1 Editat de klausn (2011-03-06 14:55)

Subiect: Acvariu tip bol

Buna,am vazut in mall un acvariu de acest tip http://images1.okr.ro/auctions.v3/700_7 … 00_700.jpg ,si vreau sa va intreb,ce pesti imi recomandati ca pot tine in acesta,si cati ?Cu ce ar trebui dotat,etc.

Nu venici cu argumente de genu:
Acolo doar chinui pestele (ca nu vreau peste 1 peste,1 e suficient)
...sau mai stiu eu ce,v-am cerut parerea,daca vreti ma ajutati,daca nu,taceti din gura si nu criticati,ca de critici m-am saturat.  :acv

2

Re: Acvariu tip bol

mai intai trece locatia la  profil.in bol poti tine ori un betta ori un carasel

Re: Acvariu tip bol

In primul rand ai o atitudine gresita dar trecand peste asta pererea mea proprie si personala: nici un peste din nici o specie, eventual doar plante si creveti (cred ca Universul lor este prea mic pt a realiza ca stau intr-un bol)

Gott mit uns!

4

Re: Acvariu tip bol

nu inteleg la ce te referi,un carasel ar fi super,nu ar fi problema de specie.
Nu cred ca am o atitudine gresita,deoarece oriunde am scris,pe orice forum,nu am primit nici un sfat,decat sa fiu criticat,si m-am saturat,ma gandeam ca aici e o comunitate cat de cat serioasa,nu zic ca nu e,dar sa vedem.

Re: Acvariu tip bol

klausn A scris:

ce pesti imi recomandati ca pot tine in acesta,si cati ?Cu ce ar trebui dotat,etc.

Nu venici cu argumente de genu:
Acolo doar chinui pestele (ca nu vreau peste 1 peste,1 e suficient)
...sau mai stiu eu ce,v-am cerut parerea,daca vreti ma ajutati,daca nu,taceti din gura si nu criticati,ca de critici m-am saturat.  :acv

In cazul tau, un peste ca asta [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UarzCbgpVe8[/youtube] eu zic ca ar fi suficient.
PS: Si daca vorbeai frumos si tot nu aveai ce sfaturi sa primesti pentru bolul ala.

Re: Acvariu tip bol

klausn A scris:

Buna,am vazut in mall un acvariu de acest tip http://images1.okr.ro/auctions.v3/700_7 … 00_700.jpg ,si vreau sa va intreb,ce pesti imi recomandati ca pot tine in acesta,si cati ?Cu ce ar trebui dotat,etc.

Nu venici cu argumente de genu:
Acolo doar chinui pestele (ca nu vreau peste 1 peste,1 e suficient)
...sau mai stiu eu ce,v-am cerut parerea,daca vreti ma ajutati,daca nu,taceti din gura si nu criticati,ca de critici m-am saturat.  :acv

Eu nu te critic deloc (si asta nu pentru ca esti din Cluj), practic poti pune orice peste incape in el ca si dimensiune, ca nu e bine, asta e alta poveste. Tu singur poti judeca ulterior daca ai facut bine sau nu, pestele nu-ti va putea spune dar iti vei da singur seama.
Un betta s-ar putea sa traiasca binisor dar te asigur ca n-ar fi foarte fericit, mai multi in niciun caz, iar ca si dotari, cam tot ce trebuie unui acvariu decent
(substrat, plante, lumina, filtru etc.), numai ca si acestea mai ocupa din spatiul si asa limitat.
Numai bine.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

7

Re: Acvariu tip bol

Eu as merge tot pe varianta lui Ancistrus, cu singura completare ca pestele respectiv e un pic cam mare. Am vazut ceva mai mici pe la Gipo Pescar...
Fara sa te superi colegu', asa intrebare, asa raspuns. Bafta si sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

8

Re: Acvariu tip bol

sal si in primul rand bine ai venit...
pt a nu te critica..te intreb ceva:tu cum ai sta in o camera 1m/1m? unui caras ii trebuie spatiu ca sa creasca recomandarea profesionestilor fiind  50l apa la un caras asa ca bolul acela e bun numai pentru creveti .

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

9

Re: Acvariu tip bol

Daca nu ma insel, este prima oara cind un nou venit, isi permite sa "sugereze" reactia colegilor, in legatura cu intentiile pe care le declara de a-si amenja un acvariu (fie el chiar penibil).
   Trecind peste tonul sa-i zicem "nepotrivit", al discursului sau, il invit sa-si revizuiasca atitudinea, daca are de gind sa ramine printre noi si sa invete "cu ce se maninca acvaristica"!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: Acvariu tip bol

AMIN!

Gott mit uns!

11

Re: Acvariu tip bol

Cere-i parerea lui ciprian, el este un "adept" al bolurilor. O sa te sfatuiasca el legat de ce poti baga in acel borcan.

12 Editat de Paul Hencz (2011-03-06 21:55)

Re: Acvariu tip bol

klausn A scris:

nu inteleg la ce te referi,un carasel ar fi super,nu ar fi problema de specie.
Nu cred ca am o atitudine gresita,deoarece oriunde am scris,pe orice forum,nu am primit nici un sfat,decat sa fiu criticat,si m-am saturat,ma gandeam ca aici e o comunitate cat de cat serioasa,nu zic ca nu e,dar sa vedem.

Lasand de-oparte ideea cu caraselul, care este o idee total nepotrivita (cu exceptia desenelor cu Tom & Jerry) si legat de atitudinea ta, tocmai pentru a nu te mai chinuii sa-ti faci conturi si pe alte forumuri de profil, vreau sa-ti spun ca niciodata, un iubitor de pesti de acvariu (asta ca sa nu spun un acvarist adevarat), nu iti va spune ca un bol este ceva bun. Da, asta este, un bol si nu un acvariu cum ai spus tu ca ai vazut intr-un mall.
Te-ai gandit bine, aici este o comunitate foarte serioasa si daca sfaturile primite nu sunt pe gustul tau, nu inseamna ca cineva are ceva cu tine.
In urma cu putin timp, eram si eu in situatia ta si chiar daca nici acum nu sunt un expert, pot spune ca stiu de o mie de ori mai multe despre acvaristica, decat stiam inainte si asta se datoreaza oamenilor de aici, carora tu le ceri sa nu te critice. De ce? Ti se pare ceva atat de injositor ca nu poti suporta?  Te intreb acum, daca un peste sau mai multi, pentru singurul fapt ca nu se pot apara singuri, au de suferit din cauza ta, nu este injositor?... Mai gandeste-te...
Daca vrei neaparat un borcan cu apa pe birou, pute-ai sa-l ai fara a mai intra pe nici un forum. Daca vrei sa ai intradevar un acvariu civilizat, citeste pe aici ca ai ce invata si apoi uimeste-ne cu acvariul tau. Atunci vei rade si tu cand vei recitii aceste randuri si poate vei avea ocazia sa dai acelasi sfat unui nou coleg aflat intr-o situatie asemanatoare.
Nu am nici cea mai mica intentie de a te critica, poti face absolut ce vrei tu, tot ce am vrut sa intelegi este faptul ca incerc sa te ajut sa nu pasesti cu stangul in acest domeniu.In rest totul depinde de tine

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

13 Editat de ciprian01 (2011-03-06 23:55)

Re: Acvariu tip bol

@klausn:
Poti sa fii singur ca toata lumea, indiferent de site, atunci cand nu ti-a raspuns sau a facut-o in ,,2 peri,, a procedat cat se poate de corect.

Tu vii aici si in 2 posturi scrise IMPUI sa ti se ofere o rezolvare pt o situatie total aiurea. Nu voi relua subiectul pt ca daca dai un search pe forum cu ,,bol,, vei gasi cu siguranta multe raspunsuri.
Cine nu iti da aceste raspunsuri si implicit rezolvarea, este cu siguranta un incapabil in opinia ta...!

Adevarul absolut nu este pe niciun site, iar problema bolului este dezbatuta si pe alte site-uri straine. Poate acolo vei gasi raspunsuri suplimentare.

P.S.
In acest caz sunt de acord cu :@Ancistrus. Ca si o completare, exista in comert rame pt fotografii digitale. Ar fi o solutie sa ai in fiecare zi orice acvariu vrei! smile