Subiect: Sisteme alternative CO2

salutare. a folosit cineva produsele de mai jos?

http://pepika.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/215-sisteme-co2-butelii-si-accesorii/6979-sistem-co2-sicce-co2-life-1.html

http://pepika.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/215-sisteme-co2-butelii-si-accesorii/2861-kit-co2-ferplast-kit-co2-energy-classic.html

Pescar hoinar

2 Editat de LupuMoralist (2011-06-07 20:03)

Re: Sisteme alternative CO2

update: sistemul de la Sicce costa 297 lei (varianta pt acvarii pana in 150 l) si rezerva de cartus costa 139 lei (rezerva contine 3 cartuse). un cartus tine 2-4 luni (3 luni medie) deci ai nevoie de 4 cartuse/an.

primul an: 297+139=436 lei
al doilea an: 139+139=278 lei (si doua rezerve pt anul 3)
al treilea an: 139 lei (plus o rezerva pt anul 4)
total 3 ani: 853 lei

solutie JBL: Sistem CO2 JBL ProFlora u 401 costa 588 lei sau
Sistem CO2 JBL ProFlora m 601 costa 866 lei

JBL are o butelie de 500 g reincarcabila. daca puteti sa ma ajutati cu detalii privind cat de des trebuie incarcata o asemenea butelie intr-un an (este vorba de un acvariu de 126 litri) si cat costa o reincarcare pt a face o comparatie de costuri pe 3 ani intre cele doua sisteme (Sicce si JBL)

multumesc

Pescar hoinar

3

Re: Sisteme alternative CO2

LupuMoralist A scris:

update: sistemul de la Sicce costa 297 lei (varianta pt acvarii pana in 150 l) si rezerva de cartus costa 139 lei (rezerva contine 3 cartuse). un cartus tine 2-4 luni (3 luni medie) deci ai nevoie de 4 cartuse/an.

primul an: 297+139=436 lei
al doilea an: 139+139=278 lei (si doua rezerve pt anul 3)
al treilea an: 139 lei (plus o rezerva pt anul 4)
total 3 ani: 853 lei

solutie JBL: Sistem CO2 JBL ProFlora u 401 costa 588 lei sau
Sistem CO2 JBL ProFlora m 601 costa 866 lei

JBL are o butelie de 500 g reincarcabila. daca puteti sa ma ajutati cu detalii privind cat de des trebuie incarcata o asemenea butelie intr-un an (este vorba de un acvariu de 126 litri) si cat costa o reincarcare pt a face o comparatie de costuri pe 3 ani intre cele doua sisteme (Sicce si JBL)

multumesc

   Eu folosesc un sistem "CO2 JBL ProFlora m 601" la un acvariu de 240 litri si incarc butelia cam de 5 ori pe an. O incarcare costa in jur de 10 lei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Sisteme alternative CO2

update: sistemul mai scump de la JBL are butelia reincarcabila. sistemul mai ieftin are butelie de unica folosinta cu un pret de aprox 100 lei butelia noua

Pescar hoinar

5 Editat de LupuMoralist (2011-06-08 22:23)

Re: Sisteme alternative CO2

bradraqua A scris:

[Eu folosesc un sistem "CO2 JBL ProFlora m 601" la un acvariu de 240 litri si incarc butelia cam de 5 ori pe an. O incarcare costa in jur de 10 lei.

ce faceti cu sistemul noapatea? emisia de CO2 nu este necesara plantelor. am vazut pe un site sisteme mult mai scumpe de la JBL care opresc emisia in timpul noptii

de asemenea, pe site se specifica "Nu contine electrod pH!!". fara acest electrod nu functioneaza sau doar nu voi stii nivelul pH-ului de la mine din acvariu daca nu cumpar acest electrod?

multumesc

Pescar hoinar

6 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:27)

Re: Sisteme alternative CO2

:fmad

7 Editat de BUCURESTEAN (2011-06-08 22:34)

Re: Sisteme alternative CO2

merlin21 A scris:

butelie jbl 0.5kg, o bula/2,5 secunde noaptea oprita de electrovalva tine un pic mai mult de 5 luni. O incarcare costa 5lei la mavis 92 in pieptanari.

pai si cat ar costa sistemul cu aceasta butelie JBL? ma refer la varianta cea mai ieftina, full option, astept sugestii si de unde se procura

Re: Sisteme alternative CO2

BUCURESTEAN A scris:

[pai si cat ar costa sistemul cu aceasta butelie JBL? ma refer la varianta cea mai ieftina, full option, astept sugestii si de unde se procura

aveti linkul si preturile in prima mea postare la acest subiect. dar am mai vazut si la hornbach

Pescar hoinar

9

Re: Sisteme alternative CO2

LupuMoralist A scris:
BUCURESTEAN A scris:

[pai si cat ar costa sistemul cu aceasta butelie JBL? ma refer la varianta cea mai ieftina, full option, astept sugestii si de unde se procura

aveti linkul si preturile in prima mea postare la acest subiect. dar am mai vazut si la hornbach

sistemele din poza erau pt acvarii de pana in 150 l, eu am 380 l. Si o alta intrebare:o butelie de 0,5 ajunge la un acvariu de 380 sau nu face fatza? In cat timp se consuma?

10 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:27)

Re: Sisteme alternative CO2

:fmad

11

Re: Sisteme alternative CO2

merlin21 A scris:

intrebarea nu este pusa cum trebuie.
o butelie tine in functie de cate bule pe secunda bagi si cat timp, iar in cazul unei instalatii cu ph controller si de cat de eficienta este difuzia.
la 380l tu o sa ai nevoie de multe bule pe secunda.. ceea ce inseamna ca la tine o butelie de 500gr tine foarte putin, cateva saptamani..
ea merge, dar din comoditate, iti recomand una de 6-8kg..
poti folosi cum fac si eu, ca rezerva una de 500gr, pt momentul in care te duci sa incarci butelia mare.

si daca fac bomba cu drojdie si zahar? sa zicem intr-un recipient de 11 l....cat tzine pana trebuie sa fac alta compozitie?

12 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:27)

Re: Sisteme alternative CO2

:fmad

13

Re: Sisteme alternative CO2

merlin21 A scris:

Nu stiu de ce te tot legi tu de volumul recipientului.. ba butelie de 500gr, ba bomba de 11 litrii, iti mai spun odata.
Nu are legatura.
In cazul bombei, conteaza cum modifici reteta, astfel incat sa obti numarul de bule pe secunda dorit..
Deci cat de mult te tine depinde de cate bule pe secunda bagi.

eu nu am folosit pana acum CO2 la acvariu, dar stiu fizica: la un litru de apa trebuie dizolvat X cantitate de gaz....deci cantitatea de gaz este 380X/ora. Dupa cum observi, X nu e variabila, e fix, asadar tu o tzi iuna si buna cu bulele, dar cred ca ratzionezi gresit, pentru ca numarul de bule, mai mare sau mai mic, trebuie sa conduca la o valoare constanta, deci vor deveni si ele constante dupa reglaje sofisticate  (cu masurator de PH sau mai stiu eu ce aparate se folosesc)......deci poate iesi din ecuatie......ne trebuie Y bule pe minut, unde Y e constant, Y e Dumnezeu.....tot ce poate varia e volumul de gaz care se divide in bule.....daca interpretezi eronat intrebarea nu intzeleg de ce te incapatzanezi sa raspunzi, si mai faci si observatzii referitoare la faptul ca am un fix cu recipientul! Pai recipientul nu e fix, de aia am fix cu el ce am! Oricum, daca vrei sa raspunzi, reformulez intrebarea: cu cat trebuie sa inmultzesc valoarea Y ca sa nu schimb recipientul mai repede de 6 luni. Evident, nici tu nu stii exact cat e Y, care poate varia in functie de Z factori fizico-chimici, dar tu ce ai face in locul meu, ca sa nu schimbi recipientul des? Ma scuzi ca m-am complicat, dar sper sa intzelegi ceea ce vreau sa intreb, de fapt!

14 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:42)

Re: Sisteme alternative CO2

:fmad

15 Editat de bondo (2011-06-09 16:06)

Re: Sisteme alternative CO2

Eu folosesc o butelie de 10kg, cam 3 bule/sec si ma tine maxim 4 luni.
Legat de primul post am gasit Sicce CO2 Life cu 195 lei http://petshop-constanta.ro/products/Po … ife-1.html

16

Re: Sisteme alternative CO2

Orice sistem de CO2 presurizat (butelie) care este compus cel putin din: butelie, regulator (cu robinet reglaj fin), numarator de bule si reactor, poate fi folosit in acvarii cu orice capacitate, cu o singura conditie: butelia sa aiba capacitatea necesara alimentarii pe termen lung si reactorul sa realizeze amestecul de apa si CO2 in proportie maxima, indiferent de cantitatea de CO2 furnizata de sistem.
   Ideala este prezenta in cadrul sistemului a unui pH cotroller, a unei sonde si a unei electrovalve, care impreuna vor comanda cantitatea de CO2 necesara pentru obtinerea unui pH dorit. In cazul aceasta, consumul de CO2 va fi strict rationalizat si eficientizat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!