Subiect: Problema iluminat juvel rio 2 x 45 wati

salut!am o problema la balastul electronic al unui juvel rio 180...s-a ars balastul electronic...pot pune un alt balast de ex Balast electronic Osram QTP5 - 2 x 24-39W/220-24,T5 s-au Balast Electronic Osram QTP5 2X54W/220 - 240,T5...care ar fii mai bun??...va multumesc de intelegere si pentru eventualele raspunsuri :idea:

http://alinursul.sunphoto.ro/acvariu_plantat

Re: Problema iluminat juvel rio 2 x 45 wati

Pune balastul care are valoarea exacta a celui ars sau cat mai apropiata de aceasta. Depinde cat a avut balastul care s-a ars, de ex. la 2x40 poti pune 2x45 dar nu si invers.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3

Re: Problema iluminat juvel rio 2 x 45 wati

Spune-mi te rog cum și pe unde ai desfăcut capacul protector ? :sok

Re: Problema iluminat juvel rio 2 x 45 wati

l-am taiat pur si simplu...nu am reusit sa ii dau de cap...pe dedesupt...o sa lipesc ,,gaura'' cu un alt capac de plastic cu silicon special ptr plastic...se vede urit dar asta e...mai bag acolo un alt balast electronic ptr un plus de lumina[2x39wati de la osram 865 ca sint ceva mai ieftine]...dar sa vad prima data daca rezolv cu balastul ,,prajit'' original  :pls

http://alinursul.sunphoto.ro/acvariu_plantat

5

Re: Problema iluminat juvel rio 2 x 45 wati

Da ,nefericita situatie. De când ai acvariul?Au fost fluctuatii pe retea?

Re: Problema iluminat juvel rio 2 x 45 wati

alin ursul A scris:

l-am taiat pur si simplu...nu am reusit sa ii dau de cap...pe dedesupt...o sa lipesc ,,gaura'' cu un alt capac de plastic cu silicon special ptr plastic...se vede urit dar asta e...mai bag acolo un alt balast electronic ptr un plus de lumina[2x39wati de la osram 865 ca sint ceva mai ieftine]...dar sa vad prima data daca rezolv cu balastul ,,prajit'' original  :pls

Brutal. Electrician / firma producatoare ai incercat? Poate aveau si piesa si o solutie mai putin distructiva pentru tine.