261

Re: mini acvariu

Serios: oricit ar mira pe unii, Corydoras sunt pesti sensibili la schimbarile parametrilor apei. Au nevoie de timp petru adaptare.
Gluma: ei incearca se se adapteze dar daca noile conditii sunt total neprielnice, vor face obiectul rubricii "bolile pestilor" lol sau mai rau... vor intra intr-un somn ireversibil (:|

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

262

Re: mini acvariu

bradraqua A scris:
fortuna A scris:

Si corydorasii din postul 251?  :-

Poti fii sigura ca sunt Corydoras, nu pietricele! lol

:apl  :pp

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

263

Re: mini acvariu

bradraqua A scris:

Serios: oricit ar mira pe unii, Corydoras sunt pesti sensibili la schimbarile parametrilor apei. Au nevoie de timp petru adaptare.
Gluma: ei incearca se se adapteze dar daca noile conditii sunt total neprielnice, vor face obiectul rubricii "bolile pestilor" lol sau mai rau... vor intra intr-un somn ireversibil (:|

Nu au conditii neprielnice, parametrii apei sunt in limite normale, nu ar avea motiv sa fie..... imbufnati  lol Doamne feri sa ajunga la rubrica respectiva ca tare mi-e drag de ei! Sper sa le vina mintea la cap, sa iasa din greva si sa inceapa sa-si faca treaba  lol

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

264

Re: mini acvariu

cumpara din HB hrana congelata DAFNIA SAU CYCLOPS si sa le dai macar 1 data pe saptamana cate putina  :acv sa le starnesti apetitul

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

265

Re: mini acvariu

TweeTy A scris:

cumpara din HB hrana congelata DAFNIA SAU CYCLOPS si sa le dai macar 1 data pe saptamana cate putina  :acv sa le starnesti apetitul

ok, o sa caut, multumesc smile

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

266

Re: mini acvariu

Se pare ca mancarea e singurul lucru care ii scoate din amorteala. De dimineata am vazut Trio Do Re Mi la treaba (asa le zice mama la cory  lol ) dar la orice miscare prin fata acvariului se fac nevazuti, parca sunt speriati de bombe. Mai asteptam..

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

267

Re: mini acvariu

le-ai dat hrana congelata ? cate grade ai in acvariu ?

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

268

Re: mini acvariu

Nu le-am dat inca, nu am apucat sa cumpar, poate weekendul asta. Momentan le dau TetraPrima si JBL Tabis. In acv sunt 27 grade, trebuie sa fac rost de un cooler mai ales ca vin caldurile  :-

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

269

Re: mini acvariu

DanaD A scris:

Felicitari pentru evolutie ! Sincera sa fiu ai fi putut incerca ceva mai mare , nu de alta dar senzatia ca-ti ramane mic vine foarte, foarte repede , si o iei de la capat ...cauta filtru, incalzitor ...etc
Cei mici se vor bucura cand vor trece de la garsoniera la apartament .
Mult succes la amenajare !

incep sa-ti dau dreptate  :-

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

270 Editat de fortuna (2011-06-12 14:39)

Re: mini acvariu

Am cumparat azi hrana congelata Daphnia din HB si am facut-o lata lol Am uitat de ea si pana am mai dat "o tura" prin Selgros, am ajuns cu ea acasa in stare aproape lichida lol dupa care am recongelat-o intr-o forma cam dubioasa lol noroc ca era ambalata corespunzator! Rog sa-mi spuna si mie cineva cum se da hrana congelata ca nu am mai luat pana acum, multumesc!

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

271 Editat de fortuna (2011-06-12 12:26)

Re: mini acvariu

M-au invadat maidanezii in ambele acvarii  mad Cum scap de ei? Cu melci asasini? Nu imi ataca si melcii pomaceea? majoritatea sunt puiuti de ~ 1 cm. Varianta cu frunza de salata lasata peste noapte in acvariu e buna de ceva?

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

272

Re: mini acvariu

Unii recomanda chimicale, pesti (botia parca, dar atentie, papa toti melcii, nu doar pe aia care ii vrei morti  :fbr ), altii recomanda melci asasini care sunt criminal de plictisitori, altii recomanda "capcane" cu castravete, morcov, spanac sau salata (oparite - ca sa inmoaie se fibra si sa fie mai accesibile devoratorilor), pana la urma vei scapa de ei, avand in vedere ca mananca vegetatia, daca tii la plante, scoate-i cu mana de fiecare data cand ii vezi. Asa am facut si am scapat. Daca stateam in baza melcilor asasini... Se pare ca ai mei sunt intr-o vesnica idila, mereu impreuna, probabil mai gusta cate un melc de substrat dar...cine are atat timp?

capac_acvariu@yahoo.com
da, capac din pvc si komatex, rar lampi suspendate

273

Re: mini acvariu

eu recomand 4-5 asasini sau pesti botia ...daca iti doresti sa ramana pomacea poti pune separat 5-6 buc intr-un vas  :fok

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

274

Re: mini acvariu

si eu recomand melcii asasini ,dar nu te astepta ca sa vezi rezultatele peste noapte,nu ataca pomaceea maturi decat daca sunt foarte infometati,in schimb ataca pui de pomaceea ...
@irukandji daca ai suplimenta numarul asasinilor ar decima melci de substrat ,sau cel putin le-ar tine inmultirea sub control ...
eu am pus 2 indivizi in cel de 24 l si se pare ca le place mai mult cei de substrat decat cei maidanezi...le face placere sa se lupte cu exemplarele mai mari  lol
Daca nu ma insel colegul @merlin scria despre melcii asasini ca "mananca in medie 1 melc pe zi"...dar cred ca poate asimila mai mult ...
Eu zic ca formeaza un oarecare echilibru : resturile de mancare sunt consumate de maidanezi sau cei de substrat (inclusiv unele alge) ,iar melanois tuberculata si maidanezi sunt consumati de anatome helena ,deci toata lumea e fericita si satula  :apl
Eu am o alta nedumerire ...cochiliile goale le las in acvariu sau le adun cu penseta ?

275

Re: mini acvariu

Multumesc de sfaturi.
Pana se rezolv probleme cu maidanezii, am una mult mai mare cu guppy care au inceput sa-mi moara pe capete mad Am avut o pereche, acum cateva zile am mai cumparat una, a doua zi am gasit masculul vechi mort in acv, nu stiu exact ce a patit, arata relativ ok doar ca era decolorat; acum, la 2-3 zile dupa, am gasit femela veche bortoasa stand mai mult pe fundul bazinului cu codita jumulita si decolorata si oricat m-am straduit s-o salvez cu tratament de baktopur, n-a ajutat la nimic  sad  sad  Ceilalti pesti sunt/par ok, am pus oricum preventiv o pastila de baktopur si in acvariul mare. Am citit ca e posibil ca noul mascul de guppy sa il atace pe cel vechi ca sa elimine concurenta  :omfg Anyway, m-am tuflit rau de tot, e una din zilele acelea cand imi vine sa-mi ..........

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

276 Editat de fortuna (2011-06-13 23:40)

Re: mini acvariu

Dupa ce-mi repun acv pe picioare, as vrea sa-mi cumpar o pereche de ....Poecilia Velifera (care e denumirea populara?). Unde gasesc in Bucuresti asa ceva? Banuiesc c-o sa-mi dea ceva bataie de cap, asa ca momentan o sa caut o pereche de molly galbeni.

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

277

Re: mini acvariu

momentan nu mai lua alti  :of  :crap  :bf ...vor creste puiutii ....si daca mai cumperi altii o sa ai sardele in  :acv

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

278 Editat de fortuna (2011-06-13 23:43)

Re: mini acvariu

N-au treaba puii cu acv mare, sunt separat, cand vor creste un pic o sa-i dau. Stai linistit, chiar n-am de gand sa suprapopulez, la o adica trec la un acv mai mare.

PS. Chiar nu-mi spune nimeni cum/cat se da hrana congelata?  :-

Better 2 remain silent&be thought a fool than to speak out&remove all doubt

279

Re: mini acvariu

fortuna A scris:

Poecilia Velifera (care e denumirea populara?). Unde gasesc in Bucuresti asa ceva?

   Denumirea populara este veliferi. Cauta prin pet-shop-uri ca se gasesc.

fortuna A scris:

Chiar nu-mi spune nimeni cum/cat se da hrana congelata?  :-

   Hrana congelata se da chiar asa inghetata cum este si pestii vor manca doar ce se dezgheata. Sa le dai cat pot consuma in 4-5 minute.

fortuna A scris:

Am cumparat azi hrana congelata Daphnia din HB si am facut-o lata lol Am uitat de ea si pana am mai dat "o tura" prin Selgros, am ajuns cu ea acasa in stare aproape lichida lol dupa care am recongelat-o intr-o forma cam dubioasa

   Parerea mea este ca hrana recongelata este cam periculoasa (toxica), mai bine o arunci si cumperi alta pe care o vei pastra inghetata la congelator. Dafniile stiam ca au mai mult un scop laxativ pentru pesti big_smile, deci daca vrei sa le dai hrana mai buna, congelata, le poti cumpara Artemia sau larve rosii, negre etc.

280

Re: mini acvariu

Gasesti la Florin (acvariidevis)!