261

Re: mamica de caras bolnav

ok sunt suparata foc. am reusit sa aduc si cei 2 cory, 1 hoplo si 1 pomaceea de la fostul stapan al carasului. insa acel hoplo imi da doar dureri de cap. stiam ca e specie pasnica, am avut si eu mai demult, si azi dimineata am gasit carasul cu aripioarele franjurate??? vad ca acum sta potolit, dar ieri dadea ture ca nebunul si se tot ciocnea de caras. daca continua asa pana maine se intoarce de unde a venit.
chiar nu stiam ca sanitarii nu se pot intelege cu alte specii de pesti

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

262

Re: mamica de caras bolnav

Buna Allexya
l-au simtit mai slabit si fara aparare (nu este refacut complet si nu poate fugi repede de ei)asa fac ,eu am un carasel care in ziua de post inebuneste si-l ataca pe Sifo,il pisca de cap si ii face semn,pe urma ,ii trece.Dambla de pestisor :froll Cat despre fecale, am vazut ceva,dar nu mai stiu unde ,sa mai caut si-ti spun,dar si la ai mei mai stau cateodata pe deasupra.

263 Editat de Lucia (2011-03-02 00:50)

Re: mamica de caras bolnav

Ce mai face John?
Cum este?
Chiar ma roade curiozitatea... mai bine spus.. chiar as vrea sa-l vad.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

264

Re: mamica de caras bolnav

buna Lucia, Johnny the Fish e bine sanatos big_smile are un pomaceea si 2 coryy ca prieteni, o casuta de 75l si multa papica buna tongue
Nu i-am mai facut poze de mult pentru ca nu sta locului o clipa lol dorsala nu da nici un semn ca va creste, coada ii creste insa lent si pe bucatele, nu se face rotunda si frumoasa, ci ici si colo mai creste un ciot.

din cauza programului mare de munca nu am cum sa ii fac filmulet, pentru ca m nevoie de lumina zilei ca sa iasa bine. sambata dupa curatenia saptamanala foi face um filmulet cu noua lui casuta si zvapaiatul meu Johnny the Fish big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

265

Re: mamica de caras bolnav

poze cu Johnny the Fish & Co

Astazi am avut surprinza sa gasesc si icre pe geam lol presupun ca de la cei 2 cory. au stat vreo 2-3 ani in fosta casa, eu ii am de 2 luni si deja vad se pun pe prostii lol

Scuzati acvariul, este gol, chel, fara absolut nimic pentru ca tot sper sa ii iau altul. din pacate se multumesc momentan doar cu mult spatiu, apa curata si mancare variata tongue nu are plante, nu are autocolant si nici filtru extern.

Tot in cap sta, mai inoata el, e vesel in general dar in momentele de relas (cum l-am si prins in poze) sta doar in aceasta pozitie.

Dorsala nu creste absolut deloc, coada creste in franjuri, nu s-a mai facut evantai perfect si nici nu cred ca va mai creste vreodata.

Pomaceea si cei 2 cory sunt luati de fostul stapan al lui Johnny, mai aveam si un hoplo care a ajuns bine intrun acvariu de 600 litri smile

Imi cer din nou scuze pentru amenajarea precara din casuta lui  sad

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

266

Re: mamica de caras bolnav

:hug
Ma bucur nespus sa-l vad pe John!

Incredibil!

Dupa inotatoarea ventrala, imi imaginez cat de mare, ar fi trebuit sa fie codita lui....

Se pare ca intr-adevar a ramas cu anumite sechele, dupa boala urata care a tras-o... dar asta il face si mai deosebit!

Ma bucur nespus sa-l revad!

Despre pozitia lui... nu avem ce sa-i facem... Asa este si Memo.
Am descoperit ca se poate face o procedura chirurgicala pentru corectarea vezicii inotatoare, dar asta doar in "lumi" mult superioare noua, din pacate.

Oricum stii tu ca  bunatatea ta, va fi rasplatita cu bunatate.

Muuuuulta sanatate si bucurii sa aveti! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

267

Re: mamica de caras bolnav

Lucia si el se bucura sa fie inca in viata sa mai faca photo shooting lol insa eu nu cred ca il mai pot tine sad are filtru inchiriat, nu am bani momentan sa ii cumpar unul, nu am nici loc sa il mai pun... ma gandesc serios sa il donez cuiva care sa aiba grija de el. As vrea sa desfiintez toate acvariile care le am in casa pentru ca pur si simplu nu mai am timp de ele.

Din cate stiu si eu avea o codita foarte mare si frumoasa, boala a fost intr-adevar necrutatoare din aceste puncte de vedere.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

268

Re: mamica de caras bolnav

Oh, imi pare nespus de rau ...

As fi vrut ca distanta dintre noi sa fie mai scurta.
L-as fi luat eu pe John.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

269

Re: mamica de caras bolnav

Lucia, nu ma considera obraznica te rog, dar daca aranjez eu cu drumul, l-ai lua? Eu vreau sa ii ofer toate conditiile posibile, insa pur si simplu nu pot, cand statea in carantina imi era usor, fiind spatiu mic, dar acum.. am un acvariu inchiriat, cu filtru inchiriat.. totul e inchiriat sad si va trebui sa le dau pana la urma si posibilitati de ceva nou nu am momentan. nu vreau sa il chinui

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

270

Re: mamica de caras bolnav

Il iau, cum sa nu-l iau?
Sa-mi spui ce, cum si cand.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

271

Re: mamica de caras bolnav

Iti multumesc din suflet, sunt sigura ca o casuta mai buna nu isi putea gasi. Iti voi da tot ce am pentru el acasa. Vrei sa iti dau si pe cei 2 cory? smile sunt haiosi, jucausi si fac treaba buna smile

Ma voi interesa zilele astea si iti voi spune cand si cum va ajunge la tine. Imi poti lasa un nr de telefon prin pm ca sa iti dau un sms in caz ca nu dau de tine pe forum?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

272

Re: mamica de caras bolnav

Oooo Allexya, dar nu e nevoie sa-mi trimiti nimic altceva.
Doar emotiile drumului le am eu...

Iti trimit PM imediat.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

273

Re: mamica de caras bolnav

Iti voi da tot ce aveam eu smile Nu e corect sa iti dau un sufletel in grija si sa nu incerc sa fac sosirea lui cat mai ok. Am sa incerc la firmele care livreaza in aceeasi zi. S-a si incalzit afara, nu mai e problema gerului. Ma interesez de tot si iti spun smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

274

Re: mamica de caras bolnav

:s)  ti-am trimis PM.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

275

Re: mamica de caras bolnav

Te rog sa ne spui si noua cand ajunge.II uram "Drum bun",sa ajunga cu bine,ca mai departe...e pe cele mai bune maini!Bravo Lucia!Esti cu adevarat o persoana deosebita si ma bucur ca acest pestosor va ajunge la tine,aici va primi ingrijirea corecta si ...iubire!

276

Re: mamica de caras bolnav

roxi31 A scris:

Te rog sa ne spui si noua cand ajunge.II uram "Drum bun",sa ajunga cu bine,ca mai departe...e pe cele mai bune maini!Bravo Lucia!Esti cu adevarat o persoana deosebita si ma bucur ca acest pestosor va ajunge la tine,aici va primi ingrijirea corecta si ...iubire!

   Aceeasi ingrijire corecta si iubire a primit si pina acum, altfel era de mult o simpla... amintire. Meritele celui care l-a ingrijit pina acum sunt incontestabile. Am vazut pestisorul in noua sa locuinta, spr sa va bucurati si voi de imagini in curind, prin bunavointa Luciei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

277

Re: mamica de caras bolnav

Nu am vrut sa spun altceva.Admir pe oricine face asemenea eforturi pt salvarea unei vieti.Stiu ca nu e usor sa tratezi un pestisor.Toata stima pt cine l-a ingrijit si pt cei care dau sfaturi utile celor aflati la ananghie.

278

Re: mamica de caras bolnav

Gata!
Am postat la "Prezinta-te si prezinta-ti acvariul"... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.