1

Subiect: Ce medii filtrante sa folosesc

salut....
am un acvariu de 120 litri si un filtru extern jbl e700. ce medii filtrante sa pun in el....? in acvariu am vreo 25 ciclide. acum are mediile din fabrica.....e ok asa...?

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

Eu la 360 de litri am doua jbl e1500 , unu plin cu sera siporax si cu cermec cu care a venit din fabrica, celalalt e doar cu bureti. Bilele de ceramica sunt un bun suport pentru bacteriile care asigura filtrarea biologica, iar buretii pentru cea mecanica (mizerie).
Parerea mea e ca mai poti umple un sertar cu sera siporax sau cu JBL Cermec si doar primul strat sa fie burete, care sa previna umplerea cu murdarie a bilelor de ceramica.

3

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

pai din fabrica e sertarul de jos cu Cermec si celelalte doua k bureti......da mi se par foarte grosieri buretii aia de aceea intreb...

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

Da stiu. Eu ca prefiltrare pentru filtrul cu ceramica in el am pus si un burete la intrarea apei in furtun. Poti sa cumperi pentru primul strat un burete mai fin daca vrei.

5

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

baga siporax in el si mai redu numarul ciclidelor.

Multi vad, putini cunosc !

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

Dany_dny A scris:

am un acvariu de 120 litri si un filtru extern jbl e700. in acvariu am vreo 25 ciclide.

  25 ciclide in 125 litri??? Cred ca ai batut recordul pana acum, deci ori cumperi acvariu mai mare ori nu mai cere sfaturi pentru asa ceva... pfff 25 ciclide in 120 litri de apa... Ce ciclide sunt?

7

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

sunt pui au 3 cm....

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

Pui de ce? Discus? Frontosa? Astronotus?

9

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

sunt pui de ciclide......sunt vreo 22 buc......au cam 3 cm.....sunt chiar asa multi in acest acvariu de 120 litri...?

10 Editat de Ancistrus (2011-05-04 02:19)

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

Cichlidae este o familie de pesti, familie din care fac parte si scalarii si discusii si africanii etc. Tu banuiesc ca ai africani, pesti care unii ii tin in acvarii de 7-800 litri, deci da sunt multi pesti daca ai 22 in 120 litri asta pentru ca unii dintre cei mai mici africani - Pseudotropheus demasoni (dwarf mbuna) ajung la 8 cm. Deci tu ce pui de cichlide ai? Sau iar vrei sa te trezesti cu ei toti morti si sa dai iar vina pe hranitorul automat?

11

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

10 pui Caeruleus +12 pui Esthere....22 ciclide africane.......eu pana sa am aceea problema nu am fost pe acest forum si i-am crescut cum am stiut eu.......acuk dupa ce i-am pierdut imi pare rau ca nu am fost pe forum k poate nu imi mai cumparam hranitor automat..... dar asta e.... acum o i-au de la capat..... sad  si vreau sa incerc sa o fac cat mai bine....

12

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

In cazul asta iti urez succes in incercarea ta de a face un nano acvariu de africani.

13 Editat de mirceajifcu (2011-05-04 04:18)

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

Dany_dny A scris:

10 pui Caeruleus +12 pui Esthere....22 ciclide africane.......eu pana sa am aceea problema nu am fost pe acest forum si i-am crescut cum am stiut eu.......acuk dupa ce i-am pierdut imi pare rau ca nu am fost pe forum k poate nu imi mai cumparam hranitor automat..... dar asta e.... acum o i-au de la capat..... sad  si vreau sa incerc sa o fac cat mai bine....

Pai si daca vrei sa faci bine, de ce nu ai intrebat si tu pe forum sa ti se dea cateva sugestii cu ce poti baga in acvariul tau? Si din sugestiile venite, alegeai si tu ce iti placea. Acum ai o revolta de pesti in acvariu pe care cu siguranta ii va ucide iar "hranitorul automat". Si eu am gresit brutal la inceput, poate inca gresesc, am bagat 45 de pesti in 60 de litri dupa calculul (1 cm peste / litru) si am fost asasinat pe forum, am plecat capul  lol , dar cand am luat-o de la capat am facut-o cum trebuie zic eu.
Deci, intreaba lumea pe aici si ti se va raspunde, dar trebuie sa si faci ce zic ei...

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

Filtrul ar fi bun pt acvariul tau de 120l, dar NU cu ciclide......
in cazul asta MARESTEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE acvariul si mai pune un filtru ( chiar daca sunt pui)

15

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

asa o sa fac......ms de sfat

Re: Ce medii filtrante sa folosesc

silviusaskia A scris:

Filtrul ar fi bun pt acvariul tau de 120l, dar NU cu ciclide......
in cazul asta MARESTEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE acvariul si mai pune un filtru ( chiar daca sunt pui)

Cum sa il mareasca? Sa il incalzeasca si sa traga de el?
Intreaba colegii care au ciclide ce familie ai putea sa pui in el (daca poti sa pui) si cam cati la numar. Ca daca te apuci de acvariu plantat cu alte soiuri de pesti, crede-ma, mai bine vinzi acvariul asta de 120 si iei unu mai mare, decat sa investesti in subtrat / plante / CO2 etc.