Subiect: Albastru de Metil

Cum spune si Titlul se gaseste in PetShop?
Daca da ce Pret este?(in  general..)

:noroc  Sa ne fie bine:D

Re: Albastru de Metil

Pai il gasesti in farmacii, dar la ce-ti trebuie?

3

Re: Albastru de Metil

AquaFishing A scris:

Cum spune si Titlul se gaseste in PetShop?
Daca da ce Pret este?(in  general..)

:noroc  Sa ne fie bine:D

cum spune si cristi (ancistrus) gasesti in farmacii la pretul de 5..6 lei

Re: Albastru de Metil

Am auzit ca curata apa....Dar mai mult imi trebuie sa dezinfectez sa zic asa o buturuga  yikes   CITEZ:Treaba asta cu fiertul si cu prăjitul si cu sarea si cu......devine legenda fluier
Personal folosesc vita de vie si salcie preparate astfel: curatate cu o perie de sarma, spalate sub jet de apa, tinute in galeata cu apa + albastru de metil(care se schimba la 2 zile...apa desigur nu galeata lol ) pana nu mai plutesc.
Rezulta super buturugi care nu mai plutesc si care ...uneori mai fac muci tongue dar care dispar de la sine in max.3...4 zile. Pana acum folosite fără probleme.
Cat despre tanin.....fiecare bucata de lemn pentru aquascape, dupa introducerea in apa, va elimina o anumita cantitate de tanin, care ar putea colora putin apa acvariului. Aceasta nu va produce daune vietuitoarelor; in unele cazuri, aceasta colorare cu tanini este de dorit, fiind prezenta in unele ape tropicale. Daca se doreste eliminarea rapida se fac schimburi de apa sau se foloseste carbon activ in filtru pentru câteva zile. Pelyy:D

Re: Albastru de Metil

eu adaug o picatura la fiecare schimb de apa ( o data la 7 zile schimb 35 litrii ) il adaug in apa care este la invechit , ce urmeaza sa fie pusa in acvariu

"Money bring bitches, bitches bring lies"

Re: Albastru de Metil

Deci nu are nici un efect negativ nu?  :hug  atunci o sa incerc  :fok 


Am gasit intr-o sticla albastru de metil smile)))))) sper ca nu e vreo problema ca e de mult  :omfg

7 Editat de geo.baj (2011-04-19 17:05)

Re: Albastru de Metil

AquaFishing A scris:

Deci nu are nici un efect negativ nu?  :hug  atunci o sa incerc  :fok 


Am gasit intr-o sticla albastru de metil smile)))))) sper ca nu e vreo problema ca e de mult  :omfg

Sal, daca il folosesti pt acea cioata/buturuga nu cred ca ar fi un pericol .Acei "muci" apar atunci cand buturuga sau cioata de vie nu este complet uscata .
Revenind la albastru de metil ca "dezinfectant" e cam frectie la picior de lemn ,ca si cum iei tu o aspirina ca te doare spatele  rau nu face dar nici de durere nu te scapa  lol,dar daca adaugi albastru de metil in exces in apa din acvariu risti sa il deciclezi !

Re: Albastru de Metil

Ok mersi  :apl  o sa incerc sa vad daca functioneaza  si buturuga nu o sa mai emane tanin big_smile  :apl  :apl

9

Re: Albastru de Metil

Domnilor....albastrul de metil era recomandat sa fie introdus in recipientul unde se va tine buturuga pentru pierderea flotabilitatii.....nu in acvariul comunitar!!!

10

Re: Albastru de Metil

geo.baj A scris:
AquaFishing A scris:

Deci nu are nici un efect negativ nu?  :hug  atunci o sa incerc  :fok 


Am gasit intr-o sticla albastru de metil smile)))))) sper ca nu e vreo problema ca e de mult  :omfg

Sal, daca il folosesti pt acea cioata/buturuga nu cred ca ar fi un pericol .Acei "muci" apar atunci cand buturuga sau cioata de vie nu este complet uscata .
Revenind la albastru de metil ca "dezinfectant" e cam frectie la picior de lemn ,ca si cum iei tu o aspirina ca te doare spatele  rau nu face dar nici de durere nu te scapa  lol,dar daca adaugi albastru de metil in exces in apa din acvariu risti sa il deciclezi !

   Lumineaza-ne si pe noi si argumenteaza de ce albastrul de metil este "frectie la picior de lemn"! Simpla ta afirmatie nu este de ajuns si mai rau, se constituie intr-o informatie falsa, menita sa semene confuzie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11 Editat de bogdivaio (2011-04-19 17:33)

Re: Albastru de Metil

care imi spune si mie la albastru de metil pentru 1ml/cati litri ?!, nu de alta dar nu mai tin minte exact si sunt prea comod sa mai caut  :stupid ... multam  wink

12

Re: Albastru de Metil

bogdivaio A scris:

care imi spune si mie la albastru de metil pentru 1ml/cati litri ?!, nu de alta dar nu mai tin minte exact si sunt prea comod sa mai caut  :stupid ... multam  wink

Pentru tratarea unor boli: 5 ml la 40 litri de apa. Pentru dezinfectarea unor obiecte, ustensile, accesorii, etc: doza dubla.
   Intuind ca raspunsul colegului care a afirmat ca este "frectie la picior de lemn", ori va intirzia, ori nu va fi satisfacator:
  Albastru de metilen: Compus chimic heterociclic aromatic. Este indicat in tratamentul impotriva infectiilor fungice (ciuperci) usoare, ca inlocuitor pentru verdele de malachit, la care unii pesti sunt sensibili, de asemenea in cazul infestarii cu protozoare ca Ichthyophthirius, Chilodonella, Oodinium si Costia. Proprietatea medicamentului de a stimula transportul oxigenului in singe (transforma metemoglobina in hemoglobina - elementul de baza pt. transportul oxigenului in singe), il face util si in tratarea pestilor in cazul otravirii cu cianuri si nitriti. De asemenea este recomandat ca dezinfectant si antiseptic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13 Editat de geo.baj (2011-04-19 18:46)

Re: Albastru de Metil

Stiam ca albastrul de metilen are cateva actiuni printre care antifungicide insa limitate si slabe ,eu il folosesc la depunerile corydorasilor,l-am folosit si pt tratarea ich la neoni....
Dar ca dezinfectant eu  stiu ca e slab ,imi cer scuze daca am indus pe cineva in eroare dar asta e parerea mea despre albastru de metilen .
Parerile sunt impartite iar ca dezinfectanti si tratarea bolilor au aparut multe tratamente/solutii care sunt mult mai eficiente decat albastru de metil .

Ape limpezi si pesti cat mai vioi  :sok

Re: Albastru de Metil

eU VREAU doar sa dezinfectez aceea buturgua apoi f asc cateva spalari(vreo 6 sa fiu sigur ) cu apa limpede...si apoi o pun in acvariu nu risc sa pun albastru de metil in acvariu imi sunt prea dragi pesti :s)  multumiesc Dl Radu ca mai luminat dintr-o gresela ce urma sa o fac  ^:)^  ^:)^

15

Re: Albastru de Metil

geo.baj A scris:

Stiam ca albastrul de metilen are cateva actiuni printre care antifungicide insa limitate si slabe ,eu il folosesc la depunerile corydorasilor,l-am folosit si pt tratarea ich la neoni....
Dar ca dezinfectant eu  stiu ca e slab ,imi cer scuze daca am indus pe cineva in eroare dar asta e parerea mea despre albastru de metilen .
Parerile sunt impartite iar ca dezinfectanti si tratarea bolilor au aparut multe tratamente/solutii care sunt mult mai eficiente decat albastru de metil .

Ape limpezi si pesti cat mai vioi  :sok

   

   Te contrazici in termeni: efectele sunt slabe si limitate si totusi il folosesti pentru contracararea atacului ciupercilor asupra icrelor de Corydoras si tratarea grisului la neoni? Ai omis sa mentionezi rezultatele.
   Tema era oricum limitata la efectul dezinfectant al albastrului de metilen, nicidecum despre efectul lui in tratarea unor boli, si aparitia unor medicamente mai eficace, lucru recunoscut de noi toti.
   Revenind la cazul tau, folosirea triplaflavinului (Baktopur) pentru icre si a verdelui de malachit (Costapur) pentru tratarea grisului, ar fi fost mai eficace, de ce ai folosit albastru de metilen? E vorba de costuri cumva?
   Pina de curind, in acvaristica, erau folosite doua substante pentru dezinfectarea unor obiecte, ustensile, accesorii, etc.: albastrul de metilen si permanganatul de potasiu. Dupa interzicerea vinzarii permanganatului de potasiu in farmacii, a ramas albastrul de metilen, a carui eficacitate sporeste o data cu cresterea dozarii (atentie, nu este valabil in cazul tratamentelor impotriva bolilor!)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: Albastru de Metil

In primul rand imi cer scuze ca sa deviat de la subiectul initial "Dezinfectarea buturugii/cioatei de vie" la discutia despre tratarea bolilor cu albastru de metilen,dar aceste discutii poate vor fi constructive pt unii dintre noi inclusiv pt mine .
Ontopic: Eu sunt de parere ca cel mai bun dezinfectant este fierberea cioatei respective ,daca nu ma insel am vazut un articol foarte explicativ scris de domnul pelly67 .

bradraqua A scris:

  Te contrazici in termeni: efectele sunt slabe si limitate si totusi il folosesti pentru contracararea atacului ciupercilor asupra icrelor de Corydoras si tratarea grisului la neoni? Ai omis sa mentionezi rezultatele.

Efectele au fost "slabe si limitate" cel putin la mine big_smile ,de facut ciperci tot au facut unele icre,iar la tratarea grisului a fost un experiment ,pana la urma au scapat cu ridicarea temperaturi la 30-31 de grade + bai cu sare neiodata si fara sa am pierderi in randul pestilor   :bf .

bradraqua A scris:

Revenind la cazul tau, folosirea triplaflavinului (Baktopur) pentru icre si a verdelui de malachit (Costapur) pentru tratarea grisului, ar fi fost mai eficace, de ce ai folosit albastru de metilen? E vorba de costuri cumva?

Aici sunt total de acord ,chiar recomand aceste tratamente baktopur si costapur sunt eficiente si nu sunt nici scumpe .Am folosit albastru de metil ca il aveam deja asa ca l-am testat,dar eu personal am fost oarecum dezamagit .Despre pergamentul de potasiu nu stiu nu l-am folosit ,am auzit de el doar de pe net . :noroc

17

Re: Albastru de Metil

Nici eu nu am auzit despre "pergamentul" de potasiu si nici nu am pomenit de asa ceva! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18 Editat de Ancistrus (2011-04-20 18:25)

Re: Albastru de Metil

bradraqua A scris:

Nici eu nu am auzit despre "pergamentul" de potasiu si nici nu am pomenit de asa ceva! lol

    lol, am zis totusi sa caut pe net si termenul "pergament de potasiu"... l-am gasit lol, si va pun si poza mai jos cu textul :omfg (e tare de citit tot textul lol)

http://img84.imageshack.us/img84/3848/tarep.jpg

19

Re: Albastru de Metil

lol  lol  lol  lol  lol beton armat lol  lol  lol  lol  lol

20 Editat de geo.baj (2011-04-20 21:27)

Re: Albastru de Metil

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

Nici eu nu am auzit despre "pergamentul" de potasiu si nici nu am pomenit de asa ceva! lol

    lol, am zis totusi sa caut pe net si termenul "pergament de potasiu"... l-am gasit lol, si va pun si poza mai jos cu textul :omfg (e tare de citit tot textul lol)

Sincer ma mir ca ai gasit asa ceva pe net  lol   lol    lol

M-am gandit la permanganatul de potasiu (sper ca am scris bine de data asta)  lol ,dar una am gandit si alta am scris ,acum asta e daca asa a vrut sa iasa cuvantul ala ,am si zis ca nu am auzit decat de pe net de el si asta in trecere...,deci a mai fost unul prin 2007 sper sa nu ceara drepturi de autor big_smile,sper sa nu trebuiasca sa dau vre'un miel ca e scump big_smile

Mi-a placut si fraza fugi extrem de puternic  :stupid  :stupid  :stupid