1

Subiect: pereche de betta

momentan am un baietel de betta, vreau sa aduc inca una sau 2 fetite....

intrebarea mea e: pot afla cumva varsta aproximativa a fetitelor si baiatului de betta?? sau mai bine zis cum pot afla cand sunt maturi incat sa ii pot pune la depus??


ps: imi place foarte mult baietelul de betta care il am si sunt curios ce va iesi, nu caut profit de pe urma lui, sunt curios doar daca voi putea avea exemplare la fel de frumoase?? ce spuneti e posibil??

2

Re: pereche de betta

pune poze cu ei si vom vedea daca sant ok pentru depus

3 Editat de allex (2011-02-27 22:54)

Re: pereche de betta

este ok daca tin 3 femele  betta cu un macul  :acv
ms anticipat... smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fi Iubit smile wink big_smile

4 Editat de cipi (2011-02-27 23:07)

Re: pereche de betta

baietelul e acesta. cu fetita inca nu am poze si momentan nu dispun de aparat. revin maine cu o poza si cu fetita...

baiatul stiu ca e pregatit deoarece azi isi facea cuibul, problema e la fetita. fetita e mai mica cam cu aproximativ 1 cm fata de baiat (e aproximat la ochi si la ambii pestisori nu am luat in calcul cozile)

edit: pestisorii nu ii am in acelasi acvariu, nici macar acvariile nu sunt apropiate big_smile

5

Re: pereche de betta

allex A scris:

este ok daca tin 3 femele  betta cu un macul  :acv
ms anticipat... smile

   Aici este topicul altcuiva!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: pereche de betta

asa cum am spus am pus si o poza cu fetita de betta big_smile

ce ziceti fetita e prea tanare pt imperechere??

7

Re: pereche de betta

allex A scris:

este ok daca tin 3 femele  betta cu un macul  :acv
ms anticipat... smile


sa nu mai faci alt topic iti voi raspunde... singura problema ce va fii in acvariu e ca baietelul le va fugarii cand le vede, daca ai destule plante si nu va fii problema asa mare, daca nu ai plante poti ramane fara fetite daca baietelul e mai agresiv...

ps: cel mai bine ar fii sa ii tii separat si sa ii pui in acelasi acvariu doar pt depunere (eu unu asa fac, asa miau sugerat colegii mai priceputi de pe forum)

8

Re: pereche de betta

multumesc mult!!! :bf

Iubeste Daca Vrei Sa Fi Iubit smile wink big_smile

9

Re: pereche de betta

daca tii masculul cu trei femele le va alerga si cand le prinde le va bate. S-ar putea sa le gasesti cu aripioare franjurate
   
    Masculul este ok pt depus iar femela nu stiu ce lungime are caci banuiesc ca varsta nu o stii dar daca are minim trei cm este si ea ok dar va trebuii sa o pregatesti pentru depus

10

Re: pereche de betta

milenium A scris:

daca tii masculul cu trei femele le va alerga si cand le prinde le va bate. S-ar putea sa le gasesti cu aripioare franjurate
   
    Masculul este ok pt depus iar femela nu stiu ce lungime are caci banuiesc ca varsta nu o stii dar daca are minim trei cm este si ea ok dar va trebuii sa o pregatesti pentru depus


poti sa imi dai ceva site-uri sa citesc sau ceva documente cum pot pregati fetita??

ps: fetita are aproximativ 3.5 4 cm

11

Re: pereche de betta

am mutat in acvariul fetitei si baietelul, nu inainte ca pe fetita sa o izolez cu ajutorul unui pet (nu cred ca e cea mai buna masura dar am vrut sa se obisnuiasca baietelul cu ea sai sa nu i ia la bataie de prima data cand o vede)

in prima poza se vede rezultatul acestei mutari, un cuib destul de marisor de spuma creeat de baietel la care inca mai lucreaza, si toate astea in doar 2-3 ore de la mutarea lui in acvariul fetitei

in poza nr 2 e baietelul si fetita care va fi eliberata de la "carcera" in seara asta

12

Re: pereche de betta

pregatire unei pereche de betta inseamna separati (sa nu se vada) timp de 10-14 zile. si in fiecare zi schimb de apa 25% si ei doi sa se vada tim de 30 min in fiecare zi si hrana cat mai buna ex. Atison Betta Pro sau hrana vie,dupa care se pot pune la inperecheat.

p.s. era bine sa fi avut un topic numai pentru betta  ^:)^

13

Re: pereche de betta

multumesc milenium pt informatii. ii voi separa din nou. voi cauta la petshop Atison Betta Pro sau hrana vie (sunt sanse foarte mici sa gasesc hrana vie din pacate)

inca odata multumesc foarte mult pt aceste informatii.

p.s. ar fii frumos, dar pana atunci eu unu copiez posturile utile, despre acesti superbi pestisori, intr-un document word big_smile

14

Re: pereche de betta

@cipi sa zicem ca reusesti, ce vei face cu cei 400-500 pui de la o singura femela? :apl (Betta nu sunt monogami deloc, mai multe femele = mai multe depuneri in acelasi cuib)

15

Re: pereche de betta

@ancistrus din cati pui voi avea voi selecta 1 baietel maxim 2 restul puilor ii voi dona. femele am 2 momentan, cealalta e putin mai mica decat cea din poza, de aceea am ales-o pe asta, in plus daca le voi pune pe amandoua la depus va fi prea epuizat bettanul, cel putina asa mam gandit eu poate gresesc big_smile

16

Re: pereche de betta

hrana vie poate fi si congelata si asta este buna
iar in privinta puiilor cu siguranta nu iti va ramane 400 de buc sa zici merci daca ramai macar cu 20 de buc  big_smile
    iar masculul cu cat il pui la depus mai des il obosesti foarte tare si ii scurtezi durata de viata

17

Re: pereche de betta

la prima depunere si 10 cred ca e prea mult, cel putin asa cred ca e prima depunere pt ei. nu ma astept la multi puiuti, si unu daca ramane sunt fericit

frumoasa poza ai postat. ai prins exact momentul cand o "imbratiseaza", si pestisorii sunt frumosi

18

Re: pereche de betta

sa depuna este foarte usor,greu este cresterea puiilor  :smoke

uitate aici - http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/6495/depunere-betta-super-yellow-hmpk/

19

Re: pereche de betta

frumos frumos foarte frumos topicul.

multumesc inca o data de sfaturi si de informatiile care mi leai prezentat

20

Re: pereche de betta

cu placere,daca mai ai alte nelamuriri astept intrebari  :smoke