Subiect: acvariile vara

Buna seara! Temperatura acvariului este egala cu temperatura camerei. Ce faceti vara, cand afara sunt 40 grade? Aveti aer conditionat, ventilatoare? Am un acvariu de 3 saptamani si vreau sa ma pregatesc pt sezonul cald. Momentan i-am scos incalzitorul. Nu am aer conditionat, am numai un ventilator.

multumesc

Pescar hoinar

2 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:33)

Re: acvariile vara

:fmad

3

Re: acvariile vara

LupuMoralist A scris:

buna seara. temperatura acvariului este egala cu temperatura camerei. ce faceti vara, cand afara sunt 40 grade? aveti aer conditionat? ventilatoare? am un acvariu de 3 saptamani si vreau sa ma pregatesc pt sezonul cald. momentan i-am scos incalzitorul. nu am aer conditionat, decat un ventilator.

multumesc

   Temperatura apei din acvariu nu este egala cu temperatura ambianta decit atunci cind iluminarea nu functioneaza!!! Atentie la capacitatea acvariului, cu cit aceasta va fi mai mare, cu atit inertia temperaturii apei va fi mai mare! Pe timpul iluminarii, depinzind de amplasarea sistemului de iluminat si de sursele folosite (T5, T8, metal halid, becuri economice sau cu incandescenta), temperatura apei creste.
   Scoaterea incalzitorului din acvariu este inutila, acesta nu functioneaza decit daca este setat pentru o temperatura mai mare, decit a mediului ambiant + temperatura indusa de sistemul de iluminat.
   Cea mai ieftina metoda pentru racirea apei este folosirea coolerelor de computer, in formula ideala acestea sunt dispuse in doua grupe: unele introduc aerul deasupra nivelului apei, unele il scot din aceasta zona, asa cum a spus si Merlin.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariile vara

LupuMoralist A scris:

Buna seara! Temperatura acvariului este egala cu temperatura camerei. Ce faceti vara, cand afara sunt 40 grade? Aveti aer conditionat, ventilatoare? Am un acvariu de 3 saptamani si vreau sa ma pregatesc pt sezonul cald. Momentan i-am scos incalzitorul. Nu am aer conditionat, am numai un ventilator.

multumesc

De ce ai scos incalzitorul!? Are termostat.  Adevarat a grait merlin, daca ai 40 de grade in camera vara, acvariul e ultima ta problema. Pune staniol in geam sa nu iti mai intre caldura lol . Pune ventilatorul sa bata pe acvariu in cel mai rau caz daca e nasoala treaba, pana incropesti un mic sistem de racire bazat pe ventilatoare de calculator. Sau ai optiunea sa cumperi chiller :"> :frogp .

Re: acvariile vara

pt merlin:
am scris eu undeva ca am 40 grade in camera? era un exercitiu de imaginatie pt zilele calduroase care vor urma. nu uita ca postezi in sectiunea pt incepatori, iar afirmatia ta ca ai doua coolere, "unu care baga si unu care scoate" e putin fortata pt categoria forumului anterior mentionata.

pt bradraqua:
multumesc pt explicatiile detaliate, am inteles ca e vorba de coolere de calculatoare, dar nu sunt adeptul improvizatiilor

pt mircea:
chillerul e solutia ideala, dar cum cel mai ieftin pe care l-am vazut costa 1300 lei, ne mai gandim la aceasta achizitie, in conditiile in care costa dublu fata de pretul acvariului

pt bradraqua si mircea:
scoaterea termostatului nu este inutila, din punctul meu de vedere. in primul rand, acvariul puncteaza la capitolul estetic si este si mai mult spatiu pt pesti (viitorii pesti, momentan nu am). apoi, cred ca il protejez mai bine, mai ales ca l-am atins de cateva ori, din greseala, atunci cand schimbam apa sau umblam prin acvariu

Pescar hoinar

Re: acvariile vara

pt bradraqua si mircea:
scoaterea termostatului nu este inutila, din punctul meu de vedere. in primul rand, acvariul puncteaza la capitolul estetic si este si mai mult spatiu pt pesti (viitorii pesti, momentan nu am). apoi, cred ca il protejez mai bine, mai ales ca l-am atins de cateva ori, din greseala, atunci cand schimbam apa sau umblam prin acvariu



Colegu era vorba de incalzitor care are incorporat termostat.Deci cred ca e o mica greseala de editare.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

7

Re: acvariile vara

chiller din water cooler fac pana in vara.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: acvariile vara

Chiller-ul, unul bun, costa cat un aer conditionat. Si cum spunea cineva prin alte locuri, poate este una dintre tampeniile inventate in acvaristica. Are marea calitate ca plimba aerul cald din acvariu in incapere si invers.
Un aer conditionat este o varianta mai buna. Ce faceti daca aveti mai multe acvarii? Luati la fiecare racitor?!

9 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:52)

Re: acvariile vara

:fmad

10 Editat de mirceajifcu (2011-05-24 04:04)

Re: acvariile vara

LupuMoralist A scris:

pt bradraqua:
multumesc pt explicatiile detaliate, am inteles ca e vorba de coolere de calculatoare, dar nu sunt adeptul improvizatiilor

pt mircea:
chillerul e solutia ideala, dar cum cel mai ieftin pe care l-am vazut costa 1300 lei, ne mai gandim la aceasta achizitie, in conditiile in care costa dublu fata de pretul acvariului

Realizezi ca se bat cap in cap cele doua afirmatii? O data nu vrei sa improvizezi si ti se pare prea complicat sa pui doua ventilatoare unul langa altul, care bat in sensuri diferite (unul scoate si altul baga cum zicea merlin), apoi ne iei cu arogante gen "nu is adeptul..." si apoi o dai ca un chiller e prea scump. Hotaraste-te colega ce vrei!
Sub denumirea de chiller, am discutat o data cu merlin pe tema asta, gasesti si sub forma a catorva ventilatoare prinse intr-un suport "special" facute pentru acvariu. Si nu sunt scumpe, da un search pe ebay.

PS: Am si crezut-o pe asta cu "ne mai gandim la aceasta achizitie", din moment ce tu pentru tine nu ai aer conditionat . . . lol  lol, iar tot acvariul tau a fost 150 de euro...

11 Editat de mirceajifcu (2011-05-24 04:16)

Re: acvariile vara

Apropo de acel incalzitor, sper ca nu ai scos termostatul din el sa faci loc la pesti  lol ! Si pe de alta parte, ai de gand sa bagi atatia pesti in acvariu incat sa conteze acel locusor facut prin inlaturarea incalzitorului? Ce faci la iarna cand trebuie sa bagi iar incalzitorul, iar pestii vor fi deja mai mari, arunci din ei?
Si daca tot ziceai de exercitii de imaginatie, ia fa si tu unul: ASCUNDE INCALZITORUL CU PLANTE! Ce zici, te incumeti?

PS: Incearca pe viitor sa nu il mai atingi, sau daca o faci, fa-o senzual! Ma refer la incalzitor ... :omfg

Re: acvariile vara

ciprian01 A scris:

Chiller-ul, unul bun, costa cat un aer conditionat. Si cum spunea cineva prin alte locuri, poate este una dintre tampeniile inventate in acvaristica. Are marea calitate ca plimba aerul cald din acvariu in incapere si invers.
Un aer conditionat este o varianta mai buna. Ce faceti daca aveti mai multe acvarii? Luati la fiecare racitor?!

Nu, luam aer conditionat   :noroc

13

Re: acvariile vara

Stimate coleg, tot respectul pentru tine, pentru ca nu esti adeptul improvizatiilor! In cazul asta insa, nu vad rostul intrebarilor tale, singura metoda "neimprovizata" pentru racirea apei din acvariu fiind chiller-ul, solutie pe care o aflai la o simpla cautare pe net. Cei care ti-am raspuns, am crezut ca vrei sa aflii cum procedam noi, din respect pentru banii nostrii, pe care-i salvam recurgind la... improvizatii. De fapt chiar asa suna intrebarea ta: "ce faceti vara..."
   Despre incalzitor o lasam asa cum vrei tu, este posibil sa mai invatam si noi din astfel de situatii... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariile vara

merlin, multumesc pt link, am reusit sa gasesc un site romanesc care vinde asa ceva (80 lei) si am intrat in legatura cu ei. mi-au spus ca poate scadea temperatura cu 2-3 grade, daca achizitionez doua. la intrebarea mea daca face fata unui acvariu de 125 l, nu am mai primit raspuns, asa ca banuiesc care este raspunsul lor.

in rest, aceleasi raspunsuri la misto si mici rautati ca pe toate forumurile, indiferent de subiectul abordat. dar voi trece peste ele, deoarece si eu le dau peste nas celor pe care ii prind cu garda jos (in alte domenii).

cred ca nu ar trebui sa uitam cu totii pasiunea comuna care ne-a strans pe acest forum. fiti putin mai toleranti cu cei din jur si vom avea cu totii de castigat.

Pescar hoinar

15

Re: acvariile vara

"in rest, aceleasi raspunsuri la misto si mici rautati ca pe toate forumurile, indiferent de subiectul abordat. dar voi trece peste ele, deoarece si eu le dau peste nas celor pe care ii prind cu garda jos (in alte domenii).
cred ca nu ar trebui sa uitam cu totii pasiunea comuna care ne-a strans pe acest forum. fiti putin mai toleranti cu cei din jur si vom avea cu totii de castigat."
   

   Ar fi fost mai util sa ne spui care din sfaturile pe care ti le-am dat, au valoare pentru tine, pina la urma a reusit vreunul din noi sa te ajute cu ceva?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariile vara

Ar fi fost mai util sa ne spui care din sfaturile pe care ti le-am dat, au valoare pentru tine, pina la urma a reusit vreunul din noi sa te ajute cu ceva?

Da! a pus merlin un link mai sus si am aflat despre un produs nou. + completarile tale, pt care iti multumesc

Pescar hoinar