1

Subiect: beta

Am si eu o intrebare cum fac sa conving un beta sa se imperecheze cu o femela!am incercat tot ce am stiut!
-leam ridicat temperatura
-iam pus in acvariu doar pe ei cu nivelul apei scazut
-iam tinut si separat cu un geam dar masculul bate femela in continu pana a jumulito de tot
face cateva bule masculul dar se sparg repede!
Iar femela este plina de icre mai are putin si bubuie :-D

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

2

Re: beta

lasa numai masculul in acvariu daca face cuibul baga si femela daca nu schimba masculul:)

3

Re: beta

am incercat si asa,face cuibul si cand bag femela o bate si strica si cuibul!o fi gay lol ! O sa incerc sal schimb cu unul normal!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

4

Re: beta

Cica o fi gay smile):))))):))))



Periculosi beta astia, pfoai dar sunt frumosi rau .Poate iti iese ceva

5

Re: beta

Au reusit sa se imperecheze dar femela nu era gonita de mascul si a cam mancat toate icrele,iar masculul nu lea pus in bule asa cum trebue!Unele lea pus somoiog intr-un smoc de bule iar altele lea pus pe langa bule!Am vreo sansa sa iasa ceva din ele?Cred ca pt mascul e prima imperechere,are lipsa totala de experienta! lol

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: beta

Se pare ca perechea pe care tu ai aleso nu are experienta in depunere, asa ca va trebui sa ai rabdare cu ei. In general cam de la a treia depunere in sus vor da rezultate. Spor la treaba.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

7

Re: beta

Deci acum daca 99% din icre sunt doar la suprafata apei si nu in bule asa cum trebue nu trebue sa ma astept la nimic nu?

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: beta

cu betta trebuie sa ai rabdare la mine femela era gata de depunere si dupa o luna mi-au depus. deci sfatul meu:
Rabdare, Rabdare, Rabdare

Re: beta

Florin.Mazilu A scris:

cu betta trebuie sa ai rabdare la mine femela era gata de depunere si dupa o luna mi-au depus. deci sfatul meu:
Rabdare, Rabdare, Rabdare

florin stie mai bine cum se imultesc betta, ha, ha,ha

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10

Re: beta

O sa am rabdare nu am incotro lol

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

11

Re: beta

Legolas A scris:

Cica o fi gay smile):))))):))))



Periculosi beta astia, pfoai dar sunt frumosi rau .Poate iti iese ceva

periculosi sunt .. stiai ca se numesc defapt lupatorii de siam ?:)

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

12

Re: beta

E posibil ca dupa o saptamana dupa ce mi-au depus beta aceasi femela sa aiba icre din nou?are burtica destul de mare iar masculul a inceput sa construiasca cuibul!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: beta

betta pot depune odata la 3 zile dar din ce in ce mai putine icre, cel mai bine ar fii sa ii obijnuiesti odata la 2 saptamani dar, DOAR, daca ai spatiu pentru toti puii.

14

Re: beta

Ok mersi Florin! Asta nu stiam tongue

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool