Subiect: Unde pot sa cumpar in Bucuresti Blue Tetra?

stiti vreun pet shop care vinde Blue Tetra?

Pescar hoinar

Re: Unde pot sa cumpar in Bucuresti Blue Tetra?

Sunt sanse sa gasesti in Hornbach, dar stii cum sta treaba - neaparat carantina odata adusi acasa wink

Re: Unde pot sa cumpar in Bucuresti Blue Tetra?

pai tocmai aia e treaba, ca nu prea stiu. poti sa detaliezi, te rog? tx!

Pescar hoinar

4 Editat de Ancistrus (2011-07-07 01:34)

Re: Unde pot sa cumpar in Bucuresti Blue Tetra?

LupuMoralist A scris:

pai tocmai aia e treaba, ca nu prea stiu. poti sa detaliezi, te rog? tx!

   Nu stii unde este Hornbach? Sau nu stii ce este carantina?
Carantina adica un acvariu steril cu tot ce-i trebuie (incalzitor, filtru, lumina) in care-i bagi odata ajunsi acasa. Poti baga putin albastru de metil ca dezinfectant, dar oricum aici in acvariu ii tii cateva zile si observi ce se intampla cu ei... le apare gris, moare vreunul etc.

Re: Unde pot sa cumpar in Bucuresti Blue Tetra?

Asa periculos e Hornbachul ala?

Re: Unde pot sa cumpar in Bucuresti Blue Tetra?

Pestii cica ar veni direct din Germania, dar foarte multi au avut probleme cu ei odata ajunsi acasa.

Re: Unde pot sa cumpar in Bucuresti Blue Tetra?

lol Nu din Cehia? Ca de obicei la noi se importa din Cehia datorita preturilor si . . . preturilor.

Re: Unde pot sa cumpar in Bucuresti Blue Tetra?

am intrebat la hb si au dat din umeri, nu cred ca au avut vreodata acesti pesti. mi-au spus ca din cehia vin pestii lor, in principal

Pescar hoinar

9

Re: Unde pot sa cumpar in Bucuresti Blue Tetra?

mirceajifcu A scris:

Asa periculos e Hornbachul ala?

Periculos sau nu, asta ar fi una din legile de baza, carantina oricarui peste nou-achizitionat, indiferent de sursa de achizitie. Chiar daca pestele a fost perfect sanatos, din cauza stresului si a schimbarilor de mediu, se pot declansa boli contagioase, cu efecte devastatoare pentru pestii deja existenti in acvariu. Atentie, carantina trebuie sa se desfasoare pe o perioada de cel putin 10-15 zile, perioada in care, eventualii paraziti, pot ajunge la incubatie!!!
   La fel se procedeaza si cu plantele, se dezinfecteaza cu albastru de metilen, permanganat de potasiu sau alte substante asemenea.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!