Subiect: Proiect Malawi

Am in plan un acvariu ( home made ) 140x60x50( Lxlxh) lipit cu silicon Ceresit, sticla de 10, fund dublu, intarituri pe toate laturile si in H.
Capac tot home made cu 2 neoane, un marine day pe spate si un aqua glo in fata.
Fundal o imagine ( rocks). Nisip cam 20 kg de pe malul marii si 25kg cumparat( cel mai fin).
Pietre de rau pe care o sa le aduc de la Moeciu.
Filtrare un eheim 2213( il am) cu micromec, bureti+carbon si un filtru home made cu o pompa eheim 1000l/h( tot extern) pe care il voi umple cu siporax+bureti.
Astept sfaturile voastre.
Multumesc

2

Re: Proiect Malawi

Carbonul nu are ce cauta ca si mediu filtrant, iar pietrele de rau nici atat. Peisajul cat si faptul ca apa trebuie sa fie dura recomanda pietrele calcaroase.
Cam atat momentan.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Proiect Malawi

Vor fi si destule calcaroase

Re: Proiect Malawi

:smoke

5

Re: Proiect Malawi

silviusaskia A scris:

Vor fi si destule calcaroase

   Singura filozofie este ca substratul si rocile folosite sa duca la un pH de 7,5 - 8,5 si o duritatede 10-20 dH.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Proiect Malawi

Alte pareri despre nisip, filtru.......... nu?

Re: Proiect Malawi

:pls

8

Re: Proiect Malawi

Ce as mai putea sa-ti zic ? Eu zic ca pentru inceput este bine la ce te-ai gandit, cu observatiile pe care le-am facut anterior si sa-i dai drumul la ciclat cat mai repede. Eventual daca vrei putem discuta despre speciile de pesti cu care sa populezi, iar daca te gandesti si la ceva plante ar trebui sa inlocuiesti marine day cu un flora glo.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Proiect Malawi

Plante sigur nu o sa pun, despre pesti mai vorbim.
Multumesc

10

Re: Proiect Malawi

silviusaskia A scris:

Plante sigur nu o sa pun, despre pesti mai vorbim.
Multumesc

Pai eu m-am grabit sa-ti dau un raspuns pentru ca ai pus semnul ( :pls ) am crezut ca este o urgenta din partea ta.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

11 Editat de silviusaskia (2011-04-20 13:42)

Re: Proiect Malawi

Ma interesau pareri despre filtrul home made si nisipul adus de pe MALUL marii.
^:)^

12

Re: Proiect Malawi

silviusaskia A scris:

Ma interesau pareri despre filtrul home made si nisipul adus de pe MALUL marii.

   Nisipul de la malul marii este bun la africani, daca gasesti sa iei si pietre de la malul marii, sunt foarte frumoase (ambele spalate exagerat de bine), dar filtrul home made... ai spus ceva despre el in afara de faptul ca il ai?

13 Editat de silviusaskia (2011-04-20 14:42)

Re: Proiect Malawi

Eheim-ul il am, celalalt l-am gasit pe net( sa pun in el siporax+bureti)
eheim-ul are 440l/h si la cel home made as pune o pompa de 1000l/h.......ar fi suficient+in acvariu mai pun un powerhead resun sp-1200???????

14

Re: Proiect Malawi

silviusaskia A scris:

Eheim-ul il am, celalalt l-am gasit pe net( sa pun in el siporax+bureti)
eheim-ul are 440l/h si la cel home made as pune o pompa de 1000l/h.......ar fi suficient+in acvariu mai pun un powerhead resun sp-1200???????

   Socotind numai Eheim-ul si Resun-ul (care trebuie sa fie filtru complet, nu numai powerhead) este total insuficient pentru un acvariu ca al tau, cu ciclide africane.
   M-am referit numai la cele doua filtre, pentru ca despre cel home made nu am inteles nimic. Pompa de 1200 l poate fi in egala masura suficienta dar si insuficienta, depinde de constructia (conceptia) filtrului, lucru despre care nu ai spus nimic (in principal capacitate canistra, volum medii filtrante).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!