Subiect: Dispozitiv C02

Salut, ma numesc Alexandru si sunt di Galati.

Am o intrebare in ceea ce priveste dispozitivele de c02, si anume cu privire la un reactor de c02.

Doresc sa achiztionez un reactor de c02 Aqua Medic 1000. [http://www.happypets.ro/aqua-medic-reactor-1000-p-1491.html]

Asi vrea sa stiu daca in afara de acest reactor trebuie sa mai cumpar si o butelie, numarator de bule sau alte dispozitive. Dati-mi orice fel de sugestie sau sfat  smile

Reactorul va fi folosit pentru un juwel rio 180 pt ca am probleme cu algele brune care se depun pe plante.

Va multumesc :fok

2

Re: Dispozitiv C02

Aalexandru A scris:

Salut, ma numesc Alexandru si sunt di Galati.

Am o intrebare in ceea ce priveste dispozitivele de c02, si anume cu privire la un reactor de c02.

Doresc sa achiztionez un reactor de c02 Aqua Medic 1000. [http://www.happypets.ro/aqua-medic-reactor-1000-p-1491.html]

Asi vrea sa stiu daca in afara de acest reactor trebuie sa mai cumpar si o butelie, numarator de bule sau alte dispozitive. Dati-mi orice fel de sugestie sau sfat  smile

Reactorul va fi folosit pentru un juwel rio 180 pt ca am probleme cu algele brune care se depun pe plante.

Va multumesc :fok

   Formula minima: butelie CO2, robinet pt. reglaj (altul decit cel al buteliei), valva antiretur, reactor/difuzor
   Formula completa: controller pH, electrovalva, sonda pH, butelie CO2, reductor cu robinet pt. reglaj fin, numarator de bule, valva antiretur, reactor/difuzor

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Dispozitiv C02

Multumesc.

Sa inteleg ca ma duc in 500 de ron pt toata instalatia?

Merita investitia? big_smile

4

Re: Dispozitiv C02

bradraqua A scris:
Aalexandru A scris:

Multumesc.

Sa inteleg ca ma duc in 500 de ron pt toata instalatia?

Merita investitia? big_smile

   Ar fi bine daca-ti ajung 500 ron, numai pentru pH controller... lol  Evident ca merita, numai sa realizezi tu, cita pasiune ai pentru acest hobby si unde vrei sa ajungi in cadrul lui.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de Horia (2011-05-30 17:33)

Re: Dispozitiv C02

Aalexandru A scris:

Multumesc.

Sa inteleg ca ma duc in 500 de ron pt toata instalatia?

Merita investitia? big_smile


BUtelie CO2 2L poti folosi un stingator care e in jur de 150 lei adaugi un numarator de bule 10 lei valva sens unic pana in 5 lei reducor fara electrovalva 150 lei si un difuzor ceramic 30-40 lei sau un reactor extern home made 50 lei asta daca ai filtru extern. Tragand linie ajungi la 350 de lei daca merita....depinde doar de tine ce vrei sa cresti in acvariu.

Daca nu vrei sa cheltui asa de mult joaca-te cu "bomba" big_smile

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

6

Re: Dispozitiv C02

Horia A scris:
Aalexandru A scris:

Multumesc.

Sa inteleg ca ma duc in 500 de ron pt toata instalatia?

Merita investitia? big_smile


BUtelie CO2 2L poti folosi un stingator care e in jur de 150 lei adaugi un numarator de bule 10 lei valva sens unic pana in 5 lei reducor fara electrovalva 150 lei si un difuzor ceramic 30-40 lei sau un reactor extern home made 50 lei asta daca ai filtru extern. Tragand linie ajungi la 350 de lei daca merita....depinde doar de tine ce vrei sa cresti in acvariu.

Daca nu vrei sa cheltui asa de mult joaca-te cu "bomba" big_smile

   "Sa inteleg ca ma duc in 500 de ron pt toata instalatia?"
   Tu ce intelegi Horia din asta? Eu inteleg ca se refera la instalatia completa, ceea ce este foarte departe de adevar.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: Dispozitiv C02

Asa e Radu eu am publicat si alta varianta....una mai de criza ca daca se merge pe full brend sa avem pardon...se scot ceva banuti si cum am zis depinde ce vrea sa faca al nostru coleg din acvariul lui.

ACVARISTICA NU E UN HOBBY IEFTIN dar o putem drege cu mici inprovizatii

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

8

Re: Dispozitiv C02

Horia A scris:

Asa e Radu eu am publicat si alta varianta....una mai de criza ca daca se merge pe full brend sa avem pardon...se scot ceva banuti si cum am zis depinde ce vrea sa faca al nostru coleg din acvariul lui.

ACVARISTICA NU E UN HOBBY IEFTIN dar o putem drege cu mici inprovizatii

Sa nu te auda unii colegi, care sunt dusmanii improvizatiilor! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Dispozitiv C02

Ce mi-as dori si eu sa fac parte din "clasa" lor dar...portofelul nu ma lasa si la mine nu prea e treba cu"dai un ban dar stai in fata" ca am alte prioritati si vreau sa tin acvaristica la nivel de hobby si sa nu o duc in manie

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

10 Editat de Golden Lord (2011-06-01 20:51)

Re: Dispozitiv C02

:smoke  Trebuie neaparat toate aceste lucruri ceva mai simplu nu se poate face fara sa fie bomba in casa. Astept sugestii. Nu este nimeni oline

11

Re: Dispozitiv C02

Golden Lord A scris:

:smoke  Trebuie neaparat toate aceste lucruri ceva mai simplu nu se poate face fara sa fie bomba in casa. Astept sugestii. Nu este nimeni oline

   Pentru mine, mesajul tau este cam ambiguu, in afara faptului ca ai intervenit cam inoportun, in topicul altui user, cerind sugestii, pentru nu se stie ce...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!