Subiect: Filtru extern + lampa uv 9w

Salut.
Sunt un pic nedumerit....intr-unul din acvarii Aquapro 80 - 126 l .....cam 100 l reali, existenti..... am ca sisteme de filtrare urmatoarele:
- filtru intern aquael fan 2--- debit maxim 450l/h( 7.5 l/min)
- filtru extern cristal profi e900
lampa uv 9w.
Mergand prin Hornbach, un angajat de acolo mi-a spus ca filtrul extern este supradimensionat ( ca debit) pentru puterea lampii uv, aceasta din urma neputand trata apa .
Eu cred ca, fiind un mediu inchis, lampa uv isi va face treaba, chiar daca aceasta inseamna un timp mai lung de folosire ( 4 h /zi)
Ce sfat pot primi?

2

Re: Filtru extern + lampa uv 9w

eu2005mircea A scris:

Salut.
Sunt un pic nedumerit....intr-unul din acvarii Aquapro 80 - 126 l .....cam 100 l reali, existenti..... am ca sisteme de filtrare urmatoarele:
- filtru intern aquael fan 2--- debit maxim 450l/h( 7.5 l/min)
- filtru extern cristal profi e900
lampa uv 9w.
Mergand prin Hornbach, un angajat de acolo mi-a spus ca filtrul extern este supradimensionat ( ca debit) pentru puterea lampii uv, aceasta din urma neputand trata apa .
Eu cred ca, fiind un mediu inchis, lampa uv isi va face treaba, chiar daca aceasta inseamna un timp mai lung de folosire ( 4 h /zi)
Ce sfat pot primi?

JBL AquaCristal  UV-C 9W
                                    Volum ( litri)           Debit recomandat ( l/h )

Turbiditate                      300-600                           100-150
                                                               
Degerminare partiala         100-200                             50-100

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Filtru extern + lampa uv 9w

bradraqua A scris:
eu2005mircea A scris:

Salut.
Sunt un pic nedumerit....intr-unul din acvarii Aquapro 80 - 126 l .....cam 100 l reali, existenti..... am ca sisteme de filtrare urmatoarele:
- filtru intern aquael fan 2--- debit maxim 450l/h( 7.5 l/min)
- filtru extern cristal profi e900
lampa uv 9w.
Mergand prin Hornbach, un angajat de acolo mi-a spus ca filtrul extern este supradimensionat ( ca debit) pentru puterea lampii uv, aceasta din urma neputand trata apa .
Eu cred ca, fiind un mediu inchis, lampa uv isi va face treaba, chiar daca aceasta inseamna un timp mai lung de folosire ( 4 h /zi)
Ce sfat pot primi?

JBL AquaCristal  UV-C 9W
                                    Volum ( litri)           Debit recomandat ( l/h )

Turbiditate                      300-600                           100-150
                                                               
Degerminare partiala         100-200                             50-100

Intrebarea se referea la : Cat la % isi face treaba lampa uv......tinand cont ca recirculam aceeasi apa...

4

Re: Filtru extern + lampa uv 9w

bradraqua A scris:

Da, nu am inteles cum trebuie intrebarea! hmm
   Din ce am raspuns eu, plus instructiunile unei asemenea lampi, plus un pic de efort:
   daca lampa este calibrata corect in raportul w/capacitate acvariu si intrega cantitatea de apa a acvariului este vehiculata de filtru, de cel putin o data in rastimpul functionarii lampii, se presupune ca scopul este atins.
   Atentie, raspunsul meu este dat, tinind cont ca, abuzul folosirii UV, distruge unele componente ale fertilizarii!!!
   Da, apa se reciculeaza in permanenta dar numai o perioada coincide cu functionarea lampii. In rastimp se pot acumula/dezvolta noi elemente nocive. Acum am inteles intrebarea?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Filtru extern + lampa uv 9w

iti multumesc pentru raspuns.
In sinea mea imi spun ca avand filtru intern, extern, lampa uv si plante(bacopa,egeria,cabomba,valisneria si putin moss} aparitia algelor este putin probabila sau nesemnificativa ( nu bate soarele deloc in acvariu,iluminare 8-10 h/zi cu pauza la pranz)

6

Re: Filtru extern + lampa uv 9w

eu2005mircea A scris:

iti multumesc pentru raspuns.
In sinea mea imi spun ca avand filtru intern, extern, lampa uv si plante(bacopa,egeria,cabomba,valisneria si putin moss} aparitia algelor este putin probabila sau nesemnificativa ( nu bate soarele deloc in acvariu,iluminare 8-10 h/zi cu pauza la pranz)

Intru si eu in sinea ta lol  si-ti spun: gresesti, lampa UV nu este utila numai impotriva algelor!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Filtru extern + lampa uv 9w

am ras cu lacrimi........mai citesc despre lampa uv......am sa bronzez pestii la talpi si sub axile( am sa folosesc o lampa uv-b cum erau pe vremuri cu bec albastru)