1

Subiect: apa galbuie cu particule in suspensie

Buna, as avea si eu o intrebare legata de apa acvariului meu: este galbuie si are particule in suspensie cu toate ca am un filtru exterior , acvariul are 60 l am un substrat din pietris si plantele le-am lasat in ghiveci  asa cum le-am cumparat. De ce e apa asa de galbuie?
Am adaugat 2 poze

Re: apa galbuie cu particule in suspensie

Salutare! Ce filtru ai? Cum si cat de des schimbi apa? Ce pietris ai? (granulatia)

3

Re: apa galbuie cu particule in suspensie

e putin mai grosier, cat despre filtru....nu ma pricep a fost achizitionat odata cu acvariul.

4

Re: apa galbuie cu particule in suspensie

apa am schimbat-o duminica in proportie de 20 la suta.

Re: apa galbuie cu particule in suspensie

timisoarasix A scris:

apa am schimbat-o duminica in proportie de 20 la suta.

ancistrus te-a intrebat cat de des schimbi apa. tu ai spus ca ai schimbat-o duminica...schimbi apa saptamanal, lunar, semestrial? filtrul l-ai spalat vreodata? daca vrei sa il speli sa scoti putina apa din acvariu intr-un recipient si sa il speli in aceasta apa, sa nu ai parte de alte dezastre

scoate scoica din acvariu, daca e naturala

Pescar hoinar

6

Re: apa galbuie cu particule in suspensie

Multumesc  pt. sfaturi, eu spalam buretii la robinet de 4 ori pe saptamana.Si cred ca ai drepatet ...hranire in exces, de 3 ori pe zi...

scuze daca am deranjat , e sectiunea incepatori....

7

Re: apa galbuie cu particule in suspensie

apropos, ce inseamna ``acvariu`` destabilizat?

Re: apa galbuie cu particule in suspensie

Neciclat sau deciclat. Ce inseamna ciclare? http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/ gasesti aici tot ce-ti trebuie.

9

Re: apa galbuie cu particule in suspensie

multumesc tuturor !

Re: apa galbuie cu particule in suspensie

@bitanu: credeam ca e un forum liber, in care lumea poate sa intre sa puna intrebari sau sa dea raspunsuri. tu imi zici acum sa nu ma bag, ca sunt arbitri pe forum. pledoaria ta cu spalatul filtrului extern cred ca i-a dat dureri de cap colegului din timisoara, care dupa cum bine am intuit (spre deosebire de tine) are un filtru mai simplu cu medii filtrante formate din bureti. asa ca sfatul meu pe doua randuri cred ca l-a inteles mai bine.

@timisoarasix: nu te jena sa pui intrebari, oricat de aiurea ti s-ar parea. o sa sara multi pe tine, dar vei primi si sfaturi bune. si eu sunt incepator in acvaristica

Pescar hoinar

11

Re: apa galbuie cu particule in suspensie

Buna din nou, am schimbat aproape toata apa ieri, e mult mai limpede dar pe peretii acvariului se vad niste punctulete albe si pestii se ``freaca`` din ce in ce mai des de pietre. As vrea sa va intreb cat timp sa nu mai intervin si daca acele puncte albe vor disparea in timp.Cat priveste iluminatul cred ca e echilibrat am un tub sylvania F15/T8 la un volum de 60litri

.

12 Editat de Ancistrus (2011-07-07 13:15)

Re: apa galbuie cu particule in suspensie

timisoarasix A scris:

Buna din nou, am schimbat aproape toata apa ieri, e mult mai limpede dar pe peretii acvariului se vad niste punctulete albe si pestii se ``freaca`` din ce in ce mai des de pietre.

   Cine ti-a spus sa schimbi toata apa? Ce apa ai bagat acum, direct de la robinet? Ai pus conditioner in apa?
   Daca ai avut acvariul ciclat (ma cam indoiesc), din cauza schimbului asta de apa vei reincepe procesul de ciclare dupa cum scrie in link-ul care ti l-am trimis mai sus, pe care l-ai citit macar?

PS: Daca tot ai deciclat acvariul macar pune pestii intr-un borcan ceva (oxigenat si filtrat), si schimba nisipul ala cu unul granulatie 2-3 mm, asezat in strat de minim 5 cm grosime pe fundul acvariului.