21 Editat de eliana (2011-03-11 17:47)

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

A mai trecut o bucatica de timp, am mai rezolvat una-alta.

Fata de ultimele poze, au survenit unele modificari, pe care o sa le detaliez:

- am facut o schimbare partiala de substrat, si am suplimentat stratul ramas. Era compus din doua tipuri de pietris, unul cu o granulatie mare 7-8mm, si restul un pietris simplu de rau, cu granulatie de maxim 2-3mm. Momentan cred ca am aproximativ 6 cm de substrat in partea din spate, unde am plantele mai maricele.
- am scos piatra care se poate vedea mai sus, si am inlocuit-o cu o bucata de mopani, cu care sunt ceva probleme...dupa o baie prelungita la 3 sau 4 zile in ape schimbate cu consecventa, am mutat tarasenia in acvariu. Mai scotea o urma vaga de culoare, dar am zis ca poate cine stie. Nu a mers, apa la ultima schimbare partiala (aproximativ 10%) era portocalie.  big_smile In acvariu nu se vede propriu-zis, dar m-a socat culoarea apei scoase.
Asa ca am fiert mopani pana cand puteam sa colorez oua de paste in apa domniei sale. Apoi l-am mai pus iar in lighean pentru o baie pana a doua zi sa observ efectele. Inca lasa culoare. Sincera sa fiu nu vreau sa renunt la el, ba chiar am planuri marete sa il combin cu vreo plantutza.

Aveti idee ce fel de plante isi infig radacinile mai serios intr-un mopani? Desigur, legate initial. smile

Am alge. Nesemnificativ deocamdata. Sunt genul maroniu, mazga aia ciudata, deocamdata pe una singura dintre plante, sau de fapt pe doua.  Inteleg ca daca acvariul se va echilibra, ar trebui sa dispara singurele, daca se agraveaza, voi lua masuri. Asa este?

Tot intre timp... smile  dupa cum se poate observa si pe forum, la unele cautari mai atente, am mai dat din pesti.

Nu mai am guppy. Dar erau f multi deja, si puiutii lor incepeau sa creasca. Mi-a fost tema sa nu se calce pe bataturi reciproc, asa ca le-am gasit un parinte adoptiv. De fapt, doi, pentru ca unii dintre guppy, au plecat cu fostul lor acvariu de 20l, la o prietena care i-a primit, si altii dintre ei la unul din userii de pe aici. 

Dupa ce au plecat guppy, sa tot fi fost 20?!, am mai luat 3 sau 4 neoni. Doi sanitari care am aflat ulterior ca se numesc panda (m-am indragostit de ei, si de fapt si sotul meu :bf ) si 4 sau 5 platty pentru ca fetita mea de platty a murit nu stiu de ce (la putina vreme dupa trecerea la noul acvariu, si introducerea scalarilor... neutral ) si baiatul era singur. Plus inca doi al caror nume nu il mai stiu, seamana cu platty si sunt galbeni.

Pe viitor, planuiesc sa renunt si la molly mei adulti. Aici am o veste mare, avem puisori. Niste dragalasenii, de marimea unor boabe de orez. Asteptam si a doua fetita de molly cu burtica mare sa ne faca un cadou similar. Apoi dam si molly. In urmatoarele maxim doua saptamani se va intampla si asta.

Am si ceva mici probleme cu plantele. M-am speriat cand unele dintre ele au inceput sa putrezeasca, de jos in sus. Daca tot am schimbat substrat, am scos si plantele, pe toate.
Le-am curatat si am identificat problema:

Putrezeau cele cumparate fara radacini. Plus una care a putrezit cu tot cu radacini. O sa pun diseara poze spre edificare, pentru ca acum iar sunt la serviciu si nu am cum.

Asa ca: plantele bine-mersi, au ramas in acvariu. Le merge de minune cu fertilizant lichid, suplimentat la fiecare schimb de apa. Le mai bibilesc cand si cand, cand mai aranjez acvariul, sau cand ma trezesc ca sanitarii iar le-au dezgropat (au predilectie pt una din ele) dar acum le-am plantat cu pietre mai mari la radacina (tot pietricele de rau) ca sa nu mai poata fi dezgropate.

Plantele cu probleme, sunt la "terapie intensiva". Mai exact le-am gazduit temporar in sticle taiate la varf, cu schimb de apa la cateva zile, cu fertilizant lichid, si asezate sub o lampa de birou. Le verific o data la doua zile. Le merge absolut fantastic, au radacinute si dau frunze noi.  smile Mi-era teama ca de fapt nu sunt plante submerse, si ca m-am pacalit. Dar nu e cazul. Inca. big_smile

Sunt saracele baricadate, intrucat, pentru un motiv bizar pisica mea prefera sa bea apa de la aceste plante (cu tot cu fertilizant) decat sa se deplaseze pana la castronasul ei din bucatarie.  :frogp

Ma repet, stiu. Dar poze diseara. smile


Wow ce texte lungi am si eu... roll

22

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

Da, interesanta povestea, sincer am ametit lecturand si ma declar invins. Nu mai am rabdare sa citesc inca odata, dar din ce am retinut (sper ca nu gresit) ai acea problema cu buturuga de mopan. Daca ai urmat pasii cu fiertul in mai multe randuri repetate (fiert > aruncat apa > fiert din nou, la care poti adauga si ceva sare grujoasa) si lasatul in apa, teoretic nu ar mai trebui sa ai probleme, iar in ceea ce priveste plantele pe care ai putea sa le folosesti acestea ar fi: orice tip de Anubias si mai poti incerca cu Microsorum si Moss, binenteles prinse cu guta.
Astept sa te linistesti cu amenajarile si povestile si poate postezi si ceva poze....de curiozitate. Bafta si sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

23

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

Multumesc pentru rabdarea de a citi tot.  big_smile

Da, mopani e dubios, daca nu se comporta bine, va trece iar la fiert cu sare, dupa cum spui tu.

Hm....as incerca cu Microsorum sau Moss. Da....moss...asta e o idee buna.

Poze mai pe seara sau maine cel tarziu.

24

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

Imi place pisica din avatar, draguta.....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

25 Editat de eliana (2011-03-10 13:49)

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

E pisica mea. smile Multumesc frumos, e o domnisoara foarte dulce, si se intelege cu pestii de minune.


O cheama Cofi.

26

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

eliana A scris:

E pisica mea. smile Multumesc frumos, e o domnisoara foarte dulce, si se intelege cu pestii de minune.


O cheama Cofi.

Si eu am pisica si a mea sta sa admire miscarile pestilor din acvariu exact ca la televizor.

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

27

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

Da, da, exact.

E fascinata in anumite momente, si absolut hilara in altele, cum se uita ea la ei de sus in jos, pt ca se aseaza destul de aproape de sticla.

In poza de la avatar, l-am rugat pe sotul meu sa ii atraga atentia cat reusesc eu sa fac poza, deci la el se uita asa de atent. smile

28

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

scuzatima ca ma bag in discutie...

si in gandul lor "mama ce fripturica buna ar iesii si xipho asta"

inca o data scuzatima dar nu mam putut abtine

PS: foarte dragalasa pisica din avatar big_smile

29

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

Ei vezi. big_smile Eu nu am xipho.  De aia nu i se par ei comestibili.


As mai avea o intrebare. Care este cel mai bun tip de termometru? Am impresia ca incalzitorul meu o ia razna, si termometrul meu cu alcool nu pare de incredere. As avea nevoie de o marca de temometre "de incredere".

30

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

inceraca asa ceva http://www.happypets.ro/jbl-termometru-premium-p-2180.html?zenid=acb04d5c08e7cce83517c4add0afd9f4

eu pe asta il am si zic ca e destul de precis, asta dupa un teste de 24 de ore cu 2 termometre in acvariu pozitionate unu langa celalalt. termometrele erau de la firme diferita big_smile
eu sunt multumit de el

31

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

Sa nu mi-o iei in nume de rau, pe viitor incearca sa fii mai concisa in exprimare, este foarte greu si cronofag sa-ti urmarim posturile.
   Plante care se ancoreaza de lemn sau pietre poroase (roca vulcanica) prin radacini sau rizoizi: Anubias, Moss, Microsorum, Bolbitis, Fisidens, Fontinalis, Isopterygium, Riccardia, mai putin Hydrocotyle, carei ii sunt necesare despicaturi mai mari in suport.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

32

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

multumesc. voi incerca sa fiu mai concisa.

pur si simplu azi am mai mult timp la dispozitie, si e liniste la serviciu.  smile


imi cer scuze, nu as vrea sa piarda nimeni timp din cauza mea. voi cerceta plantutele de mai sus, sa vad cam cum arata si ce le trebuie.

33

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

eliana A scris:

multumesc. voi incerca sa fiu mai concisa.

pur si simplu azi am mai mult timp la dispozitie, si e liniste la serviciu.  smile


imi cer scuze, nu as vrea sa piarda nimeni timp din cauza mea. voi cerceta plantutele de mai sus, sa vad cam cum arata si ce le trebuie.

   Sint sigur ca te vei conforma, altfel nu ne ramine decit sa ne rugam lui Dumnezeu, sa nu mai fie liniste la tine la serviciu. lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

34

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

E bine ca ai mai dat din pestisori, dar eu una m`am pierdut in numarul lor. Cati ai acum, mai exact?

Plantele, care zici ca au putrezit, aveau lumina pana la baza? Sau era cele care stateau mai inghesuite putin?

Etiamsi omnes, sed non ego.

35

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

Pai...am 6 molly negri, care probabil isi vor gasi o casa noua saptamana viitoare si 2 sanitari albi, care vor pleca si ei. Ii tin pana reuseste sa faca pui si cealalta fetita de molly cu burtica mare, pentru ca pleaca toti in aceeasi directie.

Si

Am cam 8 sau 10 neoni, 7 platty din care 2 pui, plus inca doi pestisori mici al caror nume nu il pot retine. Sunt similari ca talie, aspect si comportament cu platty. Si galbeni.
Si inca doi sanitari panda.
Si 5 alevini de molly. smile


Plantele care aveau radacinile putrezite erau plantate in fata plantelor mai inalte, nu printre. Deci aveau lumina pe o parte.


Inca nu am reusit sa descarc pozele, dar macar le-am facut. Poate reusesc diseara.

36 Editat de eliana (2011-03-12 05:41)

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

Ok. Am reusit sa fac poze, si sa descarc.


In primele 4 se poate observa acvariul in toata splendoarea. Inclusiv un panda mic. Am trezit pestii la 10 minute dupa ce le stinsesem lumina, ca sa ii pozez. Au fost cooperanti. smile


In ultimele 4 poze am rugamintea sa imi spuneti ce plante sunt. Am rasfoit zeci de pagini la sectiunea plante, si nu le gasesc. Cei care mi le-au vandut nu erau nici ei extrem de siguri (sunt luate de la Coralis & Animax) la casa au avut mai multe balbe.

Si inca o intrebare: am cumparat Florenette A, de la sera, fertilizant pentru radacini. Plantele mele nu sunt toate pe acelasi cm patrat. Cum le ingrop?Le tai bucati si le bag la radacinile plantelor, respectand dozajul de pastila/20l?


Multumesc in avans pentru raspunsuri si rabdare.

37

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

Plantele tale se numesc Echinodorus, iar despre Florenette A vezi daca te ajuta PDF-ul asta http://www.sera.de/fileadmin/gbi/03215- … -a_gbi.pdf

38

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

Multumesc Ancistrus. smile

Exact aceleasi informatii erau si pe prospectul meu de Florenette A.

Pana la urma am spart pastilele in bucati, si le-am plantat pe sub diversele radacini din acvariu. smile

39

Re: Am un acvariu mititel de aproape 60l

Am dat toti puii si toti platty, mai putin 3-4 rataciti mici, pe care am cedat psihic si nu i-am mai pescuit aseara.


Voi incepe un nou subiect, cu acvariul nou, asa ca am zis sa imi iau ramas bun de la acest thread cu fostul acvariu. Poate pun cateva ultime poze mai pe seara. smile