1 Editat de Dan P (2011-05-03 14:20)

Subiect: Intrebare legata de aerare

Buna

am luat de curand un filtru intern Resun pentru filtrare exclusiv mecanica a impuritatilor. La acest filtru am posibilitatea de a cpla un furtun pentru aer cu reglare a debitului de aer.
Vreau sa va intreb daca aerarea excesiva ar putea dauna cumva acvariului meu cu ciclide??

Acvariul are 240 de l si am si un JBL 1500 in functiune.

2 Editat de Andi66 (2011-05-03 14:26)

Re: Intrebare legata de aerare

Dan P A scris:

Buna

am luat de curand un filtru intern Resun pentru filtrare exclusiv mecanica a impuritatilor. La acest filtru am posibilitatea de a cpla un furtun pentru aer cu reglare a debitului de aer.
Vreau sa va intreb daca aerarea excesiva ar putea dauna cumva acvariului meu cu ciclide??

Acvariul are 240 de l si am si un JBL 1500 in functiune.

Nu stiu ce intelegi prin aerare excesiva. Daca e vorba doar de aerarea de la Resun nu are ce sa dauneze. Eu am o pompa Eheim 2x200 l/h racordata la 2 filtre de substrat si doua pietre de aer si nu am nicio problema. Uite aici: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SYw_D3LE4aA[/youtube]

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3

Re: Intrebare legata de aerare

Ca debit de aer estimez ca ar fi apropiat de ce ai tu.
E posibil ca aerarea sa stimuleze cresterea algelor? Oricum am ceva problele cu ele. :scry

4

Re: Intrebare legata de aerare

Nu am auzit ca aerarea apei sa stimuleze cresterea algelor. Ce pot sa-ti spun este ca lumina puternica s-au lumina naturala (daca ai acvariul plasat in dreptul unei ferestre si ajunge lumina soarelui pentru o perioada lunga) poate influenta cresterea excesiva a algelor. Oricum, daca nu ai plante in acvariu, algele sunt benefice pentru ciclide si ofera si o imagine cat mai naturala a setupului.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Intrebare legata de aerare

Dan P A scris:

Vreau sa va intreb daca aerarea excesiva ar putea dauna cumva acvariului meu cu ciclide??

   La ce cichlide te referi? Discus? Scalari? Astronotus? Demasoni? Frontosa?

6

Re: Intrebare legata de aerare

Ancistrus A scris:
Dan P A scris:

Vreau sa va intreb daca aerarea excesiva ar putea dauna cumva acvariului meu cu ciclide??

   La ce cichlide te referi? Discus? Scalari? Astronotus? Demasoni? Frontosa?

   Se pare ca Andi a ghicit! lol
   Vesnica problema, suntem pe un forum de acvaristica (?!) si majoritatea userilor inteleg prin ciclide in exclusivitate ciclide africane!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Intrebare legata de aerare

Mea culpa ^:)^ . Momentan am africani (malawi).
Am si cativa Octofasciatum (Pui inca), ce v-or ramane singurei in acvariu in cateva luni. :ang  ,pentru ca am sa dau africanii nu de alta. Eventual o sa aiba ceva vecini compatibili. :stupid

Am folosit la un moment dat returul de la filtru cu teava gaurita indreptata spre fundal (de deasupra nivelului apei), si am observat ca au crescut foarte mult algele in zona respectiva unde venea jetul de apa cu aer. Si acum tendinta de crestere a algelor este accentuata in zonele unde jetul de apa ajunge la geamul frontal al acvariului.

Din pacate pozitionarea lui alaturi de geam nu ma ajuta.

8

Re: Intrebare legata de aerare

Dan P A scris:

Mea culpa ^:)^ . Momentan am africani (malawi).
Am si cativa Octofasciatum (Pui inca), ce v-or ramane singurei in acvariu in cateva luni. :ang  ,pentru ca am sa dau africanii nu de alta. Eventual o sa aiba ceva vecini compatibili. :stupid

Am folosit la un moment dat returul de la filtru cu teava gaurita indreptata spre fundal (de deasupra nivelului apei), si am observat ca au crescut foarte mult algele in zona respectiva unde venea jetul de apa cu aer. Si acum tendinta de crestere a algelor este accentuata in zonele unde jetul de apa ajunge la geamul frontal al acvariului.

Din pacate pozitionarea lui alaturi de geam nu ma ajuta.

   Intr-adevar, curentii puternici de apa favorizeaza dezvoltarea algelor dar nu determina aparitia lor. Citeste despre cauzele care determina aparitia algelor si vei intelege ce spun. In primul rind masoara parametrii apei, aici este "buba", in cele mai multe cazuri. De asemenea suprapopularea poate fi o cauza. Nu mai pomenesc altele, te las pe tine sa te informezi...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Intrebare legata de aerare

Se pare ca totusi aerarea excesiva ar putea favoriza cresterea algelor.

Aerare excesiva inseamna scaderea CO2 nu?? Sau ma insel? hmm

10

Re: Intrebare legata de aerare

Dan P A scris:

Se pare ca totusi aerarea excesiva ar putea favoriza cresterea algelor.

Aerare excesiva inseamna scaderea CO2 nu?? Sau ma insel? hmm

Se pare ca totusi aerarea excesiva ar putea favoriza cresterea algelor.
Nu te contrazic, vreau numai sa aflu sursa de unde ai aflat chestiunea asta.
Aerare excesiva inseamna scaderea CO2 nu?? Sau ma insel?
Ce lagatura exista intre cantitatea mica (constanta) de CO2 si dezvoltarea algelor?
   In acvariul tau este nevoie de CO2, la valori ridicate?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11 Editat de Dan P (2011-05-04 15:35)

Re: Intrebare legata de aerare

M-am documentat de aici:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/4481/despre-alge/

Eu am in acvariu BBA si GDA. La ambele una din cauzele aparitiei este nivelul scazut de CO2

12

Re: Intrebare legata de aerare

Dan P A scris:

M-am documentat de aici:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/4481/despre-alge/

Eu am in acvariu BBA si GDA. La ambele una din cauzele aparitiei este nivelul scazut de CO2

Asa o fi, in locul tau insa, as mai citi si alte materiale.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Intrebare legata de aerare

bradraqua A scris:
Dan P A scris:

M-am documentat de aici:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/4481/despre-alge/

Eu am in acvariu BBA si GDA. La ambele una din cauzele aparitiei este nivelul scazut de CO2

Asa o fi, in locul tau insa, as mai citi si alte materiale.

Citesc putina indoiala in postul tau Dl Radu. Asta ar pentru ca e incompleta lista / descrierile sau pur si simplu sa citeasca omul mai mult? Daca stiti mai multe despre subiect, am fi cu totii recunoscatori pentru completarile de rigoare, ca si eu tot cu acele indicatii am de cand sa  evit viitoarele neplaceri produse de aceste alge.

14 Editat de sTTTk (2011-05-04 17:40)

Re: Intrebare legata de aerare

pe langa cele spuse mai sus de colegi, iti adresez si eu 1 intrebare : dc vrei sa scapi de alge ?
din cate stiu eu la ciclidele africane de malawi le place sa ciuguleasca algele de pe pietre.
cat despre aerare personal cred ca te va ajuta, mai ales in cazul in care ai un acvariu cam prea populat; totusi daca ai probleme cu acvariul indreapta-ti atentia catre stabilizarea parametrilor apei in concordanta cu ceea ce urmaresti sau ar trebuii sa reprezinte acvariul tau.

Multi vad, putini cunosc !

15

Re: Intrebare legata de aerare

Din pacate GDA strica mult aspectul acvariului iar Ciclidele mele sunt foarte comode cand vine vorba de mancare si prefera sa astepte granulele decat sa "pasca"
Am cca 14 buc de africani (melanochromis+ Caeruleus+ red zebra) in 240 de l, plus 3 Ancistrus si 3 Octofasciatum pui.
Acvariul este in functiune de peste 2 ani. Sincer doar GDA-ul ma deranjeaza ca e pe geamul din fata.

Am oprit aerarea sa vad cum evolueaza. Sincer nu ma tin nervii sa astept 3 saptamani sa isi faca ciclul de viata. :sevil

16

Re: Intrebare legata de aerare

pentru a diminua efectele GDA-ului iti recomand sa faci schimb de apa mai des + folosirea unui uv (daca ai), asta daca nu vrei sa razuiesti la ea si sa nu folosesti chimicale; eu zic sa combati cauzele si nu efectul...

Multi vad, putini cunosc !

17 Editat de d4nu7z (2011-05-04 20:00)

Re: Intrebare legata de aerare

Ia-ti un pleco , eu la un acvariu de 250 L tot cu ciclide , aveam aceeasi problema , algele brune (macar daca erau verzi   :sevil  ) si backgroundul si pietrele erau pline de aceasta alga , ieri am facut rost de 2 pleco de 20-25 cm si dimineata cand am aprins lumina nu-mi venea sa cred cat de curate pot fi geamurile , pietrele si backgroundul. Din aceasta cauza mi-am mai achizitionat unul (pleco) de 4-5 cm si pt acvariul comunitar.

Doua culori ce le ador

18

Re: Intrebare legata de aerare

DiscusGabi A scris:

pentru a diminua efectele GDA-ului iti recomand sa faci schimb de apa mai des + folosirea unui uv (daca ai), asta daca nu vrei sa razuiesti la ea si sa nu folosesti chimicale; eu zic sa combati cauzele si nu efectul...

"Filtrul" UV e pe lista mea de prioritati  :pls

Pleco ar fi interesant dar ma gansesc la Ancistrusi. Ei fac aceeasi treaba si s-ar concura.

19

Re: Intrebare legata de aerare

mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:
Dan P A scris:

M-am documentat de aici:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/4481/despre-alge/

Eu am in acvariu BBA si GDA. La ambele una din cauzele aparitiei este nivelul scazut de CO2

Asa o fi, in locul tau insa, as mai citi si alte materiale.

Citesc putina indoiala in postul tau Dl Radu. Asta ar pentru ca e incompleta lista / descrierile sau pur si simplu sa citeasca omul mai mult? Daca stiti mai multe despre subiect, am fi cu totii recunoscatori pentru completarile de rigoare, ca si eu tot cu acele indicatii am de cand sa  evit viitoarele neplaceri produse de aceste alge.

   Ce stiu despre subiect, gasiti in capitolul alge al prezentului forum, acolo am spus ce aveam de spus, in urma documentarii pe zeci de site-uri de acvaristica.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Intrebare legata de aerare

bitanu A scris:

Eu sunt de-acord cu Radu. Mai intai cititul si mai apoi cu intrebarile.

Cat despre BBA si GDA, cred ca apar nu neaparat din cauza lipsei sau nivelului CO2-ului ci mai degraba fluctuatiei nivelului acestuia si in principal de calitatea si gestionarea corecta a: iluminarii, fertilizarii si ciclarii acvariului.

   Merci Bitane, daca ar mai fi citiva ca tine, poate s-ar micsora numarul celor care stau cu ciocul deschis precum puii de cuc, in asteptarea hranei... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!