Subiect: discusi si scalari

as vrea sa va intreb daca discusii se pot tine cu scalari,ancistrusi si coridoras??????

2

Re: discusi si scalari

daca ai intre scalari o pereche formata, discusi vor fi facuti ko  smile
in rest e ok  :fok

Re: discusi si scalari

pai inca nu sunt formati perechi scalari sunt cam deodata.am 4 scalari si as vrea sa stiu daca pun langa ei 5 discusi cum se inteleg?si cu ancistrusi cum se inteleg?in caz ca nu sunt compatibili las numai discusi

4

Re: discusi si scalari

nu se pune niciodata scalari alaturi de discus deoarece scalarii au anumite boli care le sunt fatale scalarilor.

5 Editat de pasi_une (2011-03-12 23:06)

Re: discusi si scalari

coco A scris:

nu se pune niciodata scalari alaturi de discus deoarece scalarii au anumite boli care le sunt fatale scalarilor.

serios ? enumera te rog cateva dintre acele boli
sunt povesti de domeniul trecutului....

Re: discusi si scalari

dan zichi A scris:

as vrea sa va intreb daca discusii se pot tine cu scalari,ancistrusi si coridoras??????

    Discus sunt pesti de apa calda (29-30°C), deci cu ei poti baga Corydoras sterbai (singurii cory de apa calda ce se gasesc pe la noi), dar scalari sau Ancistrus nu merg... ii faci ceai la foc mic  wink, cu alte cuvinte vor trai mai putin si mai chinuit.

7

Re: discusi si scalari

pasi_une A scris:
coco A scris:

nu se pune niciodata scalari alaturi de discus deoarece scalarii au anumite boli care le sunt fatale scalarilor.

serios ? enumera te rog cateva dintre acele boli
sunt povesti de domeniul trecutului....

   
   Dom' doctor, iar te repezi, ai avut o perioada mai fasta, acum ce faci?
   Scalarii nu se tin impreuna cu discusii dintr-un singur motiv: ambele specii, fiind ciclide sunt afectate de paraziti intestinali, mai mult decit alte specii, asa numitele flagelate din genul  Hexamita, Spironucleus si Octomitus, care la rindul lor sunt responsabile pentru boala "hole in the head"- gaura in cap.
   Scalarii fiind mai rezistenti la aceste boli, se constituie in vectorii de transmisie catre discusi.
   P.S. Deci, cine face parte mai mult din trecutul... acvaristicii?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: discusi si scalari

Ancistrus A scris:
dan zichi A scris:

as vrea sa va intreb daca discusii se pot tine cu scalari,ancistrusi si coridoras??????

    Discus sunt pesti de apa calda (29-30°C), deci cu ei poti baga Corydoras sterbai (singurii cory de apa calda ce se gasesc pe la noi), dar scalari sau Ancistrus nu merg... ii faci ceai la foc mic  wink, cu alte cuvinte vor trai mai putin si mai chinuit.

   
   Teoretic asa este, practic eu tin Ancistrusi in bazinele cu discusi de aproape 3 ani si nu observ vreun disconfort la ei. Spun asta, pentru ca se inmultesc in permanenta, se hranesc si sunt foarte activi, chiar in timpul zilei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: discusi si scalari

Asa e Radule si eu am tinut Discusi cu Ancistrusi mai multe generatii si fara probleme! Am tinut si Discusi cu Scalari si Ancistrusi,cu o dezvoltare armonioasa la toate speciile,dar aici fac o precizare care trebuie luata in calcul,discusii trebuie sa fie mult mai mari decat scalarii,altfel discusii si-o vor lua pe coaja bine,vor ramane flamanzi si deaici boli etc. Mentionez ca nu am facut niciodata un tratament medicamentos in acvariile mele,singurul tratament la discusi fiind cel termic ,32-34C.Sper din tot sufletul sa nu confundati,cei mai putin cunoscatori, Ancistrus cu Pleco,caci atunci e tristete mare pt discusi!

10

Re: discusi si scalari

am un acvariu in catre am mai multe speci de pesti:scalari,coridoras,ancostrusi,moli.as vrea sa spun ca vreau sa  imi aduc cativa discusi si ii voi pune in acel acvariu ce trebuie sa fac sa nu am probleme cu ei?sa schimb apa,temperatura .mai vreau cateva sfaturi in legatura cu acei discusi.orice sfat e bine venit.va multumesc

11

Re: discusi si scalari

dan zichi A scris:

am un acvariu in catre am mai multe speci de pesti:scalari,coridoras,ancostrusi,moli.as vrea sa spun ca vreau sa  imi aduc cativa discusi si ii voi pune in acel acvariu ce trebuie sa fac sa nu am probleme cu ei?sa schimb apa,temperatura .mai vreau cateva sfaturi in legatura cu acei discusi.orice sfat e bine venit.va multumesc

   Ce s-a scris pina acum, ai inteles? Daca da, atunci sper ca ai inteles ca discusii nu se asociaza cu scalarii, decit in mod fortat, in anumite conditii si oricum de catre acvaristi cu mare experienta. Daca ai aceasta experienta (ai postat totusi la "incepatori de apa dulce")... treci la fapte! Sper din tot sufletul sa ne tii la curent dar nu in cadrul rubricii "bolile pestilor"! Succes!
   P.S. Citeste tot ce-ti pica despre discusi, nu astepta de la altii aceste informatii, asa vei intelege mai bine ce pesti ai ales...!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: discusi si scalari

pasi_une A scris:
coco A scris:

nu se pune niciodata scalari alaturi de discus deoarece scalarii au anumite boli care le sunt fatale scalarilor.

serios ? enumera te rog cateva dintre acele boli
sunt povesti de domeniul trecutului....

   Domnu' Mihai, v-am lansat o provocare... nu ma faceti si pe mine fericit cu un raspuns?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: discusi si scalari

mi-am adus ieri 6 discusi de 5-6 cm.am cu ei in acvariu 2 ancistrusi 3 coridoras si plante la greu.momentan sunt mai retrasi cum observa o miscare se ascund intre plante.am scos scalari ca am auzit ca se pot lua boli de la ei

14

Re: discusi si scalari

Mda e normal sa stea retrasi,dar se vor acomoda pana la urma.Cand cumperi discusii de 5-6 cm ar trebui sa te orientezi la mai multi decat iti trebuie ,apoi pe parcus vei renunta la cei ce nu se dezvolta corespunzator. Te sfatuiesc sa ai mare grija de ei,sa le urmaresti comportamentul si la primul semn de nereguli in comportament, nu uita tratamentul termic e cel mai bun tratament!

15

Re: discusi si scalari

dan zichi A scris:

mi-am adus ieri 6 discusi de 5-6 cm.

Sunt curios ce varietate de discus "ti-ai adus"?

16

Re: discusi si scalari

bradraqua A scris:
pasi_une A scris:
coco A scris:

nu se pune niciodata scalari alaturi de discus deoarece scalarii au anumite boli care le sunt fatale scalarilor.

serios ? enumera te rog cateva dintre acele boli
sunt povesti de domeniul trecutului....

   Domnu' Mihai, v-am lansat o provocare... nu ma faceti si pe mine fericit cu un raspuns?

lol  mai bine spus cu o intrebare...
nu se poate lua acele "flagelate" chiar si intre discusi ?

Causes of hole in the head disease

The exact cause of hole in the head disease has yet to be determined. There are, however, several very solid theories that link certain conditions with an increase in the incidence of the disease. The presence of any one of the causative factors may not be responsible for the disease, but a combination of two or more factors is likely to create disease symptoms.

A common contributing cause is the flagellate parasite Hexamita. This parasite primarily infects the intestinal tract, but then spreads to the gall bladder, abdominal cavity, spleen, and kidneys. As the disease progresses, the classical lesions of hole in the head disease appear. These lesions will open up and may discharge small white threads that contain parasitic larvae. Secondary bacterial or fungal infections may then develop in these openings and may lead to a more serious disease, and death.

Another popular theory is that a mineral or a vitamin imbalance may contribute to the development of this disease. Some aquarists have claimed a link between the use of activated carbon and an increase in the disease. Some people feel that the carbon may remove some of the beneficial minerals found in the water leading to an increased incidence in the disease. At the same time, the mineral imbalance may be caused by an increase in Hexamita organisms in the intestine, which may lead to malabsorption and a decrease in the absorption of the needed vitamins and minerals.

Conditions that create stress will also increase the incidence of this disease. Poor water quality, improper nutrition, or overcrowding are all stressors that can cause a problem. Because the disease is often associated with older fish, there may be a link with decreased function of the immune system in these older fish and an increase in the incidence of the disease.

dar totusi eu am atras atentia userului coco catre sfatul lui si anume
"deoarece scalarii au anumite boli care le sunt fatale scalarilor" sau discusilor ?

17

Re: discusi si scalari

Fara suparare colegu', am sa fac o remarca fara legatura directa cu subiectul.
Daca tot te-ai chinuit sa gasesti articolul respectiv, de ce nu l-ai si tradus ? Nu este cazul meu, dar poate nu toti stapanesc limba engleza asa de bine si cred ca vor sa stie ce ai vrut sa spui. Pana la urma este un forum in limba romana din Romania.
Inca o data si subliniez, nu vreau sa sune suparator, eu cred ca ai vrut sa ajuti, dar du-ti treaba pana la capat.
Sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

18

Re: discusi si scalari

pasi_une A scris:
bradraqua A scris:
pasi_une A scris:

serios ? enumera te rog cateva dintre acele boli
sunt povesti de domeniul trecutului....

   Domnu' Mihai, v-am lansat o provocare... nu ma faceti si pe mine fericit cu un raspuns?

lol  mai bine spus cu o intrebare...
nu se poate lua acele "flagelate" chiar si intre discusi ?

Causes of hole in the head disease

The exact cause of hole in the head disease has yet to be determined. There are, however, several very solid theories that link certain conditions with an increase in the incidence of the disease. The presence of any one of the causative factors may not be responsible for the disease, but a combination of two or more factors is likely to create disease symptoms.

A common contributing cause is the flagellate parasite Hexamita. This parasite primarily infects the intestinal tract, but then spreads to the gall bladder, abdominal cavity, spleen, and kidneys. As the disease progresses, the classical lesions of hole in the head disease appear. These lesions will open up and may discharge small white threads that contain parasitic larvae. Secondary bacterial or fungal infections may then develop in these openings and may lead to a more serious disease, and death.

Another popular theory is that a mineral or a vitamin imbalance may contribute to the development of this disease. Some aquarists have claimed a link between the use of activated carbon and an increase in the disease. Some people feel that the carbon may remove some of the beneficial minerals found in the water leading to an increased incidence in the disease. At the same time, the mineral imbalance may be caused by an increase in Hexamita organisms in the intestine, which may lead to malabsorption and a decrease in the absorption of the needed vitamins and minerals.

Conditions that create stress will also increase the incidence of this disease. Poor water quality, improper nutrition, or overcrowding are all stressors that can cause a problem. Because the disease is often associated with older fish, there may be a link with decreased function of the immune system in these older fish and an increase in the incidence of the disease.

dar totusi eu am atras atentia userului coco catre sfatul lui si anume
"deoarece scalarii au anumite boli care le sunt fatale scalarilor" sau discusilor ?

   Te-ai scos Mihai!!! lol Din lac in put!!! Ai uitat cu desavirsire ce afrimatie ai facut contrazicindu-l pe Coco si acum schimbi macazul sa dovedesti ce? Daca articolul imi este adresat mie, imi pare rau, nu stiu engleza asa de bine ca tine si nu-mi este de folos. Daca erai intr-adevar bine intentionat, il traduceai sa pot beneficia si eu si alti colegi de pretioasele informatii, necunoscute mai ales mie... tongue
   Recapitulare problema:
   1. Coco a afirmat pe buna dreptate ca Scalarii nu se tin impreuna cu Discusii si a si argumentat corect de ce.
   2. Tu l-ai contrazis in absoluta necunostinta de cauza, acuzindu-l indirect ca este corigent la acvaristica (moderna).
   3. Eu ti-am lansa o provocare in sensul in care, asteptam argumente la afirmatia ta, precum ca Coco nu are dreptate.
   4. Tu recurgi la "abureala" (nu este prima oara) si postezi un articol fara nicio legatura cu disputa.
   5. Eu inteleg ca vrei sa ne convingi, ca ai devenit un crescator de Discusi foarte priceput dar din nefericire ai reusit contrariul.
   Concluzie: ti se intimpla cam des sa-ti dai cu stingul in dreptul, eu zic sa mai sutezi si pe directia... portii! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19 Editat de pasi_une (2011-03-18 13:28)

Re: discusi si scalari

nu am incercat sa conving pe nimeni ca sunt un crescataor de discusi
si nu am dat sfaturi in legatura cu ei
bine ca mam lamurit
nu se tin discusi cu SCALARI deoarece au anumite boli care le sunt fatale SCALARILOR (discusul e intrusul)
si totusi asteptam un raspuns la intrebarea pusa  :smoke
Toti discusii au deja acele "boli" din primele zile de viata si le arata doar cand conditiile din acvariu sunt propice dezvoltarii lor, deci nu au cum sa le ia daca le au deja.
Are cineva discusi fara flagelate sau viermi intestinali?

eu am iesit/ la revedere!

20

Re: discusi si scalari

Vad ca l-ati "incoltit" pe colegul @pasi_une,asa ca m-am gandit sa ii sar in ajutor smile
Intr-adevar chestia cu transmiterea bolilor de la scalari la dscusi tine de domeniul folclorului. Discusii se nasc cu flagelate, insa acestea se inmultesc foarte tare si afecteaza pestele doar in anumite conditii. Una din conditii este stresul, si acesta poate fi provocat de existenta scalarilor in acelasi acvariu si probabil din cauza asta ziceti voi ca au luat discusii ceva de la scalari, insa de fapt acestia erau purtatori de la inceput.