volumul de apa. In cateva saptamani impuritatile din apa vor disparea. Fie se vor sedimenta, fie vor fi inlaturate odata cu schimbul de apa. Nu uita sa sifonezi substratul de fiecare data cand schimbi apa.

12

Re: apa tulbure

okey. mersi! am facut asa si se pare ca ii putin mai cristalina.. o sa mai fac asta cateva saptamani

13 Editat de yda (2009-09-11 15:53)

Re: apa tulbure

nu mai pune atatea picaturi pune numai verde de malachit . pune pana se coloreaza apa apoi peste cateva ore apa isi va reveni! succes

14

Re: apa tulbure

si eu am aceeasi problema cu apa tulbure .Am un acvariu de 120l si am 2 ciclide americane,1 caras,1 sanitar,1 jandarm .M-am saturat de apa tulbure azi o schimb 20-30% iarpeste 2 zile se tulbura la loc ce sa mai fac???

15

Re: apa tulbure

coocobv A scris:

si eu am aceeasi problema cu apa tulbure .Am un acvariu de 120l si am 2 ciclide americane,1 caras,1 sanitar,1 jandarm .M-am saturat de apa tulbure azi o schimb 20-30% iarpeste 2 zile se tulbura la loc ce sa mai fac???

Pune te rog detalii cu acvariul:este ciclat?de cand il ai?filtrare?
In primul rand nu le mai da 3-4 zile mancare(nu patesc nimic),sa nu bagi solutii(albastru de metil,verde de malachit etc) care decicleaza acvariul.Probabil nu ai avut rabdare cu ciclarea,care dureaza in medie 4-5 saptamani,ai pus pestii cam repede si nu s-a terminat ciclul azotului.Daca ai pompa de aer,impreuna cu fitrele seteazale la maxim si schimba apa doar 15-20%(statuta minim48 ore) timp de 4-5 zile.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

16

Re: apa tulbure

am filtru bun ,cum sa ciclez apa ?

17

Re: apa tulbure

coocobv A scris:

am filtru bun ,cum sa ciclez apa ?

am tot citit topicul tau si zau daca te intelg.

@cum sa ciclez apa ?

hai sa-ti zic eu:

foarte simplu. pentru o startare cat mai corecta , dupa ce ai pus in bazin substrat , decor, echipamente si tot ce mai ai tu pe acolo, bagi plante in acvariul la greu care au un ritm mai rapid de crestere, asta o poti face si inainte si sau, dupa umplere

apoi astepti o saptamana ,timp in care la doua zile pui putina mancare cat ar consuma 2 pesti

dopa acceasta saptamana pui doua vietati , aici as recomanda din categoria sanitarilor ca sunt mai rezistenti, ex. Corydoras.

mai astepti inca doua saptamani si mai pui  2-3 pesti din care vrei tu sa bagi.

mai stai pe tusa inca o saptamana si ceva , si mai adaugi ceva vietati.

in tot acest interval de timp ar trebui sa faci teste individuale ale apei , dupa fiecare schimb de apa 10 % la doua zile. ( obligatoriu )

daca bagi si ceva fertilizanti lichizi pentru plante te sfatuiesc sa o faci dupa prima saptamana si doar
1/3 din doza recomandata , crescand treptat doza
si nu-ti mai face atatea griji cu apa tulbure ca e ceva normal in aceasta perioada.

e simplu nu ?

18

Re: apa tulbure

ms de sfat . Am tot incercat sa pun plante dar nu-mi rezista deoarece ciclidele le fac ferfelita IAR SANITARUL LE SCOATE RADACINA DECI...........

19

Re: apa tulbure

Buna ziua,

Va deranjez si eu o mica intreabare si cu rugamintea daca se poate a ma ajuta. Am un acvariu de 60l si aseara i-am dat drumul. Dupa 12-13 ore apa numai era limpede, e putin tulbure. Este normal ? trebuie sa astept sa se faca acel ciclu al acvariului? Apa din acvariu este de la robinet si am lasat sa iasa cloru din ea 48h. Pe fundul acvariului am pamant jpb aqua basic, dupa un substrat jbl manado si 2 degete de pietris. Substratul si pietrisul l-am clatit in 3-4 apa calii pt a scoate praful din ele. E posibl sa se fi facut tulbure k am pus putina mancare tetra azi pt ca am un molly in acvariu ?
Ma puteti ajuta cu un rasp?

Va multumesc

20

Re: apa tulbure

@Spawn, este normal, ciclul azotului este de vina, adica ciclarea.
@alyssmoon, apa tulbure poate sa fie si din cauza mancarii in exces. Acum te intreb, le dai multa mancare ?