1

Subiect: Carbunele activ sau carbonul

Sakut ! Stie cineva cat timp este activ Carbunele activ sau Carbonul din momentul in care ii bagi in filtru?

2

Re: Carbunele activ sau carbonul

Salut! Am si eu filtru care functioneaza pe baza de carbune, defapt e unul din mediile de filtrare, si am fost sfatuit ca e mai bine fara ca imi ia microelementele din apa

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

3

Re: Carbunele activ sau carbonul

Eu stiu ca e bun. Adica nu se mai coloreaza apa. Poate m-am informat gresit

Re: Carbunele activ sau carbonul

In acvaristica de apa dulce carbunele acvtiv este util atunci cand intentionam sa eliminam din apa o serie de substante, cum ar fi medicametele. Dar nu se recomanda folosirea carbunelui in mod frecvent. Elimina multe dintre elementele necesare unei evolutii bune a sistemului.

O legenda este si acea ca scoate nitratul si nitritii din apa. Retine totusi destule elemente, printre care si pigmentii! De aceea apa devine limpede dupa ce se introduce carbunele activ.

Se poate utiliza pana colmateaza, moment greu de prevazut. Pt siguranta, se tine 1-2 saptamani dupa tratamente si apoi se indeparteaza. Desi se spune ca se poate reactiva, nu dispunem in mod uzual de cuptoare care sa ridice temp la un nivel atat de mare incat sa realizam curatarea carbunelui. Asa ca mai bine se arunca si se inlocuieste.

Re: Carbunele activ sau carbonul

Horia A scris:

Salut! Am si eu filtru care functioneaza pe baza de carbune,

lol Hai ca asta m-a distrat! Si nu scoate fum in casa?

Re: Carbunele activ sau carbonul

mirceajifcu A scris:
Horia A scris:

Salut! Am si eu filtru care functioneaza pe baza de carbune,

lol Hai ca asta m-a distrat! Si nu scoate fum in casa?

   Norocul nostru ca acum sunt toate pe benzina... de unde aveam noi loc in casa pentru atata carbune?

Re: Carbunele activ sau carbonul

Asa is astia bogati, au filtre pe benzina. Io is parlit, ale mele merg pe hartie igienica tocata marunt  lol  lol