1 Editat de BIBESCU (2011-03-09 00:07)

Subiect: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

Rog pe cei care folosesc un astfel de produs sau au cunostinta despre el sa-mi spuna cateva pareri deoarece intentionez sa cumpar unul si sunt cam sceptic, pretul fiind f rezonabil (200 lei).
Debit 1100l/h ,racorduri , furtune,  trei sertare pentru mediile filtrante(mediile filtrante nu sunt incluse in pret). Ce parere aveti ?

2

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

Chiar nu stie nimeni nimic ?  sad

3

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

Pretul este bun in raport de capacitatea pompei de recirculare a apei (1100 l/h), numai ca ai grija ca mediile filtrante luate separat s-ar putea sa fie cam scumpe. Acum depinde de ce vrei sa pui inauntru. Nu ai dat niciun amanunt vis-a-vis de marca filtrului, cine il produce ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

http://www.made-in-china.com/showroom/kitelau/product-detailXWnJmCQDTxvE/China-Bio-Canister-Filter-XP-900-.html , detalii smile

5 Editat de BIBESCU (2011-03-11 18:42)

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

Firma este Faunty si modelul xp 900, nu cunosc alte detalii. Ma risc sa-l cumpar si o sa va spun ce este de capul lui  smile . Va salut

6

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

Revin , marca este Xingxing :stupid  si modelul xp 900. Dumnezeu cu mila.

7

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

BIBESCU A scris:

Revin , marca este Xingxing :stupid  si modelul xp 900. Dumnezeu cu mila.

   In cazul asta, mai gindeste-te, nu spun ca micii mincatori de orez, nu fac si lucruri bune dar nu l-as compara cu JBL, Hagen, Eheim, Tetra, etc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

Sunt deacord cu tine, m-a dat mult inapoi numele asta Xingxing, parca Faunty cum credeam eu, suna mult mai bine.

9

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

BIBESCU A scris:

Sunt deacord cu tine, m-a dat mult inapoi numele asta Xingxing, parca Faunty cum credeam eu, suna mult mai bine.

   Foarte bine, fiecare marfa isi are cumparatorii sai, lasa-i pe altii sa cumpere chestia asta! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10 Editat de A. Normal (2011-03-12 11:54)

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

bradraqua A scris:

   In cazul asta, mai gindeste-te, nu spun ca micii mincatori de orez, nu fac si lucruri bune dar nu l-as compara cu JBL, Hagen, Eheim, Tetra, etc.

De curiozitate, te-ai informat unde sunt produse dispozitivele la care faci referire?

@ Bibescu - uita-te putin pe site-urile producatorilor susamintiti si este imposibil sa nu gasesti  (probabilitate mare la Eheim) unul care arata infiorator de asemenea cu cel in discutie.

Detin/utilizez o asemenea "clona" (chinezarie, dar nu aparatul pe care vrei sa-l achizitionezi) de o eternitate. Dupa achizitionare, la foarte mult timp am vazut si produsul original "de firma", le-am studiat in amanuntime intrucit vroiam sa vad daca diferentele intre no name si firma sunt majore. DA!! sunt majore!! In afara de culoarea piulitelor de stringere a stutzurilor furtunelor si a abtibildului care numeste/sigileaza produsul, cel de firma, din solicitarile de service de pe forumuri, se pare ca prezinta mari probleme la garnitura de etansare a capacului.

Nu spun ca ceeace vrei tu este un produs de top, dar nici sa stergi cu el pe jos in necunostinta de cauza nu cred ca merita. La pretul asta, daca-ti functioneaza fara probleme 3 ani, il poti incadra la "consumabile" wink

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

11

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

S-a hotarat un alt coleg sa-si incerce norocul primul , asa ca dupa ce il voi vedea in functiune la el , voi lua decizia finala .

12 Editat de A. Normal (2011-03-12 11:55)

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

Pentru a nu fi banuit de postari tendentioase wink

http://www.jebao.com/2004/p/jebao.com/1310/proimg/123240928820090120075448.JPG

http://www.aquavirtual.cl/images/serafil1100.jpg

Imaginile sunt alese aleatoriu de pe google, in masura in care au fost cit de cit edificatoare.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

13

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

A.Normal - s-a dovedit "pe fapte" ca Jebo fac lucruri bune - unele chiar foarte bune,  chiar daca produsele lor seamana ca doua picaturi de apa cu eheim sau sera.


deci exista si orezari care fac lucruri de genul asta bune

cat despre modelul  faunty, pot spune ca in urma cu aprox 4 luni am dat cu ochii peste un stand din dorally care era intesat de acvaristica, produsele fiind numai din acestea gen faunty, HYALE, si surpriza RESUN.

ciudat este ca trecand vreme - am constatat ca acum acelas stand ofera spre vanzare tablouri si reclame luminoase, evident tot gama china.

deci produsele gen acvaristica nu au mers in dorally

catalos

14

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

O mica corectie. Este vorba de JEBAO, nu JEBO wink

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

15

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

De unde ai fi cumparat filtru?

16

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

O cunostinta din Bucuresti care aduce marfa en-gros , mi-a zis ca imi poate aduce daca ma intereseaza.

17

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

A. Normal A scris:
bradraqua A scris:

   In cazul asta, mai gindeste-te, nu spun ca micii mincatori de orez, nu fac si lucruri bune dar nu l-as compara cu JBL, Hagen, Eheim, Tetra, etc.

De curiozitate, te-ai informat unde sunt produse dispozitivele la care faci referire?

@ Bibescu - uita-te putin pe site-urile producatorilor susamintiti si este imposibil sa nu gasesti  (probabilitate mare la Eheim) unul care arata infiorator de asemenea cu cel in discutie.

Detin/utilizez o asemenea "clona" (chinezarie, dar nu aparatul pe care vrei sa-l achizitionezi) de o eternitate. Dupa achizitionare, la foarte mult timp am vazut si produsul original "de firma", le-am studiat in amanuntime intrucit vroiam sa vad daca diferentele intre no name si firma sunt majore. DA!! sunt majore!! In afara de culoarea piulitelor de stringere a stutzurilor furtunelor si a abtibildului care numeste/sigileaza produsul, cel de firma, din solicitarile de service de pe forumuri, se pare ca prezinta mari probleme la garnitura de etansare a capacului.

Nu spun ca ceeace vrei tu este un produs de top, dar nici sa stergi cu el pe jos in necunostinta de cauza nu cred ca merita. La pretul asta, daca-ti functioneaza fara probleme 3 ani, il poti incadra la "consumabile" wink

   Se pare ca, inca nu ai patruns tainele limbii romane! Te-am rugat sa eviti dilogurile cu mine si referirile la persoana mea. Putem coexista pe acest forum, si in afara fenomenului de dialog, ti-am explicat ca nu-mi face nicio placere!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

Off topic la off topic.
Ceeace ai postat se putea superb de bine transmis pe pm. Daca vrei tu musai sa-ti arati muschii in public, fie, nu cred ca intereseaza pe nimeni pozitia ta fata de mine pe acest forum, dar gata cu dialogul wink De asemenea, si eu puteam sa-ti raspund pe pm, insa daca ai preferat varianta asta, BI LAL KHAIFA!
Observi ca scriu rar si de obicei cind am ceva de zis, faptul ca te-am citat este pur intimplator, as fi "corectat" pe oricine ar fi avut indoieli in ceeace priveste originea chinezeasca a produselor "de firma" wink

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

19

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

De aproximativ 2 saptamani prietenul meu a intrat in posesia filtrului despre care va intrebam.
Impresii : pozitive - dimensiuni generoase ( cat un JBL e 900 )
                             - destul de puternic ( mult peste un tetratec ex 600)

                negative - nu prea este silentios
                               - materialul din care sunt facute tevile nu PARE foarte rezistent.
Pe viitor voi revenii cu informatii despre evolutia acestui tip de filtru extern. Numai bine !

20

Re: Filtru extern Faunty xp 900 pareri

Mai ai si alte informatii ?