Subiect: Probleme cu tetrazona.........ajutor

Buna tuturor! Am nevoie de ajutorul vostru.......sunt incepatoare, am un acvariu de 60l in care am 4 xifo, 2 moly, 1 sanitar, 2 beta (mascul si femela) iar astazi am achizitionat si 4 tetrazone din care unul alearga ca un zapacit iar ceilalti trei stau ascunsi mai mult sau mai putin pe dupa filtru sau plante sau chiar la suprafata apei dar au o pozitie ciudata, cu capul in jos si nu se prea misca decat cand vine zapacitul si ii zgandareste dar apoi revin la comportamentul initial. Numai ca terazona asta vioiul se mai ia si de xifo, moly si parca si masculul de la beta e putin cam apatic. Ii alearga si ii ciupeste............ce dumnezeu sa fac cu tetra astia? Ca nici apatici cum stau ceilalti nu cred ca e in regula, dar nici ca tampitelul celalalt care-i fugareste pe toti....
Va rog sa-mi dati un sfat...........
Multumesc

Re: Probleme cu tetrazona.........ajutor

asa sant tetrazona,nu ai de ce sa te nelinistesti,sant foarte jucausi si le place sa se fugareasca,mai ales dupa ce se acomodeaza in acvariu

Re: Probleme cu tetrazona.........ajutor

tetrazonele sunt foarte speriase la inceput dar dupa ce se acomodeaza daca sunt in banc sunt agresivi tongue big_smile

Re: Probleme cu tetrazona.........ajutor

Va multumesc pt raspunsuri
Intr-adevar s-au mai acomodat si inoata dar nu toti patru ci doar trei. Am rabdare si cu celalat....

5

Re: Probleme cu tetrazona.........ajutor

tetrazonele, eu le consider ca fiind cei care dau alarma ca ceva nu e bine in acvariu, pozitia lor fireasca este cu capul in jos, daca cumva ii vad altfel inseamna ca s-au schimbat parametrii acvariului si trec la teste etc etc.

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

6

Re: Probleme cu tetrazona.........ajutor

AHA!!!
de asta fugarea tetrazonele mele ceialti pestisori
vroiau sa se joace cu ei big_smilelol
multumesc si eu pt sfat big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

7

Re: Probleme cu tetrazona.........ajutor

mi se pare ca tetrazona au si instinct teritorial neutral(pare o aiureala)
de fiecare data cand introduc un peste nou in acvariu acestia il "studiaza "si il ciup
o metoda buna de a ameliora atacurile asupra pestiilor este de a scoate tetrazonii si ai tine o ora intr-un borcan o juma' de ora si apoi pt a ii baga la loc
ei au memoria ingusta si uita ca au fost vreodata in acel acvariu
si nu se iau de ceilalti deoarece ei se simt noi smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Probleme cu tetrazona.........ajutor

"de fiecare data cand introduc un peste nou in acvariu acestia il "studiaza "si il ciup".O ideie,dupa ce intoduci pe noul venit sa le dai mancare la pesti ca sa le atragi atentia.

9

Re: Probleme cu tetrazona.........ajutor

Tetrazona se iau de alti pesti daca sunt prea putini, nu invers. Cu cat ai mai multi cu atat sunt preocupati sa se alerge, ciupeasca etc intre ei si uita de ceilalti pesti. Ei ciupesc mai ales pestii cu inotatoarele lungi(beta, guppy).

Iti recomand sa mai iei macar 2-3, recomandabil sa ai vreo 10 in acvariu, dar acvariul tau de 60 de litri e cam mic ca sa mai adaugi pesti.

Ce am scris iti zic dupa un an experienta de tinut tetrazona.