41

Re: acvariul rio 180

arcudohori A scris:
bradraqua A scris:
arcudohori A scris:

Cu siguranta  big_smile  am avut cateva incercari dar trebuie sa le dau papa bun si din pacate ceea ce caut eu nu prea gasesti prin Romania, sunt asa numitii glassworms. Daca stiti pe cineva care aduce asa ceva sa ma anuntati si pe mine va rog  ^:)^

Care ar fi motivul, pentru care vrei sa-i hranesti cu glassworms, greu de gasit, cind exista alte atitea sortimente de hrana, cel putin la fel de bune?


am aflat ca aceasta mancare stimuleaza pestii sa depuna. si caut in disperare asa ceva si din pacate pe la noi nu gasesti asa ceva.   sad

Cauta domnule, numai sa nu te trezesti ca depun in continuu! lol
Serios: Chironomus, Artemia, Larve negre sau albe de tintari, Daphnia, Cyclops, amestecuri din creveti congelati, sunt cel putin la fel de bune.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariul rio 180

din tot ce ai enumerat mai sus nu am larve negre , Daphnia, Cyclops. oricum este destul de nasol pt ca nu trebuie sa le dau multa mancare de genul asta pt ca din cate am inteles de la cei mai batrani daca pun "kilograme pe ei" nu mai depun. si inca o problema este ca imi maresc no3 destul de mult si am inceput sa am ceva probleme din cauza asta asa ca incerc sa schimb de 2 ori pe saptamana cam 40 de litri. Acum si fomela de amano e gravida , numai ca nu am timp si pt ea sa incerc sa o gadil sub coada sa vad daca reusesc sa iau ceva puii de la ea, momentan incerc sa ma concentrez numai la neoni.  smile

43

Re: acvariul rio 180

arcudohori A scris:

din tot ce ai enumerat mai sus nu am larve negre , Daphnia, Cyclops. oricum este destul de nasol pt ca nu trebuie sa le dau multa mancare de genul asta pt ca din cate am inteles de la cei mai batrani daca pun "kilograme pe ei" nu mai depun. si inca o problema este ca imi maresc no3 destul de mult si am inceput sa am ceva probleme din cauza asta asa ca incerc sa schimb de 2 ori pe saptamana cam 40 de litri. Acum si fomela de amano e gravida , numai ca nu am timp si pt ea sa incerc sa o gadil sub coada sa vad daca reusesc sa iau ceva puii de la ea, momentan incerc sa ma concentrez numai la neoni.  smile

   Prin eliminare am inteles ce sortimente de hrana ai si este foarte in regula. Mi-e teama ca acei "glassworms", sa nu fie pentru tine tentatia lucrului pe care nu-l poti capata, mai repede decit o necesitate reala.
   Nimeni niciodata (dintre cei care se pricep) nu a spus ca pestii in perioada de reproducere trebuie hraniti suplimentar ca si cantitate, calitatea hranei este determinanta. Asa ca, "cei mai batrini" (si senili, dupa parerea mea lol), se tem de ingrasarea pestilor din cauza ignorantei.
   Daca ai o filtrare biologica eficienta si nu hranesti pestii in exces, fie cu mincare congelata, fie cu mincare uscata, nu trebuie sa te temi de cresterea NO3. Hrana uscata contine mult mai multe proteine concentrate pe unitate gram, asa ca teama de hrana congelata, este propagata de cei care nu au o filtrare biologica buna. Asta este parerea mea!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

44 Editat de arcudohori (2011-05-18 13:35)

Re: acvariul rio 180

baieti, azi am avut placuta surpriza sa ma trezesc si sa vad intr-un acvariu amenajat(maternitate) ca mi-au depus neonii rosii, acum sunt curios daca o sa si iasa ceva din icrele acelea, am citit multe despre ce trebuie sa faci dupa ce iti depun, acum suntem in asteptare. peste vreo 3 zile incep sa fac incet incet lumina in acvariul cu pricina.  big_smile

Re: acvariul rio 180

foarte tare si mie imi depun cred ca in fiecare dimineata neonii dar nu m-am ocupat de ei poate daca reusesti tu o sa iti cer sa imi spui si mie pasii

Eu si cand stau degeaba sunt cel mai bun

46

Re: acvariul rio 180

Felicitari!...sa speram ca o sa reusesti sa ai si puiuti...Bafta!  :noroc

Re: acvariul rio 180

da am uitat sa zic si eu mult succes

Eu si cand stau degeaba sunt cel mai bun

Re: acvariul rio 180

m-am bucurat degeaba cu icrele de neoni, din pacate doar femela si-a facut treaba, masculul a fost cam lenes si nu a fecundat icrele. asta e, intre timp am mai gasit un mormoloc de kerri.  smile

Re: acvariul rio 180

am si eu o rugaminte, sper sa ma poata ajuta cineva, ma confrunt cu fuzz algae si am incercat sa tratez si cu easy carbo si cu apa oxigenata si acum am bagat si un black out de 3 zile, ce ma fac daca nu scap de beleaua asta?

50

Re: acvariul rio 180

arcudohori A scris:

am si eu o rugaminte, sper sa ma poata ajuta cineva, ma confrunt cu fuzz algae si am incercat sa tratez si cu easy carbo si cu apa oxigenata si acum am bagat si un black out de 3 zile, ce ma fac daca nu scap de beleaua asta?

   Faci ce trebuia sa faci inainte sa aplici orice tratament: verifica parametrii apei, ceva este in neregula! De obicei exista un surplus de compusi organici, care joaca rol de nutrienti/fertilizanti, acestia fiind in exces, algele profita si prolifereaza. De asemenea, o lumina prea puternica sau o perioada indelungata de iluminare poate cauza aparitia algelor.
   Surplusul de compusi organici poate avea urmatoarele cauze:
   - Necuratarea la timp a bazinului si a mediilor filtrante
   - Hranirea in exces a pestilor, avind ca rezultat resturi neconsumate
   - Suprapopularea acvariului, in consecinta dejectii in cantitati mari
   - Filtrare biologica ineficienta sau inexistenta

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariul rio 180

bradraqua A scris:
arcudohori A scris:

am si eu o rugaminte, sper sa ma poata ajuta cineva, ma confrunt cu fuzz algae si am incercat sa tratez si cu easy carbo si cu apa oxigenata si acum am bagat si un black out de 3 zile, ce ma fac daca nu scap de beleaua asta?

   Faci ce trebuia sa faci inainte sa aplici orice tratament: verifica parametrii apei, ceva este in neregula! De obicei exista un surplus de compusi organici, care joaca rol de nutrienti/fertilizanti, acestia fiind in exces, algele profita si prolifereaza. De asemenea, o lumina prea puternica sau o perioada indelungata de iluminare poate cauza aparitia algelor.
   Surplusul de compusi organici poate avea urmatoarele cauze:
   - Necuratarea la timp a bazinului si a mediilor filtrante
   - Hranirea in exces a pestilor, avind ca rezultat resturi neconsumate
   - Suprapopularea acvariului, in consecinta dejectii in cantitati mari
   - Filtrare biologica ineficienta sau inexistenta

intradevar , teste nu am mai facut de ceva vreme daca stau si ma gandesc pt ca aveam acvariul stabil, acum m-am luat cu altele si tot uit sa fac testele, din ce ai enumerat  mai sus eu sigur am problemele urmatoare

   - Hranirea in exces a pestilor, avind ca rezultat resturi neconsumate
   - Suprapopularea acvariului, in consecinta dejectii in cantitati mari
am mai scaptat de vreo 35 de pesti dar tot mai am vreo 50-55 de neoni rosii. mancare le dadeam ceva mai multa dar de la un timp am inceput sa le dau mai putina si nu stiu daca o sa-ti vina sa crezi dar imi mananca anubiasii de foame probabil. Normal maine trebuia sa umblu la acvariu dar pt ca trebuie sa plec din oras o sa umblu la acvariu in seara asta, cu ocazia asta am sa fac si toate testele sa vedem ce nu este in ordine. Multumesc pt informatii. Salve!

52

Re: acvariul rio 180

De-abia dupa ce vei scapa de alge prin metode normale, adica stabilizarea corecta a set-up-ului, poti adauga zilnic Easy Carbo sau Florish Excel (ambele cu efect algicid), pentru combaterea intr-o oarecare masura a algelor. Adaosul celor doua substante nu te scuteste de masurarea periodica a parametrilor, pentru preintimpinarea aparitiei sau agravarii problemelor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariul rio 180

la mine era candva o regula sa fac testele dar din comoditate si vazand ca acvariul meu nu are probleme am omis sa mai fac aceste teste spre rusinea mea. acum o sa stau cu ochii pe el sa vad ce si cum cu pacatoasele astea de alge.

54

Re: acvariul rio 180

arcudohori A scris:

la mine era candva o regula sa fac testele dar din comoditate si vazand ca acvariul meu nu are probleme am omis sa mai fac aceste teste spre rusinea mea. acum o sa stau cu ochii pe el sa vad ce si cum cu pacatoasele astea de alge.

   In evolutia oricarui acvariu exista niste etape. Una dintre ele si cea mai asteptata, este stabilizarea sistemului. Dupa acest moment, totul trebuie urmarit cu mare atentie, ajung citeva ore, chiar minute de neglijenta si totul se duce de ripa. Dupa parerea mea, ciclarea si stabilizarea unui set up sunt mai usor de realizat decit urmarirea si mentinerea ulterioara a parametrilor apei, in cote normale.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariul rio 180

am scapat de acele alge dar din pacate am ramas fara o mare parte din Hc. nici nu stiu ce sa ma fac sad . cred ca este cazul sa fac un nou setup. trebuie sa incep sa iau cele necesare si sa ma gandesc la noul layout.

56

Re: acvariul rio 180

arcudohori A scris:

am scapat de acele alge dar din pacate am ramas fara o mare parte din Hc. nici nu stiu ce sa ma fac sad . cred ca este cazul sa fac un nou setup. trebuie sa incep sa iau cele necesare si sa ma gandesc la noul layout.

   Daca ai scapat in nici 5 zile de algele acelea, merita sa ne spui ce metode ai folosit, multora le va fi de mare folos. Te rugam si-ti multumim!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariul rio 180

sincer nu as vrea sa ma injure lumea daca face ce am facut eu, am sa-ti spun ce am facut cu riscul totusi de a fi injurat.
DACA FACETI TRATAMENTUL CU APA OXIGENATA O FACETI PE RISCUL VOSTRU. unele plante vor muri( la mine au disparut ricia si hc-ul dupa acest tratament)
normal se pune 50 ml de apa oxigenata la 100 de l de apa, eu la 180 de l am pus o supradoza adica 130 ml de apa oxigenata dupa care am tras si un blackout de doar 2 zile, am avut si 2 victime din randul pestilor, ATENTIE sa NU aveti nevertebrate in acvariu cand faceti acest tratament pentru ca vor murii in cele mai multe cazuri. dupa care am facut un schimb de apa de 40 de litri si am pus iar 70 de ml de apa oxigenata. am redus lumina de la 160 de w la 90w si timpul de iluminare de la 9 ore la 5. am pus easy carbo cate 30 de ml pe zi in zonele afectate, dupa acel black out am observat cum toate algele s-au facut roz iar dupa cel de al-2 lea tratament s-au albit. inca mai dozez cu 30 de ml de easycarbo. Nu am fertilizat deloc toata aceasta perioada. Schiburile de apa trebuie sa fie cat mai dese si sifonare riguroasa.  Cred totusi ca cel mai bine de acum inainte este sa fac un black out de 4 zile imediat ce vad ca imi apare vreo alga in acvariu. 
Acest tratament poate fi descris si ca o bomba atomica pentru plante pe langa alge din cauza pierderii lor. apa oxigenata trebuie sa aiba concentratia de 3%. O zi buna tuturor.

58

Re: acvariul rio 180

"Acest tratament poate fi descris si ca o bomba atomica pentru plante "
...mai degraba sfarsitul lumii :scry  Numai daca discutam de cei 30ml de easycarbo/ tratament + apa oxigenata + black out-ul impreuna pot duce la o stagnare sau chiar un regres in dezvoltarea plantelor pe termen lung.
Ai aplicat tratamentul cu filtrul conectat?

Re: acvariul rio 180

a mers filtrul. doar cand faceam acea dozare cu easy carbo il opream pentru 15 min.