1

Subiect: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

In scurt timp voi intra in posesia unui acvariu home made din sticla de 10 mm cu urmatoarele dimensiuni : 110L x 60l x 55h. Dilema mea este legata de suportul acestui acvariu ,care o sa cantareasca aproximativ 500 kg( sticla+ apa + substrat + pietre). Ma gandesc sa fac acest suport din pal de 18 mm, clasic dupa forma acvariului si cu intaritoare pe mijlocul lui. O sa fie oare suficient de robust? este o anumita tehnica de imbinare a placilor pentru o rezistenta mai mare? sa folosesc cadru metalic( teava rectangulara), am nevoie urgent de sfaturi.

2

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

BIBESCU A scris:

In scurt timp voi intra in posesia unui acvariu home made din sticla de 10 mm cu urmatoarele dimensiuni : 110L x 60l x 55h. Dilema mea este legata de suportul acestui acvariu ,care o sa cantareasca aproximativ 500 kg( sticla+ apa + substrat + pietre). Ma gandesc sa fac acest suport din pal de 18 mm, clasic dupa forma acvariului si cu intaritoare pe mijlocul lui. O sa fie oare suficient de robust? este o anumita tehnica de imbinare a placilor pentru o rezistenta mai mare? sa folosesc cadru metalic( teava rectangulara), am nevoie urgent de sfaturi.

   Pentru linistea ta (simt ca esti deosebit de precaut), blatul il poti face din doua foi de 18 mm, suprapuse sau una singura mai groasa, deasemenea si peretele intaritor de pe mijlocul standului, cel care va separa intregul ansamblu in doua parti, la nivelul de sub acvariu. Sfatul meu este sa folosesti 6 picioare reglabile pe inaltime, amplasate in perechi de cite 2 buc., in dreptul fiecaruia din cei 3 pereti verticali.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

bradraqua A scris:
BIBESCU A scris:

In scurt timp voi intra in posesia unui acvariu home made din sticla de 10 mm cu urmatoarele dimensiuni : 110L x 60l x 55h. Dilema mea este legata de suportul acestui acvariu ,care o sa cantareasca aproximativ 500 kg( sticla+ apa + substrat + pietre). Ma gandesc sa fac acest suport din pal de 18 mm, clasic dupa forma acvariului si cu intaritoare pe mijlocul lui. O sa fie oare suficient de robust? este o anumita tehnica de imbinare a placilor pentru o rezistenta mai mare? sa folosesc cadru metalic( teava rectangulara), am nevoie urgent de sfaturi.

   Pentru linistea ta (simt ca esti deosebit de precaut), blatul il poti face din doua foi de 18 mm, suprapuse sau una singura mai groasa, deasemenea si peretele intaritor de pe mijlocul standului, cel care va separa intregul ansamblu in doua parti, la nivelul de sub acvariu. Sfatul meu este sa folosesti 6 picioare reglabile pe inaltime, amplasate in perechi de cite 2 buc., in dreptul fiecaruia din cei 3 pereti verticali.


as mai adauga si eu daca mi se permite  ,foarte important  este si spatele "dulapului" sa fie tot din pal de 18 ,cred eu ca are o rezistenta mult mai mare decat daca ar fi din placaj  cum se foloseste de obicei

4

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

Corect Bitanu,a nu se uita de peretele despartitor cel de pe centrul dulapului,adica practic inparti dulapul in 2 parti egale.Pe suprafata de blat sub acvariu sa nu uiti sa monteziun material "tampon "care sa  asimileze diversele denivelari ce se pot crea in timp,covor de cauciuc de exemplu.Mult mai util ar fi ca blatul sa fie chiar din foaie de blat de bucatarie,marginea frontala ,cea rotunjita,este bine prelucrata  si inlatura absorbtia de umezeala datorata intretinerii acvariului,lucru care la palul prelucrat cu ABS nu se poate face in deplina siguranta, iar daca vrei acvariul asta sigur vei avea si intretinere care in mod sigur reprezinta si multe picaturi de apa scurse pe blat.Spor!

5

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

Radu, ai spus de picioare reglabile pe inaltime, dar de care? Eu singurele pe care le stiu asa sunt unele de palstic. Rezista oare acealea la greutate?
Nu este mai bine ca jos sa fie tot o bucata de pal, eventuala dubla?
Eu la al meu, desi este doar pt 30l, am folosit si coltare metalice, la toate imbinarile.
In mod cert am exagerat, dar macar ma simt eu mai impacat.

6

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

Se pot pune mai multe picioare reglabile dacat 4...Deci coltare metalice Merlin,si cand vei trece la unul mare asa macar 300l? smile

7

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

merlin21 A scris:

Radu, ai spus de picioare reglabile pe inaltime, dar de care? Eu singurele pe care le stiu asa sunt unele de palstic. Rezista oare acealea la greutate?
Nu este mai bine ca jos sa fie tot o bucata de pal, eventuala dubla?
Eu la al meu, desi este doar pt 30l, am folosit si coltare metalice, la toate imbinarile.
In mod cert am exagerat, dar macar ma simt eu mai impacat.

   Despre astfel de picioare reglabile este vorba. Exista in magazinele de profil, mai multe modele. Eu am folosit pentru acvarii de 500 si 250 litri, sunt exceptionale, pentru ca iti dau posibilitatea sa reglezi perfect suportul (masa, standul) acvariului, in asa fel incit, sa nu existe nicio tensiune in sticla de pe fundul acvariului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

Asa arata ansamblul pe care este asezat un acvariu de 500 litri, din sticla de 16 mm.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

Pai daia ma documentez Narcis, ca urmatorul este de 300l.
Asa da, Radu, de alea nu stiam, de unde se pot lua?
Ce ma uimeste la acvariul tau, este ca in afara catorva prize, alte echipamente nu mai vad. Unde ai mascat filtrul?

10

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

merlin21 A scris:

Pai daia ma documentez Narcis, ca urmatorul este de 300l.
Asa da, Radu, de alea nu stiam, de unde se pot lua?
Ce ma uimeste la acvariul tau, este ca in afara catorva prize, alte echipamente nu mai vad. Unde ai mascat filtrul?


eu vad  termometru pe geamul din fata  lol

11

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

merlin21 A scris:

Pai daia ma documentez Narcis, ca urmatorul este de 300l.
Asa da, Radu, de alea nu stiam, de unde se pot lua?
Ce ma uimeste la acvariul tau, este ca in afara catorva prize, alte echipamente nu mai vad. Unde ai mascat filtrul?

   

   Se pot cumpara din Bricostore, Praktiker, Hornbach, Dedeman, au diferite dimensiuni, care ajung pina la aprox. 1000 kg., greutate suportata/buc.
   Filtrul extern este intr-o alta camera, prizele se vad pentru ca era ridicat capacul de mascare.
   Daca tot facem apologia acestor picioare sa dezvoltam putin!
   Reglarea acestora se face in 5 etape, pentru realizarea planitatii perfecte pe cele doua axe si compensarea eventualelor "sageti" aparute la blaturile mobilierului, astfel:
   1. Inaintea amplasarii acvariului pe suport/stand
   2. Dupa amplasarea acvariului gol pe suport/stand
   3. Dupa umplerea pe jumatate a acvariului, cu apa
   4. Dupa umplerea completa a acvariului, cu apa
   5. Dupa realizarea intregului set-up
   * Atentie: daca la unul din pasii 4 sau 5 apar nereguli de planitate, recomand golirea pe jumatate a acvariului, inaintea efectuarii reglajelor necesare. Stiu ca este bataie de cap si munca laborioasa dar asa veti sta linistiti!
   In cazul acvariilor mari si foarte mari, recomand folosirea picioarelor reglabile cu rozeta randalinata, pentru facilitarea rotirii acesteia. De asemenea, in cazul acestor acvarii, pentru reglajele din pasii 3, 4 si 5, este necesar un cleste mops (sau asemanator), pentru rotirea rozetei de reglaj.
   In cadrul tuturor etapelor, verificarea se face cu ajutorul unei nivele cu bula (boloboc), iar in cazul acvariilor mari si foarte mari pe lungime, se adauga accesoriul (nu stiu cum se numeste) folosit in constructii pentru verificarea planitatii planseelor/podelelor/peretilor/tavanelor.

   P.S. Daca v-am speriat, imi pare rau si ca sa va treaca: prin anii '80, un astfel de acvariu de 500 litri, sticla de 12 mm, a trecut printr-un cutremur semnificativ (nu-mi aduc aminte cite grade), fara nici un fel de problema, doar apa din el a sarit pe televizor si mi l-a distrus, acvariul raminind intact.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

Multumesc frumos pentru sfaturi , am aflat chiar mai multe lucruri decat ma asteptam. Voi revenii cu imagini cand il voi termina.

13

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

costyy_78 A scris:
merlin21 A scris:

Pai daia ma documentez Narcis, ca urmatorul este de 300l.
Asa da, Radu, de alea nu stiam, de unde se pot lua?
Ce ma uimeste la acvariul tau, este ca in afara catorva prize, alte echipamente nu mai vad. Unde ai mascat filtrul?


eu vad  termometru pe geamul din fata  lol

   Nici nu am vazut cind l-ai pus acolo, sa-mi strici poza... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14 Editat de Andi66 (2011-03-10 17:58)

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

Uite si un model de masa:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qOxdPnXVKgE[/youtube]

La fel cum au spus si colegii, daca vrei sa folosesti blat de 18mmm e bine sa pui doua foi pentru postament si partea din spate (pentru o rezistenta mai mare), iar modelul pe care il poti vedea in filmulet este printre cele mai bune din punct de vedere al rezistentei pentru ca are patru zone de sprijin formandu-se astfel trei corpuri utile pentru depozitarea accesoriilor. In ceea ce priveste picioarele metalice confirm cele spuse de Dl. Radu, si la masa pe care o am eu (confectionata pe comanda) mesterul a montat 10 buc. dispuse tip zar (patru + unu in mijloc), care preiau din sarcina si totodata sunt utile pentru reglaje la boloboc. Daca erai din Bucuresti iti recomandam atelierul unde am facut comanda, raportul calitate/pret fiind foarte bun. Bafta multa !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

15 Editat de BIBESCU (2011-03-12 11:29)

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

V-am urmat sfaturile si a iesit un mic "buncar"  big_smile . Am cumparat pal de 18 mm pe dimensiunile dorite, blat de bucatarie de 4cm grosime, interiorul suportului este impartit in 3 compartimente(modelul lui Andi, aprox) pentru o rezistenta mai mare si toate acestea sunt prinse cu multe intaritoare metalice( coltare, L-uri) prinse in cate 8-12 suruburi fiecare. Urmeaza acum sa cumpar picioarele reglabile pe inaltime si cam asta ar fi. Sa nu uit spatele suportului este tot din pal big_smile . Nu cred ca am omis vreun sfat.  :noroc  Va salut

Ps. Pot sa pun sub acvariu o placa de polistiren , ca alternativa la covor de cauciuc, etc. Daca da , care ar fi grosimea recomandata?

16

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

Asa cum am promis , am revenit cu o fotografie. In interior suportul este compartimentat ca modelul din filmuletul lui Andi, motiv pentru care nu l-am mai fotografiat.

17

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

tehnic ti-a iesit foarte bine..
dar eu as fi facut tot corpul la aceleasi dimensiuni ca si amprenta acvariului.

18

Re: Un sfat pentru construirea suportului de acvariu

A fost o mare problema cu spatiul si din acest motiv am facut acest compromis. Am pierdut ca spatiu interior 10 cm .