Subiect: Medii filtrare

Salutare! Am o problema, si as dori cateva sfaturi! Am filtru jbl e1500 si nu stiu cu ce sa il umplu?! Deocamdata el a venit cu doua straturi de burete si unul de bile ceramice.

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/group/1081/mechanical-bioluniversal

Imi puteti recomanda va rog ce sa bag si in ce ordine?

2 Editat de Ancistrus (2011-04-02 18:20)

Re: Medii filtrare

Salut, era bine daca aveai de unde sa procuri Sera Siporax, din pagina pe care ai pus-o tu JBL SintoMec este un material filtrant biologic bun, si cumpara cat sa umpli cele 2 sertare din mijlocul filtrului e1500 (3-4 litri cred), in celelalte sertare poti lasa buretii albastrii cu care a venit filtrul, dar mai asteapta si alte pareri, poate ca eu gresesc.

Re: Medii filtrare

Pai ma gandesc ca oi gasi pe undeva si SeraSiporax. E mai bun ca produsele jbl?

Re: Medii filtrare

Sera Siporax 15mm este cel mai bun material pentru filtrare biologica din cate cunosc eu. Ai si un test in filmuletul urmator

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vssP_7T9wnU[/youtube]

Re: Medii filtrare

Umple canistra DOAR cu material pt filtrarea biologica, bun (siporax sau matrix). Dar cumpara siporax ca isi face treaba foarte bine. Pune pe turul filtrului un burete (bolborositor) pe care il speli saptamanal. Pt filtrare mecanica. In acest fel nu vei umbla la canistra sa o cureti (nu ai ce) si vei avea o foarte buna filtrare biologica.

Acvariile se mentin curate nu prin filtrare mecanica ci prin sifonarea periodica a substratului si popularea rationala cu vietati. Filtrare mecanica ajuta doar intro anumita masura!

6

Re: Medii filtrare

Da-mi voie sa nu fiu chiar deacord cu tine Ciprian.Daca acvariul are ca temei gradinaritul acvatic atunci sfatul lui Ancistrus ,este unul foarte obiectiv,am nevoie la plante de o filtrere mecanica buna.Daca discutam de un acvariu steril sau semiplantat abia asa se poate vorbi numia de filtrare biologica.
Parerea mea! smile

Re: Medii filtrare

Buretele pe sorb iti asigura o foarte buna filtrare mecanica cu o curatare mai buna si regulata a acestui burete.
Daca ai acvariu pt gradinarit, fara pesti sau cu vreo 2-3 caracide, intr-adevar, nu ai nevoie de o filtrare biologica f puternic si vei deschide rar canistra.

Dar pt un acvariu plantat si populat, varianta pe care am aratat-o este cea mai eficenta si lipsita de eforturi pt a cratat filtrul, a umple casa de apa, a strica garniturile, etc.

P.S.
Daca ai acvariu ,,gradinarit,, cu plante pretentioase, co2 (de firma), cum ii dai filtrare mecanica puternica?!?!?! Si mai ales, pentru ce?!

Re: Medii filtrare

Trebuie tinut cont de porozitatea buretelui in cazul montarii lui pe admisia (sorbul) filtrului. Nu un singur filtru extern JBL a avut probleme din cauza montarii de bureti (cu porozitate mica) pe sorb, la unii facea doar zgomot (se auzea cum filtrul "trage aer"), la altii s-a decalibrat (si a ramas cu zgomot pana au schimbat rotorul cu totul), pe cand la altii chiar s-a ars turbina. Este foarte buna varianta de montare a unui burete pe sorbul filtrului, doar in situatia in care este un burete cu porozitate mare, si se curata sau se schimba daca nu zilnic, macar la maxim 2-3 zile, asta daca exista multe materii in suspensie in acvariu.

PS: Eheim chiar au chiar un sistem de prefiltru care se monteaza pe sorbul filtrului extern, dar este un burete special prin care circula apa foarte bine http://www.nevertebrate.ro/product_info … irect_link

Re: Medii filtrare

Buretii de pe bolborositoare se comporta f bine.
Mai sunt filtrele acelea tot sistem bolborositor dar ,,intr-un picior,,! Fac cei de la JBL sau se mai gasesc prin Obor (no name).

La ultimele nu ai de facut altceva decat sa infigi teava lui in sorb.

P.S.
Cand se colmateaza se vede pe debitul filtrului. Dar daca trage aer filtru, nu este din cauza buretelui. Rasufla prin alta parte.

10

Re: Medii filtrare

Ca sa nu mai "traga aer" s-a recurs la metoda: scos buretele de pe sorb, si s-a rezolvat problema.

11

Re: Medii filtrare

Ancistrus A scris:

Ca sa nu mai "traga aer" s-a recurs la metoda: scos buretele de pe sorb, si s-a rezolvat problema.

Pt ca el oricum are acel defect prin care trage aer. Scotand buretele de pe sorb, a facilitat trecerea apei, dar nu a astupat si locul prin care aerul este aspirat. Este doar o chestiune de timp pana va trage aer si fara burete pe sorb!

12

Re: Medii filtrare

ciprian01 A scris:

Pt ca el oricum are acel defect prin care trage aer. Scotand buretele de pe sorb, a facilitat trecerea apei, dar nu a astupat si locul prin care aerul este aspirat. Este doar o chestiune de timp pana va trage aer si fara burete pe sorb!

Acel "defect" la care te referi, isi putea face aparitia timp de 18 luni... eu chiar nu mai am rabdare sa-i astept misterioasa aparitie. Mi-au trecut prin mana cateva filtre JBL e (900 / 1500) si stiu ce spun, imi doresc ca si vorbele tale sa vina dintr-o experienta practica si nu una lecturata, daca nu, hai sa ne oprim in a polua mai departe topicul lui @mirceajifcu.

13 Editat de ciprian01 (2011-04-03 23:28)

Re: Medii filtrare

Prietene cand tu nu descoperisei lectura eu facusem deja primul filtru HM extern. Iar cand foloseam si reparam primul filtru extern tu te mirai de ce unele acvarii au galeata langa ele care face si zgomot.
Asta legat de lecturat....!

Trasul apei prin tevi e una! Iar trasul aerului prin aceleasi tevi e alta! Nu se inlocuiesc una pe cealalta! Ca sa fie mai simplu si pe inteles... poti sa ii pui un dop la teava de sorb. Daca filtrul este ok nu trage aer (pt ca nu are de unde). Eventual trage...NIMIC!
Asta legat de simpla...fizica sau tot de lecturat...!

Si legat de defectul asteptat de 18 luni....! Nu il mai astepta pt ca s-a produs inca de acum 18 luni! Doar ca stagneaza, nimic mai mult!

Pt toata lumea:
Un filtru extern care trage aer, o face din 2 motive.
1. Fie nu se inchide ermetic (garnituri, defect de montare, etc)
2. Fie piatra de aer este pusa in dreptul sorbului si implicit bulelel de aer ajung in filtru!

Ar mai fi si varianta 2': Este filtrul lui ancistrus!
Cei care aveti filtre externe puteti sa astupati cu degetul sau sa inchideti robinetul de la turul filtrului si o sa vedeti ca nu mai trage nimic filtrul. Doar face zgomot!

P.S.
Ai notat ce ti-am spus?!
P.P.S.
Daca te mai curentezi asa, din orice, intro zi poti face POC! Si ar fi pacat..!

14

Re: Medii filtrare

ciprian01 A scris:

Prietene cand tu nu descoperisei lectura eu facusem deja primul filtru HM extern. Iar cand foloseam si reparam primul filtru extern tu te mirai de ce unele acvarii au galeata langa ele care face si zgomot.
Asta legat de lecturat....!

Incearca sa intelegi ca daca ti-as fi prieten, as tine la tine si te-as interna... nu ai tu norocul asta :kiss

ciprian01 A scris:

P.S.
Ai notat ce ti-am spus?!
P.P.S.
Daca te mai curentezi asa, din orice, intro zi poti face POC! Si ar fi pacat..!

Pe cat esti de precoce pe atat esti de hilar lol

PS: Apropo eu am lecturat prima data acum in jur de 33 ani... si primii discusi i-am avut in acvariu acum 18 ani (deja te-ai umezit?)... mai mult: daca ai fi stiut ce putin ma intereseaza parerea ta nu te-ai mai fi chinuit sa scrii atat lol, succes cu ale tale 2 maini dibace (sa nu o pui de vreo "manufractura") :apl

15 Editat de ciprian01 (2011-04-03 23:45)

Re: Medii filtrare

Pai bine mai ancistrus, in 33 de ani doar atat ai reusit sa intelegi...?! Ca apa si aerul e tot aia si ca intra tot p-acolo...?!

Si ca sa nu ii stricam topicul!
Pune medii pt filtrare biologica.
Oricum, cel mai bine te informezi si din alte surse (forumuri si site-uri externe). Apoi ne impartasesesti si noua ce ai gasit acolo. Cu cat vei folosi filtrul extern pt filtrare mecanica mai mult, vei fi nevoit sa sa il desfaci mai frecvent. Adica sa il uzezi mai repede.

P.S.
Ancistrus, varsta nu este un argument pt emiterea postulatelor in niciun domeniu, nici macar in acvaristica! Pot fi eronate sau tratate superficial...!
Este totusi un forum dedicat unui hobby.

P.P.S.
Ancistrus, poti pune si o iconita in care te dai peste cap...!?
A

16 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:32)

Re: Medii filtrare

:fmad

17 Editat de lorin666 (2011-04-19 00:14)

Re: Medii filtrare

?

18

Re: Medii filtrare

ciprian01 A scris:

Buretele pe sorb iti asigura o foarte buna filtrare mecanica cu o curatare mai buna si regulata a acestui burete.
Daca ai acvariu pt gradinarit, fara pesti sau cu vreo 2-3 caracide, intr-adevar, nu ai nevoie de o filtrare biologica f puternic si vei deschide rar canistra.

Dar pt un acvariu plantat si populat, varianta pe care am aratat-o este cea mai eficenta si lipsita de eforturi pt a cratat filtrul, a umple casa de apa, a strica garniturile, etc.

P.S.
Daca ai acvariu ,,gradinarit,, cu plante pretentioase, co2 (de firma), cum ii dai filtrare mecanica puternica?!?!?! Si mai ales, pentru ce?!

Am avut demult si eu aceeasi impresie,ba chiar am avut muuulte discutii contradictorii cu Porcu (de prin alte parti smile )apoi a mai trecut timpul si i-am dat dreptate! DA am nevoie de o foarte buna filtrare mecanica,apropos nu inteleg care e treaba cu "filtrarea mecanica puternica in prezenta CO2ului ?? chiar imi scapa si m-ai facut oarecum curios  smile Personal am folosit burete pe turul filtrului doar cand aveam cresa de discusi . Altfel imi pare neplacut inestetic, acupa spatiu in zona,iar uneori imi curge cate o lacrima pt fiecare cm de acvariu pierdut ,fara a inghesui plante in el smile in afara de deranjul ce se creaza zilnic cand scoti buretele.

P.S. Nu inteleg de ce iei unele postari atat de personal? Sunt pareri pro si contra,poti cere userului ce a gandit altceva decat tine detalii,e simplu!

19 Editat de ciprian01 (2011-04-04 22:40)

Re: Medii filtrare

@narcis:
Cei care aveti acvarii plantate, dedicate, cu plante pretentioase, injectati co2 de regula.
Co2 ca sa ramana in apa trebui ca suprafata acesteia sa se miste cat mai putin, altfel, co2-ul este eliminat in aerul inconjurator.
Daca ai o filtrare mecanica puternica, aceasa se fae, implicit, prin miscarea mare a masei de apa (debitul filtrului este mare).
Miscand apa, se eliminina si co2 care tocmai ce a fost bagat.

E posibil sa fie eu in eroare. Spune-mi de gresesc.

20

Re: Medii filtrare

curentii de care tu vorbesti ciprian pot fi redusi prin folosirea de spray baruri care sa ii imprastie uniform pe suprafata apei si sa ii faca mai slabi in intensitate. eu folosesc un reactor extern home made pe care l-am legat pe returul filtrului extern cu spray bar pentru o cit mai buna distributie a co2 in acvariu, spray bar pe care l-am lasat intentionat mai jos pentru a nu crea curenti prea puternici.

mai sunt si alti factori care influenteaza pastrarea co2 in apa: toti cei care intervin in fotosinteza, plus kh

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"