Subiect: Piranha

Ce parere aveti de 5-6 piranha P.nattereri in acvariu plantat de 120 * 50 * 60 luminat 54w * 2 T5?

2

Re: Piranha

mirceajifcu A scris:

Ce parere aveti de 5-6 piranha P.nattereri in acvariu plantat de 120 * 50 * 60 luminat 54w * 2 T5?

O parere foarte buna, daca "cineva" nu s-ar fi opus, aveam si eu acesti pesti... lol  Ti-as recomanda varietatea "Red Belly Piranha", dupa parerea mea sunt cei mai frumosi. Plantele trebuie sa fie deosebit de robuste (Echinodorus, Crinum Thaianum/Natans, Vallisneria Gigantea, Vallisneria caulescens, varietati de Nuphar, Anubias, Eichhornia crassipes, Hygrophila corymbosa "siamensis", Microsorum pteropus, Nymphoides aquatica, Pistia stratiotes, Sagittaria platyphylla), pestii au momente de agitatie, mai ales cind sunt hraniti si exista pericolul dezradacinarii/distrugerii plantelor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de Ancistrus (2011-07-06 13:33)

Re: Piranha

mirceajifcu A scris:

Ce parere aveti de 5-6 piranha P.nattereri in acvariu plantat de 120 * 50 * 60 luminat 54w * 2 T5?

   Salut Mircea, in primul rand iti recomand un minim de 8-10 pesti, si un acvariu mai mare. Red Bellied Piranha (Pygocentrus nattereri) nu au nevoie de lumina multa, ba chiar risti sa-i stresezi cu neoanele la care te-ai gandit, ar fi bine sa bricolezi un sistem format din spoturi wink
   Poti face un setup cu piranha de "moare lumea", in care poti baga si Characidae mici gen neoni, black skirt tetra, callistus etc., si 1-2 pleco.
   Filtrare serioasa si puternica biologic, sa traga sangele din apa lol, in rest succes!

LE: Un mic bonus de la mine (de pe net big_smile), sper sa te ajute :fok
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OGf4kUF8YqM&feature=related[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LmAfzOlq0Lk&feature=channel_video_title[/youtube]

4 Editat de mirceajifcu (2011-07-07 00:02)

Re: Piranha

Dl Radu, aceeasi problema o am si eu. Am ajuns aproape la plansete cand s-a "dus vestea"  lol , DAR e acvariul meu! Imi doresc foarte mult sa am acei pesti de care ai pomenit si dumneata pt ca sunt frumosi si cresc cel mai putin din fam. lor. M-am gandit sa te abordez cu privire la discusi de plastic impaiati (cum zicea un coleg de forum) pt niste ponturi, dar nu prea ma atrag deloc.
Am avut in tinerete 6 red belly in 30L  de la un individ care si acum se da mare acvarist si i-am spus anul asta wink cand a inceput sa ma ia cu "fac chestia asta de peste 20 de ani ..." ca un acvarist nu ar face asa ceva, doar un bishnitar de pesti. S-a suparat , dar e adevarul.

Re: Piranha

Cristi, stiu sad ca sunt mai frumosi in card de 10 si mai multi, dar am 360 de litri in care am investit pana mai ieri multi bani. Si, dupa cateva nopti de citit despre ei, am ajuns la concluzia ca minimul recomandat de crescatori, 5-6 mi-ar incapea cu greu la maturitate. Am sursa de inima de ierbivor de la caprioara la vaca nonstop, peste la fel ca sunt pescar si nu mananc peste ...
Lumina e deja, si stii doar cat costa neoane de 54w T5 Glo si doua de 30w sylvania si osram. Nu pot sa le pun pe tusa cand nici nu le-am folosit inca, ca acum 2 zile am dat drumul la noul set up. Am creat o pestera si imi soseste
Ma gandeam ca daca iau 10 ... mai incolo voi fi nevoit  big_smile sa iau un acvariu al carui volum se scrie cu 4 cifre ... si s-ar putea sa dorm in el  lol .
PS: Ms de bonus, acu is si mai bolnav dupa ei, ca singurul argument impotriva lor era marimea acvariului si ... faptul ca nu am vazut plantate cu piranha.

Re: Piranha

Ah ,cat despre asocierea cu pesti enumerati de tine, am citit si deja am chitzaitorul meu dungat care va intra in oala cu dintosi si ma gandeam la cei 5 ancistrusi :-ss, sper sa reziste. Rechinii toti si scalarii sunt deja in cehia in shop la vanzare (iar il voi uimi pe Dl Radu). Mi-a amenajat tipa un acvariu sa imi tin eu pestii la vanzare.

Re: Piranha

Exista si "piranha plantelor" (aviz aquascaperilor smile), Metynnis... sunt curios in cat timp te vei indragosti de ei si vei vrea un setup, mai ales ca au comportamentul (unii la carne... altii la frunze big_smile), fizionomia si coloratia corpului asemanatoare piranha lol, in filmulet si poza Metynnis lippincottianus
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pWXXBvurIvE&feature=related[/youtube]

Re: Piranha

Eu vreau the real deal, Piranha RB. Stiu cum sunt colorati, stiu temperamentul lor, pacat ca pe vremea aia nu aveam resursele sa le ofer ce le-a trebuit. Cine isi permite sa cumpere inima de vaca si acvariu de XXX litri cand e la liceu. Acum in schimb . . .
Si daca cresc mari si frumosi si le trebuie alta casa, dorinta li se va indeplini  lol , atata timp cat ma satisfac vizual  lol  lol .

PS: Nu mi-ai zis ce crezi, ancistrusii vor rezista,a vand in vedere ca au ceva centimetrii, cu piranha-nei de 5-6 cm (14 euro bucata ca aia de 10 cm is mai scumpi  lol )...

9 Editat de Ancistrus (2011-07-07 01:23)

Re: Piranha

Daca rezista pleco, cred ca rezista si ancistrusii... dar la piranha este vorba despre comportament, adica pot trece imediat si la canibalism daca un peste este slab si se lasa muscat, asta este problema cu ei... deci daca ancistrusii nu se lasa dominati/muscati nu vor fi mancati.
LE: Inca ceva: Piranha asa mici se vor manca intre ei sigur, chiar daca le dai sa manance... sa nu spui ca nu ti-am spus, deci baga-i in acvariu foarte plantat cat sunt mici, dupa care se vor gasi ei si vor forma grup wink

10 Editat de mirceajifcu (2011-07-07 01:43)

Re: Piranha

E FOARTE plantat numai cu plante pentru ciclare gen cabomba, valisneria, rotala, hygrophila etc. Si de aia ma gandesc sa iau 10 ca poate se intampla accidente, si pana ajung ei sa umple acvariul, o sa iau inca unu mare si pe asta il fac saramura. Dar pana atunci mai e...
Ca mai apoi, cand astia or fi mari nu cred ca mai pot sa bag pui cu ei.

11

Re: Piranha

Cand sunt mici sunt mult mai violenti decat mari, dar daca bagi mici in acvariu cu mari, sigur ii bagi ca pe fursecuri. Am avut belele cu ei pui (4-5 cm), si aveam in acvariu jungla de Cryptocoryne... nu se vedea nisipul de ele.
PS: Hai sa te mai intarat cu un bonus mic:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JDZUwFz9bio&feature=channel_video_title[/youtube]

Re: Piranha

Deci imi sugerezi sa cumpar mai ... multi? Si sa las natura sa decida? Dar ce ma fac daca imi joaca natura o festa si nu ... moare nici unul? Ce draq fac cu 12 piranii in 360 de litri? Atunci chiar ca va fi macel.

13 Editat de Ancistrus (2011-07-07 02:05)

Re: Piranha

Cumpara 8 pesti si baga-i in acvariu bine plantat, si parerea mea hraneste-i cu Tubifex, chiar daca ma vor balacari unii... este parerea mea wink

Re: Piranha

De foame ca de voie buna vor manca ... carne :X. Nici nu ma gandesc, desi cred ca cu tubifex nu devin asa agresivi, sa le dau altceva decat carne cruda si mai tarziu carne...vie  lol  lol .

Re: Piranha

Ce pesti sunt aceia de la min 2.25 din ultimul filmulet?

16

Re: Piranha

Archocentrus nigrofasciatus, ciclide americane.

Re: Piranha

Am citit ca nu prea ar fi bine sa bag pesti ce "sar la bataie" gen ciclide si nu au cu ce ca speranta lor de viata este foarte scurta. Si alea pareau cam ciupite... Iar legat de oscarii aia m-am tot interesat, "zice lumea" ca ar merge impreuna, ca le tin piept cu succes dar ... plantele nu prea le tin piept asa ca se taie de pe lista. Cred ca am sa ii mai iau un partener la raphaelul actual, ancistrusii raman pana ... nu mai vor piranha sa ramana, si cand vor fi mai maricei si lenesi, am sa bag un grup de pesti mici si ieftini (cred ca neoni), a caror disparitie sa nu o resimt financiar.

18

Re: Piranha

mirceajifcu A scris:

Iar legat de oscarii aia m-am tot interesat, "zice lumea" ca ar merge impreuna, ca le tin piept cu succes dar ...

   Mda... [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ed5BQuOTrVk[/youtube]

19 Editat de mirceajifcu (2011-08-14 15:31)

Re: Piranha

Da, asta ar fi exceptia de la regula , the little oscar that couldn't:lol:, dar uite aici si exemple fericite:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XQwYXcc58Vg[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pLggYxobu48[/youtube]

desi eu am in plan sa iau mai multi si atunci:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pLN8kQJwjCk&feature=related[/youtube]

20 Editat de Ancistrus (2011-08-14 15:35)

Re: Piranha

Eu personal am urmarit comportamentul ambelor specii la mine in acvarii... acum ceva timp.
   Oscarii stii cam ce pot face, ca si cichlide, dar cu piranha este alta treaba, sunt imprevizibili, ei nu inghit prada intreaga (ca oscarii), ei o mananca de vie... deci parerea mea este ca piranha in compania pestilor de talie mare nu se recomanda.

PS: Cand spun piranha ma refer la un grup de macar 8-10 exemplare nu ca in filmuletul 2 postat de tine mai sus... ala este un piranha terminat de frica wink