1

Subiect: As dori sa lipesc un acvariu

Am decis in seara asta impreuna cu sotul ca nu ne mai ajunge acvariul existent.  big_smile


Asa ca il vom mari putintel. Doar putin. Si anume,  intrucat suportul actual are baza de dimensiuni mai mari decat avcariul actual, mergem la maximul permis de spatiul disponibil (pana la camera visata la ultima intalnire cu colegii de acvariu, camera dedicata pestilor  :fbr ).


Anume: 43x77x43cm.  Spatiul nu ne permite sa il lipim acasa. Asa ca cer ajutorul colegilor.

Daca stiti vreum atelier care se ocupa de asa ceva.
Daca stiti vreun coleg care se ocupa (contra cost, desigur) cu lipirea de acvarii, asteptam recomandari.

Si sfaturi la capitolul capac, ulterior, pentru ca il vom face cu spatiu pentru sistem de racire.  smile


Multumesc in avans,

2

Re: As dori sa lipesc un acvariu

la electrica te ajut cu cel mai mare drag.
capacul doar personal pentru mine sunt mai tipicar de fel.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: As dori sa lipesc un acvariu

la lipit va ajut eu daca nu gasiti pe nimeni. dar nu am unde sa il lipesc tongue daca aveti loc la voi, vin eu si il lipesc cu cea mai mare placere tongue

4

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Salutare, si multumesc frumos tuturor. smile

Am primit pe PM niste informatii, si va tin la curent.


Florin, ma crezi ca habar nu am cat loc e necesar pentru a croseta un acvariu?

Sincera sa fiu, ar trebui facute niste permutari si ar trebui izolata pisica extrem de curioasa. smile

Daca nu gasesc o alta solutie voi apela la ajutorul vostru. smile

Re: As dori sa lipesc un acvariu

pai depinde de marimea acvariului, eu in general le lipesc in bucucatarie, si le las la uscat pe masa din bucatarie, trebuie lasat min 48 H in functie de gosimea sticlei. Spatiul necesar lipirii este atat cat suprafata fundului acvariului.

6 Editat de eliana (2011-05-12 20:04)

Re: As dori sa lipesc un acvariu

:fbr

Multumesc mult pentru oferta si bunavointa, repet, daca nu gasesc alte solutii care sa fie profesioniste si rapide (si comode, adica care sa nu implice transformarea bucatariei in atelier...:D), voi apela la tine.

Mi-as dori sa facem trecerea cat mai rapid, ca sa pot dezvolta noul setup. smile

Noi locuim intr-un apartament bizar. E micut si bucataria e cam aiurea...impartita. Poate cand vom avea un acvariu ce merita privit, facem o intalnire forumistica la noi acasa. Spre exemplificare. big_smile

Intrebare, pentru dimensiunile de mai sus, 77*43*43, cu un volum de apa de aproximativ 130 de l, ce fel de sticla ar trebui sa fie?

De 6 sau de 8 mm?

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Buna ,
Merge si de 6mm fara nici o problema  dar daca esti mai pesimista ia sticla de 8mm

"Money bring bitches, bitches bring lies"

8

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Nu as merge aici pe emotii feminine. big_smile E casuta pestisorilor, si as vrea sa fie cum trebuie. smile


Prefer cunostintele si calculele solide. Sa ramana pe 6 mm spui tu?

Sa vedem daca mai zice careva ca tine si ca mine, si apoi decid.

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Chupacabra_ A scris:

Merge si de 6mm fara nici o problema  dar daca esti mai pesimista ia sticla de 8mm

   Merge geam de 6mm fara nici o problema la nemti, care nu folosesc geam de geamgerie d-asta simplu float... deci ori il faci cu geam de 6mm dar cu intarituri ori din geam de 8mm.

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Iti recomand siticla de 8 mm, desi ar merge si sticla de 6 mm cu intarituri.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

11

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Eu zic sa nu te mai complici, diferenta de pret e nesemnificativa si ca sa fi linistita ca ai un mediu in deplina siguranta pentru pesti, fa-l cu sticla de 8 mm.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: As dori sa lipesc un acvariu

acvariidevis A scris:

Iti recomand siticla de 8 mm, desi ar merge si sticla de 6 mm cu intarituri.

Mai mult nu pot sa iti spun  :fbr  :fbr  daca marele sef ^:)^  ^:)^  a zis 8, atunci inseamna ca 8 e big_smile  :sok  :sok

13

Re: As dori sa lipesc un acvariu

De opt sa fie.


Multumiri colegilor, pentru informatii. Noapte buna.

14

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Lungimea acvariului poate depasi lungimea actualului blat/stand, cu pina la 10-15 cm, stinga-dreapta, daca adaugi sub acvariu un blat cu lungimea celui actual + 20-30 cm. Grosimea blatului adaugat este determinanta in privinta lungimii maxime a noului acvariu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Am sa fac acvariul cu 3-4 cm mai scurt decat lungimea actualului suport, care este suficient de puternic ca sa tina greutatea unui acvariu cu 130 l de apa. (Am ales aceasta dimensiune pentru ca incape de minune acasa, in spatiul disponibil momentan.)


Il voi avea lipit probabil luni sau marti, am reusit sa gasim o persoana care sa faca asta in alta parte, si nu la noi acasa, pe sticla de 8.


Daca iese frumos, va anunt, si recomand.

16

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Succes! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Multumesc. Am inceput sa fac cercetari pentru capac.


L-as face cu doua neoane, dar e oare necesar?

18

Re: As dori sa lipesc un acvariu

eliana A scris:

Multumesc. Am inceput sa fac cercetari pentru capac.


L-as face cu doua neoane, dar e oare necesar?

   Parca te vad: cercetatoarea eliana, aplecata deasupra microscopului, in cautarea unui capac! lol
   Mai bine un neon in plus, decit unul in minus.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Radeti dvs. dar pt mine e treaba serioasa asta cu cercetarea. Nu vreau sa fac boacane. Macar nu multe. big_smile smile
Plantutele mele au nevoie de lumina, si pestisorii de o casuta comoda si spatioasa. big_smile

Asa ca ma intreb, la latime de 43 si inaltime de 43 e nevoie de ce?

Vad ca laudele pentru T5 sunt mari, ca dau considerabil mai multa lumina decat T8, si ca sunt mai subtirele. Buun.

Sa zicem 2x T5 de 24W (cele de 39 de W sunt prea lungi, au deja 849mm, conform site-ului de la EHEIM).

E suficient?

20

Re: As dori sa lipesc un acvariu

eliana A scris:

Radeti dvs. dar pt mine e treaba serioasa asta cu cercetarea. Nu vreau sa fac boacane. Macar nu multe. big_smile smile
Plantutele mele au nevoie de lumina, si pestisorii de o casuta comoda si spatioasa. big_smile

Asa ca ma intreb, la latime de 43 si inaltime de 43 e nevoie de ce?

Vad ca laudele pentru T5 sunt mari, ca dau considerabil mai multa lumina decat T8, si ca sunt mai subtirele. Buun.

Sa zicem 2x T5 de 24W (cele de 39 de W sunt prea lungi, au deja 849mm, conform site-ului de la EHEIM).

E suficient?

Eu zic 3 x T5 24w, pe care sa le poti aprinde separat, pe rind

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!