1

Subiect: Compatibilitate

Salut!
Se pot asocia Paradise Fish (Macropodus opercularis) (o pereche) + Betta splendens (masculul) + Gurami pitic ( Colisa chuna sau Colisa lalia) (o pereche) si eventual o turma de neoni ?

Re: Compatibilitate

Salut!
   Cu neonii nu au nici o treaba dar masculii de Betta si Colisa se vor bate intre ei. Cu Macropodus nu i-am avut in acelasi acvariu dar pot banui cam acelasi comportament ca in cazul Colisa & Betta, adica scandal smile

3 Editat de alynn (2011-06-05 12:47)

Re: Compatibilitate

AM SI EU UN ACVARIU DE 80L(net 65-70l) IN CARE VOI PUNE 3PLATTY,VREO10GUPPY,2XIPHO,2 betta...as mai putea adauga vreo specie?sau sa ma limitez la astia doar?si pe viitor ceva pui de xipho si platty

ignoranta doare cel mai tare:)

4

Re: Compatibilitate

alynn A scris:

AM SI EU UN ACVARIU DE 80L(net 65-70l) IN CARE VOI PUNE 3PLATTY,VREO10GUPPY,2XIPHO,2 betta...as mai putea adauga vreo specie?sau sa ma limitez la astia doar?si pe viitor ceva pui de xipho si platty

Incerca sa dai un simplu google search cu numele fiecarui pestisor.
La Betta vei avea surprize mari!
Nu lua in considerare, ceea ce ar putea sa-ti vanda un comerciant!
Devii un fel de sadic daca pui in acelasi acvariu 2 masculi de betta, si ii mai si asociezi cu alte soiuri de pesti.
Pana dai tu cautarea, iti spun eu ca Betta Splendens, poarta si denumirea de Pestele Luptator Siamez.

Eu iti recomand, sa nu faci lucruri care sunt condamnabile, intr-o societate normala si cu o anumita conduita morala.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5

Re: Compatibilitate

da...am patit-o deja,am vazut ca amandoi is masculi,amu sta fiecare singur fara vreo alta specie de pesti,unu il dau,pe celalalt vad eu ce fac cu el,sau o sa-l tin eu dar singur

ignoranta doare cel mai tare:)