1

Subiect: Iluminare acvariu

Salut, am un acvariu de 126L 80Lx35lx40H
Imi poate spune cineva daca doua neoane de 18w fiecare este de ajuns?
Tinand cont ca un neon e ptr plante "flour" (parc asa se numeste) iar celalalt este alb
big_smile


multam

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

2

Re: Iluminare acvariu

Sa ai plante sanatoase regula este w=l adica 126l=126 w dar daca faci asta obligatoriu trebuie sa ai si fertilizare, co2 ......  Daca nu ai plante pretentioase eu consider un minim de 50-60w, asa era si capacul la acv. meu 126l 2x18w si multe milioane am aruncat la wc (atunci nu descoperisem forumul sa cumpar plate multe si ieftie, le cuparam din magazine)

3

Re: Iluminare acvariu

aha....asa ma gandeam si eu ca nici nu mi se pare ca lumineaza calumea ...dar totusi sa bag vreo 100W pe lumina...poi mi se pare prea mult:)) naiba fierbe apa nici nu imi mai trebuie incalzitor la iarna:))....
maine osa mai adaug un neon, in total 3x18w  (54W)
Multam ptr sfat...toate bune

me_gaton@yahoo.com / 0761817997 / Drumul Taberei (Afi Palace)

Re: Iluminare acvariu

Ce plante vrei sa pui in acvariu? Eu iti recomand sa studiezi putin cerintele plantelor pe care vrei sa le ai in acvariu si dupa aceia sa faci investitii. Eu am investit intr-un capac de acvariu la comanda si din cele patru tuburi nu folosesc decat doua. Si plantele cresc fara probleme. Partea cu 1 w/l si co2 o vad de luat in discutie pentru plante rosii sau ceva cu cerinte peste medie.