Subiect: Am o idee, ma ajutati?

Am un acvariu cu ciclide, iar in partea dreapta am turul filtrului si incalzitorul si as vrea sa le maschez.
Nu vreau sa pun un bolovan pt ca ar fi prea mare, dar ma gandeam sa fac o forma din polistiren pe care sa pun ciment si sa o lipesc de fundul acvariului, dar pe langa ea sa circule apa, ce spuneti tine cimentul direct pe polistiren?
Astept sfaturi multumesc.
P.S  nu pun decor 3d
:smoke
:hug

2

Re: Am o idee, ma ajutati?

banui ca nu te apuci sa tencui pe polistiren...
o pasta subtire incat sa intre in acei pori ai polistirenului e ok

3 Editat de silviusaskia (2011-04-15 02:10)

Re: Am o idee, ma ajutati?

DA, sa torn cat sa prinda pe polistiren, dar oare cat o tine, daca tine, si griul de ciment cred ca e prea deschis, nu?

4

Re: Am o idee, ma ajutati?

silviusaskia A scris:

DA, sa torn cat sa prinda pe polistiren, dar oare cat o tine, daca tine, si griul de ciment cred ca e prea deschis, nu?

nu stiu cum de ai aflat de acele fundaluri 3d dar nu sti cum se executa unul
cauta adanc pe forum si vei gasi toate detalile  :fok

Re: Am o idee, ma ajutati?

..... mai astept :smoke

Re: Am o idee, ma ajutati?

Deci stai sa vad daca am inteles bine: tu vrei sa lipesti un polistiren cu ciment de sticla care sa tina in apa? Si sa nu elibereze substante periculoase pentru pesti in apa? Succes :apl

7

Re: Am o idee, ma ajutati?

Salut, uite ceva gasit de mine pe net, iar pozele sunt inserate in ordinea cronologica a executiei, cred ca la asa ceva te-ai gandit.... :ang :

"REALIZARE BACKGROUND ACVARIU DIN POLISTIREN EXTRUDAT

Va imparasim si voua din experienta noastra in realizarea unui background pentru acvariu,  pentru care ne-am documentat destul de mult si care a iesit destul de aproape de ceea ce ne-am dorit. Timp de lucru- aproximativ 1 saptamana- sculptarea (doar seara din lipsa de timp), o saptamana- aplicarea straturilor si vopsitul, si 1 zi montarea efectiva in bazin.

“Sculptarea in polistiren”

S-au folosit doua placi de polistiren extrudat de 5 respectiv 2 cm grosime lipite una peste cealalta cu silicon ptr acvarii, pe care s-a desenat forma si dimensiunea in plan a pietrelor ce urmeaza a fi sculptate.
S-au  cumparat :-o placa de polistiren extrudat obisnuit (cel galben)-grosime 2 cm -o placa de polistiren extrudat pentru placat fatade, cu folie RF – (cel albastru) -grosime 5 cm, care este foarte dens si destul de greu de sculptat, avand si o folie de protectie pentru rezistenta la foc care a trebuit total indepartata. Avantajul lui este insa acela de a obtine  exact formele pe care doriti,  intrucat in timpul sculptarii nu se rup bucati din el in mod necontrolat.

Am ales o grosime mai mare a polistirenului in ideea de a avea mai multa adancime si a obtine o imagine gen “altorelief ”
cu   fundalul cam la aceeasi cota si pietre proeminente ce ies din fundal. Desi grosimea totala a placilor este de 7 cm aceasta a fost diminuata considerabil odata cu inceperea sculptarii propriu-zise.
“Sculptarea” in polistiren am inceput-o din mijloc unde voiam sa fie cea mai proeminenta piatra, stabilind in acelasi timp si cota cea mai din spate a fundalului, ce se afla la minus 5-6 cm in adancime, in stratul al doilea (cel galben) de polistiren. Stabilirea celor doua cote - cea mai adanca si cea mai proeminenta, este  importanta intrucat din start va poate da o imagine generala a rezultatului final si a imbunatatirilor pe care trebuie sa le faceti.

Odata cu inceperea efectiva a lucrului am constatat ca este dificil sa obtinem  un  fundal la aproximativ aceeasi cota, intrucat in momentul in care ajungeam cu sculptura la lipitura dintre cele doua placi acestea aveau tendinta sa se desfaca si sa pierdem in totalitate parti din bucata de sus de polistiren albastru.Am concluzionat ca cel mai bine este sa se stabileasca de
la bun inceput ce pietre vor fi proeminente si sa se lipeasca doar pe acele zone bucati de polistiren suprapuse pana se ajunge la adancimea dorita pentru a evita efort inutil.

Aplicarea cimentului s-a facut in doua sau trei straturi, primul fiind un strat laptos , mai subtire, care sa functioneze ca o amorsa. Intre aplicari au fost una doua zile de uscare.In cimentul alb am adaugat un colorant la aplicare (ocru-galben ) pentru a avea zone foarte deschise la care sa putem reveni. Am citit ca cimentul trebuie udat constant la cateva ore ca sa nu se crape insa noua ne-a fost imposibil sa-l udam in acest ritm si am udat cat de mult am putut dimineata si seara cand eram acasa. La finalul aplicarilor stratul de ciment avea in jur de 2 mm si la udare superficiala aparea o usoara venatura care ne-a ingrijorat la inceput dar care a disparut ulterior in apa.

Aplicarea culorii
Culorile sunt de fapt oxizi de fier adaugati in lapte de ciment -foarte subtire (culori folosite: rosu -care e de fapt caramiziu, galben si negru-cu griurile derivate). Dupa acoperirea intregii suprafete cu pete de culoare piatra avea un aspect plat . De aceea am folosit un smirghel pentru a sterge in unele zone culoarea, uneori si pana la alb lucru care i-a conferit textura si naturalete.
Decorul l-am lipit cu silicon pentru acvarii de spatele bazinului.''

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Am o idee, ma ajutati?

Multumesc
^:)^

Re: Am o idee, ma ajutati?

Asa da. Decorul tencuit, dar lipit de sticla cu silicon. Nu lipit cu ciment de sticla.
O intrebare, e ciment special sau ciment normal? Rezista la apa permanent? Nu se dezlipeste de pe polistiren si se dizolva in apa?

Re: Am o idee, ma ajutati?

" Am un acvariu cu ciclide, iar in partea dreapta am turul filtrului si incalzitorul si as vrea sa le maschez.
Nu vreau sa pun un bolovan pt ca ar fi prea mare, dar ma gandeam sa fac o forma din polistiren pe care sa pun ciment si sa o lipesc de fundul acvariului, dar pe langa ea sa circule apa, ce spuneti tine cimentul direct pe polistiren?
Astept sfaturi multumesc.
P.S  nu pun decor 3d "
" sa pun ciment si sa o lipesc de fundul acvariului "- cred ca este logic ca nu incercam sa lipesc cu ciment

Re: Am o idee, ma ajutati?

silviusaskia A scris:

sa fac o forma din polistiren pe care sa pun ciment si sa o lipesc de fundul acvariului

\
Nu are rost sa continuam ca nu isi are sensul si ideea e sa invatam cate ceva , nu sa batem apa in piua pentru o exprimare eliptica.