Subiect: peste hiperactiv

va salut! de curand am cumparat din hornbach 2 pesti "sanitari" nu stiu cum se numesc, au aprox 8cm, subtiri, gura o au asemanatoare cu cea de unui cory, au o culoare gri/maro, inoata ca niste serpi si le place sa se bage in nisip sau sa stea ascunsi. Prima probl ar fi ca nu stiu cum se numeste pestele si a 2-a, care ma framanta cel mai mult, este ca unul din ei are un comportament ciudat : cred ca 24h/zi face "cerculete" pe peretele din fata al acvariului, daca te uiti la acv ametesti. se opreste din "alergatura" numai cand mananca sau daca se sperie. am facut un mic filmulet si l-am pus pe youtube, poate imi puteti da niste sfaturi. va multumesc! http://www.youtube.com/watch?v=QV1UNwe1U1E

2

Re: peste hiperactiv

lisandram A scris:

va salut! de curand am cumparat din hornbach 2 pesti "sanitari" nu stiu cum se numesc, au aprox 8cm, subtiri, gura o au asemanatoare cu cea de unui cory, au o culoare gri/maro, inoata ca niste serpi si le place sa se bage in nisip sau sa stea ascunsi. Prima probl ar fi ca nu stiu cum se numeste pestele si a 2-a, care ma framanta cel mai mult, este ca unul din ei are un comportament ciudat : cred ca 24h/zi face "cerculete" pe peretele din fata al acvariului, daca te uiti la acv ametesti. se opreste din "alergatura" numai cand mananca sau daca se sperie. am facut un mic filmulet si l-am pus pe youtube, poate imi puteti da niste sfaturi. va multumesc! http://www.youtube.com/watch?v=QV1UNwe1U1E

   1. Oricit de neprofesionisti ar fi cei din Hornbach, pe fiecare acvariu este trecuta specia. Intre toti neica-nimenii de acolo, exista unul care mai stie cite ceva.
   2. De ce cumperi pesti, despre care nu stii nimic, este o dovada de superficialitate, in primul rind trebuie sa stii daca le poti oferi conditiile de care au nevoie.
   3. Miscarea pestelui este absolut aberanta, sigur nu se simte bine in acvariul tau.
   4. Dupa ce mi-am linistit un pic ochii, cred ca este vorba despre Mastacembelus sau Polypterus, nu sint sigur. O poza ar fi de ajutor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de Ancistrus (2011-03-01 19:04)

Re: peste hiperactiv

Salut http://www.fishlore.com/aquariummagazin … iloach.htm Ancanthophthalmus Kuhlii imi par mie, dar tot asa sunt cam agitati, si nu am reusit decat sa presupun smile

Re: peste hiperactiv

Cand o sa creasca cred ca o sa iti pape toti neonii  :sbr  daca sunt ce a zis domnul bradraqua Mastacembelus sau Polypterus aia cresc foarte mari.

Satul de Romania !!!

5

Re: peste hiperactiv

sal cateva intrebari  daca imi permiti
1.ce capacitate are acvariu ?
2. ce substante dezinfectante folosesti ?
3. ai pus cumva sare de bucatarie?daca da  ce cantitate ....
si cateva poze a fii binevenite  :sok

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

6

Re: peste hiperactiv

inca cv daca mai ai bonu de casa de la Hornbach uita-te pe el ... :fok

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: peste hiperactiv

ok! in primul rand va multumesc pentru promtitudine.

@Ancistrus: ai dreptate, pestele este Black Kuhli Loach

@bradraqua: ai dreptate, pestii nu i-am cumparat eu personal, ci pritena mea, a uitat cum se numeste pestele, a vb cu cei de la hornbach, le-a zis ce pesti avem in acv, ei au spus ca e ok, ca nu e un peste pretentios, ca se impaca cu toate speciile si ca este sanitar

@TweeTy: Am un acvariu Eheim Aqua Pro 80 plus, 126 L, filtru intern Eheim, lumina 2X 18W Silvania Daylight. in acvariu am: 20 neoni, 4 cory, 2 pui de  guppy,2 xipho, 1 SAE, 2 scalari, 1 melc neritine, 1 melc pomaceea si 1 melc Helena...(asasin) si mai multe plante: Heteranthera zosterifolia, Ludwigia Repens, Micranthemum Umbrosum, Rotala Rotundifolia, Staurogyne Repens. am sa revin si cu poze.

Va multumesc f mult!

Re: peste hiperactiv

@TweeTy:am facut si 2 poze, din pacate nu am un ap performant, dar am sa revin cu poze mai bune.
-sare de bucatarie n-am pus deloc, nici nu stam ca se practica, daca e buna la ceva, ce cantitate ar fi necesar sa pun la 120 L?
-ca subst dezinfectanta folosesc aqua safe de la tetra, dar o pun numai in apa care urmeaza sa o bag in acvariu cand schimb apa si de curand am bagat in acvariu si cateva frunze Terminalia Catappa

9

Re: peste hiperactiv

sarea de bucatarie (sarea iodata) nu se foloseste la acvarii, nu e bun iodul din sare pt pesti.
stiu ca se baga sare neiodata in acvarii dar nu stiu cantitatea si decat sa spun o prostie mai bine ma abtin

10

Re: peste hiperactiv

momentan acvariu vad ca e ok ..cel putin din poze
daca bagai sare si ai pesti de apa dulce este Crima ...de aia am intrebat

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

11

Re: peste hiperactiv

nuca aia de cocos e buna pentru depunerea ancitrusilor daca ai posibilitate fa rost de  o pereche  :fok

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

12

Re: peste hiperactiv

melcii nu s-au intalnit niciodata ?

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

13

Re: peste hiperactiv

@tweety:
-ma gandeam si eu ca sarea dauneaza
-ancitrusii nu imi plac pt ca se fac prea mari
-melcii cred ca s-au intalnit de multe ori, dar n-au treaba unii cu altii, melcul asasin este mic in comparatie cu pomaceea si cu melcul neritine, nici nu ii baga in seama, in schimb daca prinde vreun melc comunitar   mad + :melc = :stupid  si a prins cativa....

14

Re: peste hiperactiv

TweeTy A scris:

momentan acvariu vad ca e ok ..cel putin din poze
daca bagai sare si ai pesti de apa dulce este Crima ...de aia am intrebat

   Explica mai pe larg te rog aceasta afirmatie dar inainte documenteaza-te serios, sa nu avansezi in procesul de dezinformare!
   Ca reper ajutator: pe vremea cind nu existau atitea informatii si mijloace la indemina acvaristilor, la startarea unui acvariu, se adaugau in apa 10-20 g sare de bucatarie (nici nu se stia daca este iodata sau nu), la 10 l de apa. Majoritatea pestilor (in special viviparii) si plantelor, nu aveau nimic de suferit. O parte din acest procedeu ramine valabila si in ziua de azi...
   Conform afirmatiei tale "daca bagai sare si ai pesti de apa dulce este Crima", recunosc, si eu sint criminal! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!