1 Editat de eliana (2011-03-16 20:32)

Subiect: Acvariu neglijat, nu e al meu

Salutare, vreau sa va prezint un caz putin extrem.

Am o prietena buna, care la serviciu, are in biroul unuia dintre sefi un acvariu mare. Mare dupa standardele mele, are aproximativ 1.20 m lungime, 60 cm latime si 60 inaltime, revin cu detalii putin mai tarziu referitoare la dimensiunile exacte.


In acvariu momentan locuiesc cativa pesti:

ceva ce cred ca e asta
si doua creaturi similare cu asta

mai sunt doi sanitari albi
doi pesti aplatizati pe verticala, alburii, cu tenta metalica albastruie si putin rosu in partea de jos sau spre coada, cumva.
un peste mititel si galben cu totul
si inca ceva de dimensiuni similare cu asa zisul ancistrus (16-17cm), dar gri cu dungi negre. are ochii bulbucati si nu are mustati.

nu am reusit sa ii identific pe nici unul dintre cei fara link.



Are in el si o multime de melci de substrat, am gasit aici ceva care seamana teribil de tare, aici.
Acesti melci se inmultesc uneori atata de mult, incat trebuiesc pescuiti in masa si aruncati pe apa sambetei. De obicei asta se petrece vara.

Momentan sunt foarte multi, dar doar pe fundul apei, si la limita dintre substrat si apa.


Acum aproximativ o luna jumatate, am fost la ea la serviciu, seara, si am schimbat apa, toata. Acvariul nu a fost ciclat, doar a stat cu filtrul in functiune circa o saptamana si jumatate, ca sa se limpezeasca apa, si apoi sa se incalzeasca la 24 de grade.

In clipa in care am facut schimbul de apa, am observat ca filtrul (din poza) era nefunctional, si singura metoda de a curata apa, era, deci sedimentarea.   mad  mad Aveau doar o piatra de aer, si multe alge peste pietre. AM inteles ca stateau toti inghesuiti in preajma pietrei de aer, ascunsi printre pietre. sad

Momentan am imprumutat un filtru acestui acvariu, dar e arhi-insuficient, pentru ca am impresia ca are limita de acvariu de 100L de apa, maxim. 


P.S. Incerc sa o conving pe prietena mea sa il convinga pe sef sa doneze pestii. E posibil sa dureze.


Cand si daca e posibil, revin cu poze cu pestii propriu-zisi...


Intrebari: cum scapam de melci?
Unde si cum se repara un filtru?

Atat deocamdata.

2

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Parerea mea este ca acel acvariu trebuie reamenajat,scos apa,pietris(scapi de melci)apoi pus alt pietris,apa,lasat la ciclat cu filtru functional binenteles:).Acvariu arata sinistru din pacate.

3

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Da, greseala noastra a fost ca nu am scos tot substratul de la bun inceput.


Ma frustreaza teribil starea lui, dar nu e nici ca si cum as putea sa merg intr-un loc strain si sa fac eu legile.

4

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Sunt de acord cu tine dar poti merge sa explici ce este mai bine pentru acel acvariu si vietatile din el.Se vede clar ca acel acvariu nu a primit nici cea mai mica ingrijire.Nu trebuie sa fi expert in acvaristica pentru a mentine un acvariu curat,eu cred ca a fost neglijat si asa va fi daca nu se ofera cineva caruia i pasa cat de putin.

5

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Asa se întâmplă dintotdeauna când acvariile și nu numai ajung în biroul "șefului" :ang
Vorbește cu prietena ta sa îl convingă pe sefutul ei sa-i dea în îngrijire acvariul....la ea în birou nu lăsat acolo. Abia după aia vei putea începe proiectul de salvare a unui acvariu folosit pe post de umidificator :sok

6

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

"Acesti melci se inmultesc uneori atata de mult, incat trebuiesc pescuiti in masa si aruncati pe apa sambetei"".
   Mare grija la ce inseamna "apa simbetei", sa nu cumva sa fie reteaua de canalizare, unde sunt aruncati acesti melci (si nu numai) in stare vie. Avem o mare responsabilitate in ceea ce priveste eliberarea/aruncarea in mediu a unor vietuitoare nespecifice ecosistemelor din tara noastra. Efectele acestor acte iresponsabile pot fi catastrofale pentru mediu.
   Despre restul subiectului ii las pe colegi sa comenteze, proprietarul acelui acvariu (persoana desemnata sa-l ingrijeasca) merita tot dispretul!!! Sper sa nu aiba nicio legatura cu acest forum...!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de eliana (2011-03-23 16:08)

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Revin cu o precizare:


Apa sambetei e reprezentata de un cos de gunoi, care se arunca la tomberon.
In plus, intre timp au fost introdusi cativa melci asasini, care sa inceapa sa tina in frau populatia de melci nedoriti.

Nu a existat o persoana responsabila cu acel acvariu. Prietena mea a decis acum putin timp sa inceapa sa se ocupe de ei (mai exact dupa ce mi-am luat eu acvariu si am inceput sa ii povestesc ce frumosi sunt pestii mei), si a fost suficient de vocala incat sa primeasca ajutor la schimbatul apei de la unul dintre baietii din acea firma.


Va tin la curent.

8

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Asta e un semn bun, pentru ca acvariul are potential si impreuna cu o mana de om gospodar si responsabil poate iesi ceva frumos. Am observat ca dotarile nu lipsesc iar dimensiunile si faptul ca ar fi mai usor de intretinut il recomanda spre a deveni un acvariu cu ciclide africane.
Bafta si astept evolutii viitoare.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

9

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Incearca sa trimiti la reparat filtrul acela,poate mai e in garantie...daca nu macar desfacut si vazut ce nu merge,posibil sa se fi rupt axul rotorului si se poate comanda ca si piesa de schimb.Da,sti ce nu inteleg eu?daca nu-l intereseaza acvariul pe sef,de ce il are,iar daca il are de ce nu angajaza o firma sa faca intretinere?Pacat,parca il si vad cu 10 discusi !

10

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

."Da,sti ce nu inteleg eu?daca nu-l intereseaza acvariul pe sef,de ce il are"...întrebă Narcis  lol
Răspuns: Șeful punea secretara sa facă pluta pe spate lol  lol  lol

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Uni am vrea sa avem asa ceva si altii isi bat joc de ele..pacat...eu nici macar nu visez la asa ceva.

12 Editat de Andi66 (2011-03-24 11:57)

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

pelly67 A scris:

."Da,sti ce nu inteleg eu?daca nu-l intereseaza acvariul pe sef,de ce il are"...întrebă Narcis  lol
Răspuns: Șeful punea secretara sa facă pluta pe spate lol  lol  lol

Sau poate plutea in deriva.... yikes
Lasand gluma la o parte, daca se poate da o mana de ajutor, o fac cu cea mai mare placere.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

13

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

ady vladutz A scris:

Uni am vrea sa avem asa ceva si altii isi bat joc de ele..pacat...eu nici macar nu visez la asa ceva.

Ai perfecta dreptate. La mine în oraș in vitrina unei bănci zace un SUNSUN de cca.900l care are în el apa+2 bolovani+.......un scafandru al cărui vizor se ridica periodic și atât de precis ca iți poți regla ceasul lol

14

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Acvariul are aproximativ 40*36*130cm, nu e cam mic pentru 10 discusi?


Multumim pentru oferta de ajutor, Andi.
Si pentru tot ajutorul oferit prin informatii. Multumesc si eu si prietena mea.

Daca apare ceva, oricum pe aici apar cu intrebarile. smile

15 Editat de eliana (2011-04-06 14:51)

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

A mai trecut putin timp, si lucrurile arata ca in imaginile de acum.

Poza unu: locatarul misterios nr. 1.
Poza doi: trei argintii, intr-un colt.
Poza 3, 4: locatarul misterios 2.

Restul, ansamblu si detalii, apa e tulbure usor pentru ca am rascolit substratul cand am pus plante in el. Plante curate, fara alge luate de pe forum.


Vestea minunata si buna este ca la ultima operatiune, cea de plantare, a participat cu suport tehnic si ajutor si proprietarul acvariului. Care s-a mobilizat si intre timp a reparat filtrul initial, deci pestisorii sunt acum intr-un acvariu filtrat cum trebuie. Momentan functioneaza doua filtre: intern si extern cel din poza de la inceput.


Filtru extern insa deocamdata se pare ca curge, si se pare ca trebuie inlocuit. Asa ca mergem cu doua in paralel pana se cultiva suficiente bacterii in filtrul care va fi cumparat in curand.

In ajutorul celor 3 melci asasini care se plimba prin substrat in cautare de melci, au sosit si 4-5 botia dungati frumosi.

As avea rugamintea sa ne ajutati sa identificam pestii, si sa imi spuneti daca nu cumva botia macarantha sunt periculosi pentru ce e acum in acvariu.

Nu am reusit sa gasesc nimic pe net in acest sens. smile


P.S. Poze facute cu telefonul, sunt oribile si neclare, dar altele mai bune nu am. smile)

16 Editat de Ancistrus (2011-04-06 15:11)

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

eliana A scris:

As avea rugamintea sa ne ajutati sa identificam pestii, si sa imi spuneti daca nu cumva botia macarantha sunt periculosi pentru ce e acum in acvariu.

Poza 1: Pangasius sutchi ; Poza 2: Melanotaenia praecox (cred ca praecox, nu sunt sigur) ; Pozele 3/4: Agamyxis pectinifrons.
    In ceea ce-i priveste pe Botia (cred ca sunt Chromobotia macracanthus ce ai cumparat tu, ca in poze nu i-am vazut), nu au probleme cu pestii, ei mananca melcii, deci posibil ca vor manca si asasinii smile

17 Editat de eliana (2011-04-06 15:20)

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Da, chromobotia sunt. Nu i-am luat eu, ci proprietarul, in disperare de cauza datorita infestatiei de melci.

Trebuiesc atunci scosi asasinii, bietii de ei, daca ii gasim. smile)


Multumesc Ancistrus. Ma pun pe studiat pestii. smile

18

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

Ancistrus A scris:
eliana A scris:

As avea rugamintea sa ne ajutati sa identificam pestii, si sa imi spuneti daca nu cumva botia macarantha sunt periculosi pentru ce e acum in acvariu.

Poza 1: Pangasius sutchi ; Poza 2: Melanotaenia praecox (cred ca praecox, nu sunt sigur) ; Pozele 3/4: Agamyxis pectinifrons.
    In ceea ce-i priveste pe Botia (cred ca sunt Chromobotia macracanthus ce ai cumparat tu, ca in poze nu i-am vazut), nu au probleme cu pestii, ei mananca melcii, deci posibil ca vor manca si asasinii smile

   In poza cu cele doua Melanotaenia, apare si un Hemmigramus albino.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

multumesc mult colegilor de forum.


momentan verific speciile identificate, ca sa aflu eventuale incompatibilitati intre ce stiu ca e acum in acvariu.

20

Re: Acvariu neglijat, nu e al meu

bradraqua A scris:

In poza cu cele doua Melanotaenia, apare si un Hemmigramus albino.

Pestele ala mie-mi pare mai degraba un mascul de White Skirt Tetra (Gymnocorymbus ternetzi alb), varietatile albinos au ochii rosii in general, dar din cauza pozei nici nu se vede prea bine. Poate colega @eliana sa vada pozele de mai sus, si sa spuna daca seamana cu pestele din acvariu.