1 Editat de mirceajifcu (2011-04-14 00:23)

Subiect: Help in determinarea speciilor

Salut! Imi poate spune cineva cum se numesc pestii din urmatoarele imagini? Si daca sunt sau nu agresivi? Linia laterala si partea caudala a inotatoarelor toracice si dorsala sunt ca un firiz. Si nu il vad niciodata.

2 Editat de Ancistrus (2011-04-14 00:50)

Re: Help in determinarea speciilor

Stripped Raphael Catfish - Platydoras costatus
Nu sunt agresivi dar sunt foaarte mancai, oricum noaptea daca prind pui de peste sau crevetei nu zic nu... papa bun lol

3 Editat de mirceajifcu (2011-04-14 01:28)

Re: Help in determinarea speciilor

Urmatorul: are la fel inotatoarele ca un firiz, arata ca un somn si cand l-am prins in plasa chitaia. Prezinta inotatoarea de grasime din regiunea cozii, specifica salmonidelor si a somnului pitic. Nu are solzi si are gura mult mai lata decat hoplo. La fel, nu ii vad niciodata.

4 Editat de Ancistrus (2011-04-14 03:07)

Re: Help in determinarea speciilor

Aha, deci pestele tau este asta din poza pusa de mine? big_smile
   ©Ancistrus - Sunt pesti "de noapte" bentonici, scumpi la vedere, mai tot timpul zilei petrecandu-l ascunzandu-se in gaurile din buturugi, sau tevi de plastic/bambus puse special pentru ei. Se gasesc in bazinele raurilor Amazonului si raurile din Guyana, ajung la 12-13 cm si conform gurii mari este un "oportunist" si va manca pui de peste sau creveti mici. - ©Ancistrus

5 Editat de mirceajifcu (2011-04-14 02:30)

Re: Help in determinarea speciilor

smile) da. Desi ala din poza ta e mai gretos. Ai mei sunt mai sportivi smile)

Re: Help in determinarea speciilor

Am cautat sa vad daca nu cumva e tipar ca stiu ca aia chitaie cand ii scoti, dar nu pare a fi.

Re: Help in determinarea speciilor

Mai am unu pentru tine. Am problema cu denumirea lor pentru ca ii cumpar din cehia de la o gagica ce nu prea intelege germana si zice tot da si imi arata ce pesti noi are neutral.

8 Editat de Ancistrus (2011-04-14 02:59)

Re: Help in determinarea speciilor

La asta e simplu smile Glass Catfish - Kryptopterus bicirrhis

PS: Am adaugat mai sus cateva date despre "pestele gretos" lol

Re: Help in determinarea speciilor

Cultura ta in ale acvaristicii ma uimeste. De ajutor ca de fiecare data, mersi!!!

Ce zici, merita tinuti (primii doi)? Fac curatenie pe fundul acvariului, pe langa hoplo si ancistrusii dragi tie, care, parerea mea, e ca sunt si ei tot un fel de sanitari ca mananca pesti morti, curata pietrele, geamurile etc (am cumparat unu saptamana trecuta de vreo 4 cm cred dar nu vrea sa iasa din ascunzatoare).
Pui de peste nu imi trebuie ca nu am aici la sat acvaristi si nu am unde sa ii vand, iar la shop nu accepta.

10 Editat de Ancistrus (2011-04-14 13:47)

Re: Help in determinarea speciilor

mirceajifcu A scris:

Ce zici, merita tinuti (primii doi)? Fac curatenie pe fundul acvariului, pe langa hoplo si ancistrusii

Pai merita, sunt si din aceeasi zona, curatenie sigur fac si chiar vor face victime printre granule sau pastilele de mancare care le dai smile. Platydoras este un adevarat Talking Catfish, cand l-ai scos in plasa nu l-ai auzit cum chitzaie? big_smile Iti pun un filmulet cu alt "vorbitor" o ruda foarte apropriata a lui, Agamyxis pectinifrons:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1LtgeOYWXBQ[/youtube]

PS:

mirceajifcu A scris:

ancistrusii dragi tie, care, parerea mea, e ca sunt si ei tot un fel de sanitari ca mananca pesti morti, curata pietrele, geamurile etc (am cumparat unu saptamana trecuta de vreo 4 cm cred dar nu vrea sa iasa din ascunzatoare).

   Cu fraza asta nu voi fi de acord niciodata... incearca sa-l pui pe Ancistrus intr-un acvariu cu o felie de castravete si un peste mort, ce crezi ca va alege? Sunt totusi mancatori de alge, nu sanitari wink.

Re: Help in determinarea speciilor

Nu tre sa fii, de aia suntem oameni diferiti, sa avem pareri diferite. Am gasit un moli mort, nici sanitarii, nici rechinii, nici racul nu erau pe el, ci ancistrusii. Si au de unde alege alge, e ca un fel de depozit en-gros acvariul meu de alge ca  sta exact sub geamurile de la mansarda. Si i-am studiat atent, manca si mancarea ce e pe jos deci ...
Probabil ai si tu dreptate, in conditiile lor naturale, nu servesc asa ceva, dar la mine au rol de sanitari 100%.

12 Editat de mirceajifcu (2011-04-14 16:06)

Re: Help in determinarea speciilor

Ancistrus A scris:

Platydoras este un adevarat Talking Catfish, cand l-ai scos in plasa nu l-ai auzit cum chitzaie?

Ba da, si platy a chitait, dar somnoteii au fost parca mai galagiosi. Apropo, stie cineva si cum ii cheama pe pestii astia bentonici scumpi la vedere? Ca io ii cam strig "ba, iesiti dreq de acolo sa va mai vad si io" smile). Poate daca le zic pe nume ...

Re: Help in determinarea speciilor

incearca sa ii rogi frumos..... poate.... sunt cu pretentii
big_smile  big_smile  big_smile 
lol  lol  lol

Re: Help in determinarea speciilor

Ioane, i-am rugat si chiar am pus-o pe prietena mea sa le arate smile) ... ceva bun si tot nu vor neutral. Se pare ca nu se dau in vant dupa apa ... sarata smile).

Re: Help in determinarea speciilor

cred ca sunt mai rusinosi.

Re: Help in determinarea speciilor

Sa revenim la intrebarea mea ca se supara adminii tongue ?! Pestii din setul nr 2 de imagini, ma ajuta cineva cu ei?

17

Re: Help in determinarea speciilor

Buna
poate fii un exemplar tanar de Clarias batrachus

Re: Help in determinarea speciilor

Ciao imi! Mersi de incercare dar nu este nici pe departe ce ai zis tu, pentru ca:
1. Mustatile sunt mult mai lungi si mai multe la numar
2. Ochii, in comparatie cu capul, sunt mult mai mici la Clarias
3. Asta al meu prezinta inotatoare dorsala "de grasime" specifica salmonidelor si somnului pitic (cred ca mai degraba e ruda cu somnul decat cu smile) pastravul)
4. Asta e de ceva luni la mine in acvariu si are cu jumate de centimetru in plus, pe cand Clarias am vazut poze cu el pe net, e somn in toata regula.
5.Clarias are inotatoarea dorsala prelungita pana in regiunea cozii.

19

Re: Help in determinarea speciilor

mirceajifcu A scris:

Asta al meu prezinta inotatoare dorsala "de grasime" specifica salmonidelor si somnului pitic (cred ca mai degraba e ruda cu somnul decat cu smile) pastravul

   Inotatoarea aia se numeste inotatoare adipoasa, cred ca tu ai tradus mot-a-mot din germana, si este o inotatoare specifica si Characidae-lor.

Re: Help in determinarea speciilor

Da, m-ai prins, nu stiam in Romania ca exista asa ceva sincer. Am aflat aici la cursul de pescuit. smile) Si , ca de obicei, aflu inca un lucru nou de la tine tongue .  Mersi.
Mai, se pare ca mai multe famillii au inotatoarea asta adipoasa daca tot m-am pus sa caut, poate intereseaza pe cineva.
http://www.planetcatfish.com/catelog/families.php