1

Subiect: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Intentionez sa comand 5 neoane T5 Osram 865 24W si 3 neoane T5 osram 840 24W. Toate tuburile vor fi prevazute cu reflectoare home made( jgheab din plastic cu autocolant lucios). Inaltimea coloanei de apa aproximativ 50 cm. Comand tuburi de 24W deoarece vreau sa le pun pe latimea acvariului si nu pe lungime, lucru datorat modelului de capac.

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Cam multa lumina, ce plante ai ? Ce acvariu ai? Ce fertilizare folosesti?

3

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Acvariul are urmatoarele dimensiuni : 110L x 60l x 55h. Substrat fertilizant 3 pachete de 700g JBL Florapol , injectie de CO2 cu difuzor ceramic, micro si macro nutrienti de la Cristi Ionescu. Momentan am ca plante echiodorus , vallisneria , nucus, dar urmeaza in scurt timp sa achizitionez si altele.

4

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Sa inteleg ca ideea este foarte buna si din acest motiv nu-mi da nimeni sfaturi ? smile

5

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

dupa parerea mea, nu e o idee buna, cu tuburile osram. dar acum depinde si ce iti doresti....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Eu cred ca pentru ce plante ai acum, lumina ai calculat cam multa, iar Florapol ai cumparat foarte mult. Lumina mai calitativa poti pune tuburi T5 965, dar este doar parerea mea smile Cum ai calculat ca trebuie sa pui si tuburi 840?

7

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

eu am experimentat pe propria piele 3 tipuri de iluminare: osram, juwel, giesemann. nu cred ca are rost sa va spun de care am fost cel mai satisfacut.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Ma gandesc ca Giesemann nu prea ai de unde sa cumperi pe la noi... dar si daca gasesti e clar ca preturile sunt pe masura. Osram 965 Lumilux foloseste Oliver Knott la setup-urile lui, deci de ce nu sunt bune? Macar in raport calitate/pret.

9

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Pentru pretul lor sunt foarte bune si Osramurile,sigur nici pe departe comparatia cu Gieseman dar si economia de bani e pe masura. Am mai scris asta,865 ul  singura lui problema reprezinta lipsa UVprotect,care probabil daca exista ridica si pretul tubului,adica avem "UV"in acvariu,si cam mult "albastru" .TUburile 840 au o lumina cam nefireasca ,e acel galben/rosu ciudat pe care il vezi in iluminatul stradal,desi inteleg motivatia montarii lor,vrei cu temperatura mai "calda" sa atenuezi lumina si totodata sa mai complatezi un pic "rosul"pierdut la 865. Dupa mine cred ca vei avea o lumina cam neplacuta,nici macar 865ul nu e in stare sa atenueze culoarea aceea ...poate ar merge mai bine cu 830,e mai galben si il completeaza mai bine 865ul,sau si maibine probabil Osram FLuora. Daca imi ceri un sfat,pot sa-ti sugerez sa pui doar 865uri.Bun si 965 chiar mai bun dar mai scump pentru ce iti da in schimb,inalta fidelitate,un indice mare...dar pierde un pic la fluxul luminos.

10 Editat de bobi (2011-03-20 22:55)

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Eu am sugerat indirect Giesemann scotind din ecuatie problema financiara si cea de achizitie. M-am bazat doar pe calitatea luminii oferite.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

11

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Stiu Bobi, probabil nimic nu se compara cu Giesemann wink De ceva timp ma gandesc si eu la ele...

12

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Ideea de a combina 865 cu 840 nu-mi apartine, ea este luata tot din discutiile de pe forum. Ce vreau eu de la voi este un sfat in alegerea neoanelor( o varianta ieftina) pentru acvariul pe care il doresc foarte bine plantat. nu sunt lamurit dece este prea multa lumina, dupa calculul meu iese undeva la 0,7W/l.

13 Editat de Ancistrus (2011-03-21 02:42)

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Mai conteaza si calitatea luminii si inaltimea coloanei de apa cand faci calcule gen "cati Watti la litru", ce putere crezi ca are lumina la o coloana de apa de 30 cm comparabil cu una de 80 cm? Tu trebuie sa ai grija ce calcule faci, ca daca te umpli de alge... te lasi de acvariu plantat. Eu ti-am spus ce neoane iti recomand T5 965 fara alte combinatii, mai departe e alegerea ta, succes!

14

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Maine voi primi coletul cu neoanele , adica 8 t5-uri 865 de cate 24W. Am ales aceste tuburi deoarece multi acvaristi au fost multumiti de ele si in plus au un pret rezonabil( 865-13.2 LEI iar 965-32 lei , de cele dedicate nu are rost sa mai pomenesc). Va multumesc pentru sfaturi. Va salut !

15

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

Pentru ca m-ati sfatuit ( bine sper  big_smile ) , am zis sa revin cu cateva fotografii sa vedeti ce a iesit si daca doriti sa va si dati cu parerea.

16 Editat de lorin666 (2011-04-19 00:13)

Re: Sfaturi iluminare acvariu 360 l

?