1

Subiect: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

Unul din scalarii mei nu mai mananca nimic! Inotatorea de sus o tine cam stransa si de multe ori este intr-un colt al acvariului. Aveti idee ce se intampla cu el?
Multumesc! smile

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

ceva detalii.....teste la apa....ceilalti pesti manca? cati pesti sunt? ce varsta are scalaru? big_smile

3

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

6 scalari: 2 mici, 2 medii, 2 mari. Toti manaca inafara de unul mare, de culoare alba. Azi s-a intamplat sa nu manace, diminata si nici acum. Cei mici i-am cumparat acum 2 sapt, deci nu cred ca a luat o bola sau nu s-a acomodat cu ei.
Cel cu probleme il am de vreo 4 luni sau mai mult, cred ca are vreo 5 luni. Tin foarte mult la el si nu vreau sa il pierd.

4

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

Si eu am unul negru mat la fel ca al tău. Sta apatic mai tot timpul și nu da înainte deloc. Ceilalti cu care a fost adus sunt dubli ca mărime.

5

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

Si de cat timp e asa al tau?

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

Uite asa am patit si eu  :pp  ....era Singur in acvariu pe atunci si statea sub filtru si se rotrea pe acolo....Dupa ce am adus Inca 3 Scalari a devenit vioi..(fugareste  cand le dau mancare pe guppy:))   )   lol  deci presupun ca pana se acomodeaza..

7

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

laur98 A scris:

Si de cat timp e asa al tau?

de câteva luni, cred ca de 4 :scry

8

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

laur98 A scris:

Unul din scalarii mei nu mai mananca nimic! Inotatorea de sus o tine cam stransa si de multe ori este intr-un colt al acvariului. Aveti idee ce se intampla cu el?
Multumesc! smile

acvariul de la avatar este al tau ? inca mai ai acel incalzitor techmic ? o verificare permanenta asupra lui e sfanta (sunt cele mai proaste si foarte fragile)
cu tubifex ai incercat? sau larve rosii.. ceva viu

eu am avut o problema asemanatoare cu un acvariu in care aveam aceelasi tip de incalzitor, erea crapat si unele scapari de tensiune ameteau pestii

9 Editat de laur98 (2011-04-18 00:46)

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

Acvariul de la avartar e cel vechi. Acum am un aquapro80 de 126l.
Daca ziceti ca se comorta asa pana se acomodeaza atunci nu imi voi face griji, ciudat este ca l-am mutat in acvariul nou de vreo 2 luni.
Te cred ca incalzitorul acela din avatar este prost (il setam pe 26 de grade si imi facea 30, trebuia sa fie dat pe 18grade ca sa fie 27). Maine voi verifica PH-ul, ultima data era OK.
Mancarea care le dau eu cred ca e buna, este TetraMin clean&clear water formula bioactive formula.
Ceva viu nu prea am de unde sa le iau, le mai dadeam hrana congelata ca sa manace si carne.

10

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

Nici azi nu manaca! Cade mancarea pe langa el si nu vrea sa o manace! Ce trebuie facut?

11

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

Cred ca acum scalarul s-a vindecat. Am bagat acum 3 zile niste albastru de metil. Cred ca i-a facut foarte bine ca acum mananca, numai ca scuipa mancarea mai mare, dar o maruntesc si poate manca.

12 Editat de eu2005mircea (2011-04-20 12:44)

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

Am si eu acelasi tip de acvariu, si culmea...unul din pesti statea apatic intr-un colt. Dupa ce am privit mai atent, mi-am dat seama ca depusese pe filtru ........Scalarii sunt niste parinti buni, isi pazesc teritoriul.Probabil ca acel scalar este o ea, si isi facea treaba de parinte.
La scalari, femelele depun oua in mod regulat, de obicei cand temperatura apei este mai ridicata.Poti avea nesansa ca in acvariul tau sa nu ai nici un mascul.....rolul acestuia fiind preluat de o alta femela,ma refer la fecundatul oualelor.......dar ghiceste, fara succes......Dupa un timp, scalarita isi va manca oualele nefecundate.......
Stai fara grija, isi poate lua hrana de pe plante, de pe fundul acvariului .......de la alti pestisori ( hrana vie - puiet de neoni care sunt hrana naturala in natura, guppy, etc)
Ape limpezi.

P.S. Scalarii sunt fideli, acestia avand un singur partener pe tot timpul vietii.

laur98 A scris:

Cred ca acum scalarul s-a vindecat. Am bagat acum 3 zile niste albastru de metil. Cred ca i-a facut foarte bine ca acum mananca, numai ca scuipa mancarea mai mare, dar o maruntesc si poate manca.

13

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

laur98 A scris:

Cred ca acum scalarul s-a vindecat. Am bagat acum 3 zile niste albastru de metil. Cred ca i-a facut foarte bine ca acum mananca, numai ca scuipa mancarea mai mare, dar o maruntesc si poate manca.

   Eu tin minte ca atunci cand hraneam scalarii "rupeau" mancarea pur si simplu indiferent de marimea granulelor, ma gandesc: nu cumva tu ii hranesti prea mult?

14

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

Daca mancau prea mult nu trebuia sa aiba burta umflata? Eu le pun de 2 ori pe zi putina mancare.

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

Am uitat sa-ti mai spun ceva.....In mod normal, pentru un scalar sunt necesari 50 l de apa( pentru un adult).
Eu le dau doar dimineata sa manance, aproximativ o lingurita de mancare ( lingurita de inghetata)....sunt sanatosi, sunt destul de mari.....si apa e curata

laur98 A scris:

Daca mancau prea mult nu trebuia sa aiba burta umflata? Eu le pun de 2 ori pe zi putina mancare.

16

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

laur98 A scris:

Daca mancau prea mult nu trebuia sa aiba burta umflata?

   Ma scuzi ca nu am stiu daca scalarii tai au burta umflata sau nu... data viitoare ma voi stradui mai mult sa aflu in ce stare se afla burta scalarilor tai, pana atunci: toate cele bune :noroc

17

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

Multumesc
Poate nu manca ca vroia congelata. Nu le-am mai dat de vreo cateva zile ca nu am mai avut, imi cumpar azi daca gasesc.
Acum par sanatosi toti pestii.
Mi-a zis cineva ca scalari au ochii rosii cand trebuie sa se inmulteasca. Cred ca nu e adevarat ca unii scalari au ochi rosii de cand i-am cumparat, si erau prea mici ca sa se inmulteasca.

Re: AJUTOR!!!! SCALAR CARE NU MANANCA!!! nu mai mananca nimic

lol

Ancistrus A scris:
laur98 A scris:

Daca mancau prea mult nu trebuia sa aiba burta umflata?

   Ma scuzi ca nu am stiu daca scalarii tai au burta umflata sau nu... data viitoare ma voi stradui mai mult sa aflu in ce stare se afla burta scalarilor tai, pana atunci: toate cele bune :noroc