1

Subiect: Senzational - Guillaume Nery base jumping at Dean's Blue Hole, filmed

FREE FALL: World champion freediver Guillaume Nery special dive at Dean's Blue Hole, the deepest blue hole in the world filmed entirely on breath hold by the french champion Julie Gautier.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uQITWbAaDx0[/youtube]

Multi vad, putini cunosc !

2

Re: Senzational - Guillaume Nery base jumping at Dean's Blue Hole, filmed

m-as mira sa fie adevarat

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

3 Editat de sTTTk (2011-03-07 00:29)

Re: Senzational - Guillaume Nery base jumping at Dean's Blue Hole, filmed

din cate am citit pe net, ar fi adevarat ...  :smoke
un mic citat :

Guillaume Nery a strabatut Marea Groapa Albastra fara tub de oxigen

A strabatut Marea Groapa Albastra, adanca de 120 de metri, din mijlocul recifului Lighthouse din America Centrala, fara a folosi tub de oxigen. Este vorba despre campionul mondial la scufundare libera, Guillaume Nery.

Aventura acestuia in adancuri a fost filmata de colega sa, Julie Champ. De altfel, Guillaume Nery este campion mondial la proba de scufundare submarina doar prin folosirea bratelor.

De la 30 metri adancime in ocean, inima ajunge sa bata foarte incet iar o persoana abia mai poate respira. La 150 de metri, deja inima isi incetineste semnificativ ritmul, ajungand la doar 15 batai pe minut. La 200 de metri, se ating limitele teoretice ale scufundarii libere, fara tub de oxigen, vasoconstrictia extrema facand imposibila circulatia sangelui.

Marea Groapa Albastra a devenit cunoscuta datorita cercetatorului francez Jacques-Yves Cousteau, care a inclus-o in lista celor mai bune 10 locuri pentru scufundari.

Multi vad, putini cunosc !

4

Re: Senzational - Guillaume Nery base jumping at Dean's Blue Hole, filmed

ma mir deoarece nu vad sa aiba greutati la mana sau la picioare care sa il traga in jos, crede-ma ca eu am incercat la 6m-7metri si doar asa am reusit sa ating fundul bazinului ca am coborat pe o scara, sa fie diferite conditiile intre apa din bazin si ocean?si asta sa fie raspunsul?in orice caz daca e adevarat, e ceva unic asa spune

RESPECTA CA SA FII RESPECTAT

Re: Senzational - Guillaume Nery base jumping at Dean's Blue Hole, filmed

prea merge pe la fundul apei cum am merge noi pe strada.

https://www.youtube.com/watch?v=iM4SbOfRDik

6

Re: Senzational - Guillaume Nery base jumping at Dean's Blue Hole, filmed

nu este decat campion mondial la scufundari  wink
a fost si un articol la pro tv despre el, daca nu gresesc.
oricum mie personal mi se pare senzational  :smoke

Multi vad, putini cunosc !