Subiect: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

Buna ziua,va rog foarte mult sa ma ajutati!:) am mai avut beta cand eram mai mica,stiu ca e un peste nepretentios,m-am documentat inca o data inainte sa-mi iau,in final m-am hotarat si am luat un mascul turcoaz superb si o femela rosie(deh in naivitatea mea ma gandeam ca daca fac pui sa fie cu rosu si albastru,cum am avut eu candva) :fconf  Problema e ca de ieri cand i-am luat si i-am pus in acelasi acvariu masculul a hartuit-o incontinuu pe femela :fmad ,iar azi am vazut ca i-a cam rupt codita,se vad gaurele de la ciupituri...am mutat-o in alt bol..acum ce fac inseamna ca nu se vor intelege si asa trebuie sa-i tin?sa ma duc inapoi la pet shop sa iau alta femela?chiar nush ce sa fac,stiu ca se inmultesc destul de greu,nu sunt inca interesata de partea asta,dar imi doream totusi sa am o pereche... :fcry help!!!!

2

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

buna!femela si masculul de betta stau impreuna atat cat depun,in restul timpului trebuiesc tinuti separat,chiar si in timpul depuneri, se recomanda sa ai un acvariu bine plantat.in speranta ca ti-am fost de folos iti doresc ape limpezi si pestiuci sanatosi

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

buna ziua, referitor la inmultirea betta sper ca va ajuta urmatorul link http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/298/experiment-betta/
daca nu gasiti raspunsuri sau aveti nelamuriri intrebati aici si sigur se gaseste cineva sa raspunda.
Daca vreti sa tineti o pereche de betta in acelasi acvariu dar nu cu scopul de a ii inmultii....ar trebuii un acvariu mai mare 20-30 L cu multe plante si ascunzisuri, masculul va hartuii femela dar asa va avea unde sa se ascunda.
Recomandarea mea ar fii un acvariu cu un singur mascul de betta(si altii pesti care sa nu fie betta) exact asa cum va doriti tongue sigur se gaseste cineva care a vazut undeva sau care sa fii inmultit un pestiuc asa cum va doriti tongue

4

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

Daca acvariul nu e bine plantat,masculul nu se  lasa pana nu omoara femela,din pacate.
Referipor la reproducerea lor,pot spune ca e cea mai spectaculoasa reproducere!

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

Beta NU se tin impreuna indiferent daca sunt mascul si femela !
Nu in boluri!  daca vrei sa  se reproduca nu e greu deloc( daca vrei o sa-ti explic), dar pana atunci ti-as recomanda un acvariu de 20-30l pe care poti sa-l separi si sa stea amandoi linistiti. daca o sa-i mai tii impreuna unul o sa moara sigur
:scry

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

multumesc mult pt raspunsurile dvs,doar ca situatia a luat o intorsatura mai haioasa..dupa ce i-am mutat am obs ca si "femela" se umfla si sare la bataie din siguranta celuilalt bol,cred ca cei de la pet shop mi-au vandut de fapt doi masculi insa unul nu e atat de pompos  :stupid  extraordinar ca nu si-au dat ei seama,bine ca am vazut eu ca ceva nu e in ordine cel mai mic care mi-a fost vandut drept femela arata ca in poza pe care o postez...doar ca e putin mai pricajit...saracii daca nu-i separam se lasa cu o tragedie mad

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

Beta "femela" :sevil

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

in poza aceea este un mascul clar, DAR daca ar aripiorele cu mult mai mici poate fii o femela, o sa incerc sa urc o poza cu o femela de betta sa vezi cam cum trebuie sa arate big_smile

LE: ca sa nu avem probleme cu copyright am pus un link la google pictures tongue
http://www.google.ro/images?hl=ro&q=betta%20red%20female&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=933
primul rand de sus, in afara de poza 2 care pare a fii un mascul plakat toate sunt femele big_smile

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

Acestea sunt pozele cu betta cele mai clare pe care am reusit sa le scot,deci spuneti voi ce e..chiar sunt curioasa:)

10 Editat de mirceajifcu (2011-04-10 20:18)

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

Eu am avut urmatoarea experienta cu beta: am luat mascul si femela impreuna, au convietuit ok, au facut spuma deasupra (erau doar ei in acvariu, neplantat, cu un incalzitor si o pompa de aer), eu in nestiinta mea am luat de cateva ori spuma, femela a murit subit si am luat alte 4 femele. Le-a omorat pe toate.
  Acum am luat alt beta, in acvariu de 360 de litri, femela ulterior, dar acum masculu de beta e tot ciopartit, si nu stiu din care din cele 15 specii de pesti l-a nenorocit, dar nu prea mai are timp nici de spuma nici sa o chinuie pe femela.
Sper ca ti-am fost de ajutor smile)

11

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

cotton candy A scris:

Acestea sunt pozele cu betta cele mai clare pe care am reusit sa le scot,deci spuneti voi ce e..chiar sunt curioasa:)

   Parerea mea este ca acolo in poza este o femela de Betta, conform abdomenului mai bombat, si aripioarelor mai mici... dar nu sunt sigur, deci asteapta o parere si de la un expert in Betta.

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

femela in propotie de 90 % sigur , daca ai vazut dungi transversale albe pe ea/el atunci e 100 % femela.

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

:scry
POATE AR TREBUI SA TE UITI PE NET DACA NU AI HABAR MACAR DE O FEMELA BETTA.
:stupid

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

OMORAM PESTII DOAR SA AVEM UN " ANIMAL " IN CASA.
Nu sunt un expert( chiar incepator), dar betta sunt unii dintre cei mai simplu de diferentiat.

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

@silviusakia ca idee.....daca a pus intrebare aici si se intereseaza insemna ca nu vrea sa omoare pestiucii din contra chiar vrea sa le mearga bine, toti gresim la inceput si toti suntem incepatori, sunt deacord sa fim acizi cu cei care nu isi dau interesul sau care ignora sfaturile, dar nu consider ca,virgula, colega face parte din aceasta categorie asa ca te rog  sa nu mai fii suparat tongue
ca idee daca e asa usor care e diferenta intre un mascul hmpk si o femela hm?(stiu ca sunt rautacios si astept sa imi sara cineva in cap smile) )
betta sunt simpli de diferentiat in general dar exista si cazuri particulare tongue.
@cotton candy daca ai intrebari, nelamuriri posteaza aici sau da-mi un pm si cu cea mai mare placere (daca stiu) te ajut.
Ca idee mie femela imi pare delta sau poate super delta....pareri?

P.S. cotton multumesc mult ca ai deschis acest topic.....tocmai am fost sa imi iau un betta smile))) mi-ai amintit de marea mea pasiune tongue incerc sa ii fac cateva poze e un double tail blue celofan de toata splendoarea big_smile

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

silviusaskia A scris:

OMORAM PESTII DOAR SA AVEM UN " ANIMAL " IN CASA.
Nu sunt un expert( chiar incepator), dar betta sunt unii dintre cei mai simplu de diferentiat.

In primul rand multumesc utilizatorilor care mi-au raspuns la intrebare si au avut rabdare cu mine,am mai avut betta dar doar un mascul care a trait foarte bine intr-un acvariu cu alti pesti,ideea e ca nu mi-am luat pesti doar de dragul de-ai avea ..tocmai de aceea i-am separat imediat ce am vazut ca sunt probleme,si tocmai de aceea mi-am luat betta pt ca stiu cum trebuiesc intretinuti,in plus nu toata lumea care isi ia acvariu este experta in asta si face din asta o meserie,eu una chiar i-am luat doar din placere,sa mi se ierte ca n-am vrut sa las betta singur in acvariu,din ce mi s-a explicat in pet shop ei pot trai un mascul si 3 femele..singura chestiune la care am cautat raspunsuri a fost motivul si solutia convietuirii dintre un mascul si o femela betta,singura chestie cu care nu m-am confruntat pana acum,putin tact in remarci,pt ca nu au fost raspunsuri ci remarci care nu ma ajuta cu nimic nu strica nimanui!o seara buna!

17

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

silviusaskia A scris:

betta sunt unii dintre cei mai simplu de diferentiat.

   Sunt curios care sunt criteriile tale conform carora diferentiezi masculii de femele la betta. Mai sus am pus o poza cu un betta, ce este? Mascul sau femela?

18

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

silviusaskia A scris:

:scry
POATE AR TREBUI SA TE UITI PE NET DACA NU AI HABAR MACAR DE O FEMELA BETTA.
:stupid

Tu asa ai facut, de fiecare data cind ai avut o nelamurire? Mi se pare cam devreme sa poti folosi cuvintul "habar", in materie de acvaristica, scuze!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

Florin.Mazilu A scris:

@silviusakia ca idee.....daca a pus intrebare aici si se intereseaza insemna ca nu vrea sa omoare pestiucii din contra chiar vrea sa le mearga bine, toti gresim la inceput si toti suntem incepatori, sunt deacord sa fim acizi cu cei care nu isi dau interesul sau care ignora sfaturile, dar nu consider ca,virgula, colega face parte din aceasta categorie asa ca te rog  sa nu mai fii suparat :P
ca idee daca e asa usor care e diferenta intre un mascul hmpk si o femela hm?(stiu ca sunt rautacios si astept sa imi sara cineva in cap :)) )
betta sunt simpli de diferentiat in general dar exista si cazuri particulare :P.
@cotton candy daca ai intrebari, nelamuriri posteaza aici sau da-mi un pm si cu cea mai mare placere (daca stiu) te ajut.
Ca idee mie femela imi pare delta sau poate super delta....pareri?

P.S. cotton multumesc mult ca ai deschis acest topic.....tocmai am fost sa imi iau un betta :)))) mi-ai amintit de marea mea pasiune :P incerc sa ii fac cateva poze e un double tail blue celofan de toata splendoarea :D


Da,felicitari pt noul pestisor cred ca e superb,mi se par niste pesti absolut fantastici,asa mi-am si luat unul,n-am putut efectiv sa plec de langa vitrina in care erau expusi:D intre timp iar am parte de schimbari in acvariu:) dupa ce s-ar tot certat prin geam am obs ca masculul face cuib,aici alta nelamurire am,peste tot am citit ca trebuie sa ai neapart o planta in acvariu/bol pt ca masculul sa poata face cuib,azi am fost la un mag de acvaristica si domnul de acolo foarte amabil mi-a zis ca nu e obligatoriu mai ales ca e bol mic si ca ii va lua din spatiu de la suprafata pe care il foloseste pt respirat,am zis ok,am luat 2 melci si m-am dus acasa,am pus femela inapoi in bol..dupa ce am obs ca are burta mai umflata si un punct alb,ceea ce am inteles ca e semn ca e gata sa depuna icre,comportamentul lor s-a schimbat,masculul mai mult danseaza pe langa ea o alearga dar nu o ataca.Acum astept sa vad ce urmeaza,citesc pe net tot ce gasesc.

E amuzant ca nu eram pregatita pt asa ceva din prima,ma gandeam ca pana le vin gandri d-astea mai trece timp si mai am cum sa ma documentez si sa ma obisnuies cu ei..faza amuzanta e ca la mine in casa acum 3 saptamani a fatat Golden-retriever-ul,pisica e gestanta,iar acum Betta face icre:)) o fi ceva in aer:)))

20

Re: Mi-am luat Betta,am nevoie de ajutor

@ancistrus, not fair, ala nu este splendens.. as incerca sa zic ca este un mascul de albimarginata, dar nu bag mana in foc.

@cotton candy oricum ai da-o tot nu ai citit, daca te-ai documentat ai fi aflat ca nu se tin mascul cu femela, deci a fost vina ta..