1

Subiect: Kribensis vs Lifalili

Deoarece detin de putin timp doua exemplare(momentan sunt sigur doar de femela,celalalt exemplar este destul de mic ca sa pot sa-mi dau seama) de kribensis langa care am adaugat o pereche de Hemichromis lifalili,vin si eu cu o intrebare:sunt compatibile cele doua specii?Este vorba de un acvariu de 160 l doar cu catfish.
Amandoua sunt ciclide africane de rau(mai mult kribensis),totusi dimensiunile si agresivitatea in timpul reproducerii difera foarte mult.
Daca ma poate ajuta cineva, care a avut aceste doua specii impreuna,cu sfaturi despre compatibilitatea dintre aceste doua specii ii multumesc anticipat.
Toate cele bune.

Carpe diem

2

Re: Kribensis vs Lifalili

alpha A scris:

Deoarece detin de putin timp doua exemplare(momentan sunt sigur doar de femela,celalalt exemplar este destul de mic ca sa pot sa-mi dau seama) de kribensis langa care am adaugat o pereche de Hemichromis lifalili,vin si eu cu o intrebare:sunt compatibile cele doua specii?Este vorba de un acvariu de 160 l doar cu catfish.
Amandoua sunt ciclide africane de rau(mai mult kribensis),totusi dimensiunile si agresivitatea in timpul reproducerii difera foarte mult.
Daca ma poate ajuta cineva, care a avut aceste doua specii impreuna,cu sfaturi despre compatibilitatea dintre aceste doua specii ii multumesc anticipat.
Toate cele bune.

   Lifalili, ca orice ciclid isi va apara teritoriul, in special in timpul reproducerii dar nu se va ridica la nivelul agresivitatii rudei sale Bimaculatus.
   Problemele apar cu Pelvicachromis pulcher, care trebuie evaluati individual, nu toti masculii sunt excesiv de agresivi. In momentul in care se observa o agresivitate sporita, se recomanda mutarea individului respectiv, pentru un timp, in alt acvariu sau chiar schimbarea lui cu alt exemplar. Femelele ambelor specii sunt considerate ca neagresive. Ambele specii sunt superbe, Lifalili fiind considerat unul dintre cei mai colorati pesti de acvariu de apa dulce, asa ca merita sa incerci sa-i tii impreuna. Din set-up-ul acvariului nu trebuie sa lipseasca ascunzatorile gen scorburi, pesteri, alte constructii din lemn/plante/pietre, unde pestii isi vor stabili teritoriile si se vor retrage in caz de nevoie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Kribensis vs Lifalili

Intradevar,ambele specii sunt deosebite si la colorit si la comportament,de aceea nu as vrea sa renunt la niciuna,doar in cazul necompatibilitatii.
Set-up-ul este plin de nuci de cocos,pietre plate si radacini,asa ca au destule locuri sa se ascunda si sa-si faca teritoriul.
Ma ingrijoreaza diferenta de dimensiuni,kribensis fiind undeva la stadiul de juvenili,in schimb ce lifalili sunt deja maturi.Pana acum au facut fata destul de bine,dar stau mai mult ascunsi.Instinctul de conservare functioneaza destul de bine.

Carpe diem

4

Re: Kribensis vs Lifalili

alpha A scris:

Intradevar,ambele specii sunt deosebite si la colorit si la comportament,de aceea nu as vrea sa renunt la niciuna,doar in cazul necompatibilitatii.
Set-up-ul este plin de nuci de cocos,pietre plate si radacini,asa ca au destule locuri sa se ascunda si sa-si faca teritoriul.
Ma ingrijoreaza diferenta de dimensiuni,kribensis fiind undeva la stadiul de juvenili,in schimb ce lifalili sunt deja maturi.Pana acum au facut fata destul de bine,dar stau mai mult ascunsi.Instinctul de conservare functioneaza destul de bine.

   Plantele de suprafata (Pistia) nu vor constitui un loc de refugiu pentru Kribensis, acestia prefera zonele de fund ale acvariului.
   Pentru a-i ajuta pe Kribensis sa-i ajunga din urma, ca dimensiune pe Lifalili, cind ii hranesti, vei pune hrana in doua locuri situate la distanta unul de altul.
   Prima data se vor hrani Lifalili, mai mari, deci mai indrazneti, dupa care, cind acestia se hranesc, pui a doua cantitate de hrana, la distanta de prima, pentru Kribensis. Daca acestia din urma si-au stabilit deja locuri de retragere din calea Lifalili-lor, vei pune mincarea in apropierea acestor locuri.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Kribensis vs Lifalili

Kribensis au locul lor de retragere langa o formatiune de pietre intre care au loc doar ei.Intotdeauna cand ii hranesc,incerc sa las sa cada mancare cat mai aproape de aceste pietre.
Problema este ca si la maturitate Kribensis tot nu ajunge la dimensiunile unui Lifalili.
O sa mai fie o perioada foarte critica daca Lifalili se hotarasc sa depuna.Am inteles ca atunci le creste agresivitatea foarte mult.Pentru moment se fugaresc ca nebunii.

Carpe diem

6

Re: Kribensis vs Lifalili

Chiar nimeni nu a tinut aceste doua specii impreuna sa poata sa formuleze o parere?Sa stiu daca mai insist, sau renunt de pe acum la una dintre ele.

Carpe diem