1

Subiect: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

salut! Am gasit o cioata si as vrea sa o bag in acvariu. Din cate stiu trebuie spalata bine si fiarta dar nu stiu exact cat timp. Trebuie sa pun si sare? Cat? Alte soluti de curatare? Cioata inca mai pluteste.

2

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

nu pluteste?

3 Editat de mario84 (2008-12-13 22:57)

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

ba da pluteste. cum fac sa nu mai pluteasca?si vreau sa o dezinfectez ca sa nu faca probleme pestilor. cum fac?

4

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

o bagi intro galeata sau ceva in care sa incapa pui apa sa fie nivelul peste ea si pui o greutate peste ea sa o tina la fund si o lasi acolo sa ia apa si apoi o sa stea:D

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

5

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

BuBu A scris:

o bagi intro galeata sau ceva in care sa incapa pui apa sa fie nivelul peste ea si pui o greutate peste ea sa o tina la fund si o lasi acolo sa ia apa si apoi o sa stea:D

DUPA CARE O FIERBI BINE VREO 2 ORE poti pune si sare dar si fara sare se poate ... prin fierbere se dezinfecteaza

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

6

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

mario84 A scris:

salut! Am gasit o cioata si as vrea sa o bag in acvariu. Din cate stiu trebuie spalata bine si fiarta dar nu stiu exact cat timp. Trebuie sa pun si sare? Cat? Alte soluti de curatare? Cioata inca mai pluteste.

Cea mai simpla solutie ar fi sa-ti cumperi niste sau o cioata de mahon sau mopani african (sunt culori si forme pentru toate gusturile). Sa-ti spun si de ce! Cioata pe care ai gasit-o poate contine tanini toxici pentru pesti ce nu pot fi indepartati prin fierbere!!! Chiar si in cazul cioatelor de mahon si de mopani, acestea necesita fierbere in solutie salina concentrata pentru "imbalsamare", pentru prevenirea putrezirii. ATENTIE: in general cioatele (cu precadere cele de mahon si mopani) lasa, chiar si dupa fiebere, tanin in apa acvariului dand acesteia o tenta galbuie!!! Acest tanin nu este toxic si este prezent in apele naturale in cantitati considerabile, fie din descompunerea trunchiurilor de copaci cazuti in apa sau a frunzelor uscate.

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

Sunt de acord cu buschy, acvaristica nu prea iarta atunci cand vrem ca noi sa facem cate o improvizatie, acel fenomen pe care tu il faci, pt. a adezinfecta acea buturuga este posibil sa iti reuseasca, sincer cu multi ani in urma, atunci cand pe piata nu se gaseau asa ceva am facut si eu multe buturugi, (cioate) sa fie bune pt. acvaristica. Pe vremea aceea le firbeam, apoi le puneam intr-un vas cu apa si albastru de metil, iar peste buturuga puneam o piatra pt. a o tine in apa la fundul recipientului. Lasam buturuga aproximativ o saptamana apoi schimbam apa si o puneam in acelasi vas inca 2 zile in apa. Acum buturuba era gata pt acvariu, insa in vremurile noastre nu cred ca mai merita un asemenea procedeu, mai ales in stilul in care eu ornez cate 2-3 acvarii pe saptamana, iar pretul acestora in comert este destul de rezonabil din punctul meu de vedere.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

8

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

Am cumparat si eu o (cioata) de la Alex din piata moghioros.Mai precis mopan african,la data respectiva a spus ceva de genul ca o fierb si nu am probleme .Si bine inteles ca am fierto vreo 2 zile dupa care am instalato in acvariu problema a fost ca culoarea din cioata iesea de parca era vopsita cu vopsea de oua un galben dala urat.Cu filtru de 500 l/h si cu schimbatul a 1/4 din apa la 3-4 zile nimic esa din ea ca la naiba pana am scoso, deci nu am o experienta prea frumoasa cu cioata

Nu lasa pe maine ce poti face azi

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

Razvan A scris:

Am cumparat si eu o (cioata) de la Alex din piata moghioros.Mai precis mopan african,la data respectiva a spus ceva de genul ca o fierb si nu am probleme .Si bine inteles ca am fierto vreo 2 zile dupa care am instalato in acvariu problema a fost ca culoarea din cioata iesea de parca era vopsita cu vopsea de oua un galben dala urat.Cu filtru de 500 l/h si cu schimbatul a 1/4 din apa la 3-4 zile nimic esa din ea ca la naiba pana am scoso, deci nu am o experienta prea frumoasa cu cioata

Trebuia sa mai ai rabdare cu ea o saptamana, doua si se rezolva problema,  normal pana la urma este un lemn, ori cat de bine ar fi tratat tot mai iese din el acea maroneala.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

iti sugerez sal ti cateva zile in apa intro galeata sau in orice si sa schimbi apa de cateva ori pe zi, se va ingalbeni puternic apa la inceput iar pe masura ce schimbi apa tot mai putin.eu leam si fiert dupa ce leam tinut cam o saptamana in apa de teama sa nu existe ceva larve sau gemeni patogeni prin lemn.se zice ca lemul decorativ din petshopuri este tratat dar eu zic mai bine sa iti iei tu masuri de precautie si sa faci cum tiam zis,sau tocmai tratamentul ce li se aplica fac ca apa sa se ingalbeneasca puternic in primele zile.

11

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

eu personal am facut buturugi din vita de vie,e superb si au forme infinite.La fel ca ceilalti l-am tratat si acuma e ok.insa eu am ornat doar acvariul meu,nu ma risc sa sfatuiesc pe cineva ,ca pe urma sa-si introduca cine stie ce microbi in acvariu. Un singur sfat...asculta de batranii acvaristicii si cumpara unul pe masura acvariurui si de forma pe care o doresti.

12

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

Am luat o buturuga,defat o crenguta dintr-un lac, nu plutea si era acperita cu un strat foarte gros de alge, am curatat coaja care Mai era pe ea , am spalat-o bine si am fiert-o citeva ore in mai multe ape piña ca nu a Mai iesit culoare din ea si nici nu Mai avea miros; sa fie destul ?e in acvariu de doua zile si e ok, in cit timp Mai poate elimina tanini toxici ?

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.

13

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

Daca are tanini toxici ii poate elimina. Dilutia lor in apa , ca timp, este in functie de sectiunea cea mai groasa din buturuga in discutie. Sunt suficiente concetratii foarte mici sa omori un peste.

14

Re: cum preapar o cioata(buturuga) gasita in apa

Sper sa nu am surprize,cred ca daca era ceva piña acum ar fi avut loc dezastrul.
Spre satisfactia mea si a pestisorilor mei totul e ok.

:acvCauta s-al depasesti pe cel de linga tine dar,nu uita respectul.